"Бодяга" на крові-2. Детонація влади

Поділитися
"Бодяга" на крові-2. Детонація влади
Пожежа на нафтобазі БРСМ під Васильковом викликала детонацію у вищих ешелонах влади, підтвердивши версію про те, що саме корупція стала ключовою причиною трагедії. Спливли імена заступників генпрокурорів, свого крісла позбувся глава СБУ (хоч і не васильківська пожежа стала тому причиною), занервував президент, знову загула парламентська коаліція. Водночас усі силові відомства наввипередки кинулися розслідувати діяльність БРСМ, якої раніше чомусь не помічали.

Пожежа на нафтобазі БРСМ під Васильковом викликала детонацію у вищих ешелонах влади, підтвердивши версію про те, що саме корупція стала ключовою причиною трагедії. Спливли імена заступників генпрокурорів, свого крісла позбувся глава СБУ (хоч і не васильківська пожежа стала тому причиною), занервував президент, знову загула парламентська коаліція. Водночас усі силові відомства наввипередки кинулися розслідувати діяльність БРСМ, якої раніше чомусь не помічали. А поки ще дві нафтобази компанії продовжують працювати, як і півтори сотні однойменних заправок, до яких також є чимало запитань. Головне з них: як БРСМ збирається компенсувати державі та громадянам завдані збитки?

Пожежа у Василькові почалась увечері 8 червня, а загасили лише за тиждень, та й то не повністю. У результаті п'ятеро людей загинуло, більше десяти травмовано, скільки громадян постраждало від величезної маси шкідливих речовин, викинутих у атмосферу, і скільки ще відчують наслідки пожежі - передбачити неможливо. Також поки що невідомо, скільки коштів необхідно витратити на ліквідацію завданої аварією шкоди довкіллю.

Докази, які не горять

БРСМ поспішила заявити, що вважає причиною аварії теракт. Точнісінько так само, як говорила про теракт після вибуху своєї АЗС у Переяславі-Хмельницькому рік тому.

Щоправда, розслідування показало іншу картину. "Причиною трагедії став вибух повітряно-газової суміші внаслідок витоку з проїденого корозією трубопроводу та накопичення суміші в підвальному приміщенні станції", - заявив за підсумками розслідування голова Держгірпромнагляду Степан Дунас. За його словами, під час слідства розглядалися різні версії трагедії, серед яких і теракт. Було проведено всілякі експертизи - хімічну, балістичну, вибухопожежну тощо, але версію теракту вони категорично спростували. На думку С.Дунаса, на даному комплексі було порушено практично всі норми безпеки, починаючи з того, що сам комплекс не мав права працювати, оскільки, судячи з документів, не був введений в експлуатацію.

Розсипається версія теракту і у Василькові. Сергій Здоренко, начальник нафтобази КЛО, сусідньої з базою БРСМ, одним із перших прибув на місце події, надавши першу допомогу постраждалим. У своєму інтерв'ю виданню INSIDER він розповів про причини пожежі, які стали йому відомі.

"Побігли на базу БРСМ, а звідти вискакують 6–7 чоловік. Один із них обгорілий увесь, у струпах. Одного запитую: що сталося? Той відповідає, що обірвало шланг під час перекачування пального, а дроти на насосі голі були, і бензин потрапив на них. Усе відразу ж зайнялося, - розповів С.Здоренко. - А у них (БРСМ. - Ред.) не було системи пожежної безпеки... обваловки не було, системи пожежогасіння як такої теж. Вогнегасники чисто символічно були". "У них навіть піногенераторів немає на резервуарах", - додав він.

Співробітник КЛО категорично відкидає версію теракту: "Вони (БРСМ. - С.К.) продовжують поширювати безглузду інформацію. Розповідають, що там були якісь вибухи. Не було ніяких вибухів. Вибух можна було б почути, а там нічого не було".

"Я не стежу за роботою БРСМ. Там стоїть високий паркан, щоб ніхто нічого не бачив. Чув, що вони змішували компоненти бензину. Питання в іншому: готувати можна, але ж для цього потрібні умови. Вони не дотримувалися жодних заходів безпеки. Викачували гроші, заробляли, заробляли, а безпека - діло десяте", - говорить Сергій Здоренко.

На облаштоване у Василькові нелегальне виробництво палива вказують і слова Григорія Марченка, директора департаменту реагування на надзвичайні ситуації ДСНС. "Там (на нафтобазі) всюди якісь дрібні додаткові резервуари, які горіли і заважали проїзду пожежного транспорту. З'ясувалося, що, крім бензину і дизпалива, там також зберігалися легкі фракції та мастильні матеріали", - розповів чиновник, зазначивши, що хід пожежі був нетиповим, а її гасіння було б ефективнішим, якби співробітники БРСМ підказували, що зберігається на базі.

"Тільки раз прийшов працівник нафтобази, сказав, що в ємності міститься якийсь легкозаймистий компонент. Ми відразу відвели людей, і від подальшого вибуху цього резервуара ніхто не постраждав", - згадує Г.Марченко.

Як раніше повідомляло DT.UA, на кустарне виробництво на БРСМ однозначно вказує номенклатура одержуваних компанією вантажів (стабільний бензин, газоконденсат, октанопідвищуючі присадки тощо). Також про це говорить ресурсний дисбаланс: мережа БРСМ продає в роздріб набагато більше нафтопродуктів, ніж закуповує палива для реалізації. За підсумками 2014-го та січня-квітня 2015 р., такий дефіцит по групі БРСМ становив понад 100 тис. т бензину і дизельного палива.

Бюджетні втрати від нелегального виробництва такого обсягу обчислюються сумою близько 700 млн грн. Інсайдери ж усередині компанії говорять, що реальний обсяг "брудного кешу" в 1,5–2 рази більший. Саме вміння генерувати такі значні тіньові гроші дозволило бізнесу Едуарда Ставицького не тільки встояти після Революції гідності, а й нарощувати обсяги аж до 8 червня 2015 р. Не виключено, що нинішній конфлікт у владній верхівці також покликаний виявити переможця, який отримає цей "приз".

Боротьба за гроші чи за справедливість?

Те, що Генпрокуратура України "кришує" БРСМ, було відомо давно. Ця інформація поповзла паливним ринком наприкінці 2014-го одночасно з новинами про те, що частка Едуарда Ставицького на БРСМ перейшла якомусь голландському фонду FreezeOil Fund, контрольованому бізнесменом Рулем Піпером (Roel Pieper). Однак реально це мало що змінило як у номенклатурі одержуваних БРСМ товарів, так і в контактних особах. "Усі питання щодо БРСМ, як і раніше, обговорюються тільки з Едиком, він, зокрема, веде переговори про купівлю та оренду нових об'єктів", - розповідає учасник ринку, який побажав залишитися неназваним.

Тому інформація голови СБУ Валентина Наливайченка про те, що хтось із заступників екс-генпрокурора В.Яреми є акціонером БРСМ, галузеву громадськість здивувала, але не дуже. Просто зазвичай обходилися "валізою", а тут - частка у бізнесі.

Опубліковані днем раніше радником міністра МВС Антоном Геращенком документи і подальші заяви його шефа багато в чому пояснюють таку високу ціну за "вирішення питання". З'ясувалося, що МВС у 2014 р. провело розслідування, яке вело до ліквідації БРСМ.

"Протягом 2012–2014 рр. підприємства, які входять до складу групи БРСМ, брали активну участь у злочинній схемі з легалізації та подальшої реалізації споживачам пально-мастильних матеріалів, ввезених на територію України контрабандним шляхом... Одночасно посадовими особами компаній БРСМ створено злочинну групу з ознаками організованості, яка займається скоєнням злочинів, передбачених ст. 227, 204, 209, 212 КК України. Суть злочинної діяльності полягає в незаконному виробництві та реалізації нафтопродуктів, які, згідно з проведеними дослідженнями, за своїм хімічним складом є особливо небезпечними. Крім того, підміна у складі палива одних компонентів на інші дозволяє ухилятися від сплати акцизного збору", - йдеться в записці силовиків, яку опублікував А.Геращенко в Facebook. З неї також випливає, що міліція провела обшуки та експертизи на всіх нафтобазах групи БРСМ у Київській, Полтавській і Вінницькій областях.

За попередніми оцінками міліції, група БРСМ ухилилася від сплати 3,5 млрд грн податків. Основний "прибуток" (2,4 млрд грн) було сформовано фірмою "Росукренергохолдинг" - транзитним трейдером, який забезпечував закупівлю контрабандних нафтопродуктів у структур Сергія Курченка. Таким чином, восени 2014-го на кону стояло питання виживання БРСМ. Вихід було знайдено.

"У жовтні 2014 р. матеріали цього провадження було витребувано колишнім керівництвом Генеральної прокуратури і відразу прокурором, процесуальним керівником донесення слідства внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про його припинення у зв'язку з відсутністю складу злочину", - це вже міністр МВС Арсен Аваков про те, як помножили на нуль роботу його підлеглих минулого року. Доведи вони справу до кінця, трагедії у Василькові не було б.

"Аваков злий на ГПУ ще за Бакуліна, якого ті відпустили, - розповідає чоловік з оточення міністра. - За БРСМ тоді вирішили не скандалити - це означало б неминучий конфлікт з президентом. Після Василькова міністр налаштований дуже рішуче". На даному етапі МВС виглядає найбільш переконливо.

"Найближчим часом результати розслідування буде оголошено, і вони будуть вражаючими!" - пообіцяв А.Аваков. Він додав, що "керівництво нафтобази активно співпрацює зі слідством". Правда, в одній зі своїх заяв міністр внутрішніх справ зазначив, що Генпрокуратура знову забрала матеріали справи, але він розраховує, що відомство поверне справу "за день-два"...

Вирішила не відставати від колег і Служба безпеки України, відкривши за мотивами васильківської пожежі справу про екоцид і вустами свого глави заявивши про корупцію в ГПУ. "СБУ намагаються заткнути рот... У розслідуванні справи про екоцид і корупцію заступника генпрокурора зразка жовтня 2014-го мене і Службу безпеки не зупините", - пообіцяв Валентин Наливайченко. Він відкрито звинуватив у "кришуванні" БРСМ найближчого соратника і екс-заступника В.Яреми Анатолія Даниленка (зрозуміло, той звинувачення спростовує). Наливайченко пообіцяв надати докази...

Чи то за неефективність, чи то за недотримання негласної субординації президент вирішив звільнити голову СБУ, тож подальша позиція цього відомства з приводу БРСМ - велике питання. Просто водночас з'ясувалося, що заступник Наливайченка і керівник відділу по боротьбі з корупцією Юрій Артюхов був помічником нардепа-регіонала Віталія Борта, якого багато хто називає наставником і старшим товаришем Ставицького ще в період його перших кроків на держслужбі, коли той працював у держкомпанії "Надра України".

Нагадаємо, саме тоді ця держкомпанія відписала Межигір'я (багато чого пішло в ту яскраву каденцію), і завдяки цьому дрібний торговець сумішевими бензинами став згодом членом двох урядів часів Януковича.

Тим часом, за однією з версій, звільнення Наливайченка відбулось у тому числі й на тлі його спроб звільнити свого заступника Артюхова, якого депутати "Народного фронту" відкрито звинуватили у "кришуванні" контрабанди нафтопродуктів через південні порти. А куратор боротьби з корупцією в СБУ - людина президента...

"Встановлено, що посадові особи одного з підприємств, яке входить до групи компаній БРСМ, а саме, ТОВ "Укртрансойл-2009", у період 2014–2015 рр. вчинили протиправні дії, наслідком яких стала несплата до бюджету податків на загальну суму майже 230 млн грн", - це вже прокинулася Державна фіскальна служба. Там фактично підтвердили версію про нелегальне виробництво нафтопродуктів: з 230 млн грн 188 млн припадають на акциз, несплачений при виробництві та реалізації моторного палива.

"Ці дії попередньо кваліфіковані за ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України (ухиляння від сплати податків, зборів у особливо великому розмірі)", - повідомляє УКРІНФОРМ.

На момент написання матеріалу із силовиків промовчала тільки Генпрокуратура. Недоречна пауза, що й казати ...

Що робити?

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк оцінив витрати і збитки держави від пожежі у Василькові в 50 млн грн. Екологічної шкоди не підраховано, але її майбутні значні суми не викликають сумнівів. А хто компенсує жителям Васильківського району, вельми респектабельного, до слова, напряму заміської нерухомості, падіння вартості їхнього майна? Адже однозначно, що після аварії нажите непосильною працею подешевшало в рази. А як щодо тих мільйонів і мільярдів, яких недорахувалася скарбниця?..

Арсен Аваков вже заявив про необхідність арешту майна БРСМ для компенсації витрат на ліквідацію наслідків аварії та на виплати постраждалим. Власне, це світова практика, яка, зокрема, мала місце і у випадку з аварією на нафтовидобувній платформі компанії "Бритіш Петролеум" у Мексиканській затоці.

Скільки коштує БРСМ? Активи в цій галузі сильно здали, враховуючи падіння продажів на 30% і економічну кризу загалом. За умови торгівлі легальним товаром ця мережа швидко перетвориться на пересічного гравця. Якщо раніше можна було говорити про 1 млн дол. за станцію, то зараз, мабуть, теж, але... за докризовим курсом 8 гривень за долар. Таким чином, мережа зі 150 АЗС може коштувати близько 1,2 млрд грн.

Та якщо вірити інсайдерам у БРСМ, понад 70% станцій працюють незаконно, оскільки не мають усього пакета дозвільної документації. У зв'язку з цим питання ціни також буде коригуватися, бо усунення недоліків, де це можливо хоча б теоретично, теж потребує грошей.

Що ж стосується механізмів реалізації майна, то тут не повинно бути й мови про будь-які передачі цієї мережі в управління, як це іноді звучить в ефірі. Майно кожної конкретної станції має бути реалізоване для отримання максимальної ціни.

Однак до цього ще дуже далеко, та й узагалі не факт, що це відбудеться. БРСМ не залишає спроб зам'яти справу, обґрунтовано вважаючи, що "раз купували раніше, купимо й зараз". Тим більше, як бачимо, світ не без добрих і чесних людей. Особливо після того, коли всім стало зрозуміло, які шалені гроші водяться у вирі під назвою "БРСМ".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі