ПТУЗ НЕ ВУЗ, АЛЕ...

Поділитися
Схоже, профтехосвіта починає переходити на якісно новий рівень. Принаймні це зазначали представн...

Схоже, профтехосвіта починає переходити на якісно новий рівень. Принаймні це зазначали представники столичних професійно-технічних учбових закладів (ПТУЗ — так тепер іменуються училища), ті, хто зібрався напередодні нового навчального року на традиційну підсумкову конференцію. Докладніше обговорити проблеми цієї освітньої ланки ми вирішили з одним із учасників конференції, заступником начальника департаменту розвитку профтехосвіти Міносвіти й науки України В’ячеславом СУПРУНОМ.

— В’ячеславе Васильовичу, багато в нас профтехучилищ?

— По всій країні налічується 958 державних професійно-технічних учбових закладів: це училища, вищі профтехучилища і центри профтехосвіти. А з початку нинішнього навчального року почнуть з’являтися і професійні ліцеї. В останніх учні загальноосвітньої школи з 8-го класу одночасно здобуватимуть середню освіту і допрофесійну підготовку. Пізніше вони зможуть отримати робочу кваліфікацію, навчаючись за скороченими планами і програмами.

— Які училища вважаються найбільш рейтинговими?

— Ті, у яких готують спеціалістів, що користуються підвищеним попитом на ринку праці: залізничників, автослюсарів, перукарів, бухгалтерів, кухарів, робітників-будівельників та ін. У ряді училищ готують фахівців широкого профілю, скажімо, автослюсар-водій, квіткар-флорист або кравець-закрійник. Там, природно, при вступі існує конкурс. Взагалі ж, у наших училищах можна отримати широкий спектр професій (точніше, 342), що потрібні на ринку, у тому числі й нові, такі, як флорист, агент з організації туристичної діяльності, фахівець із комп’ютерної графіки.

— Наскільки легко випускникам ПТУЗ знайти роботу? Деякі учасники конференції зазначали, що не завжди і не в усіх учбових закладах навчання ведеться на належному рівні...

— 80% наших випускників знаходять собі роботу відразу ж по закінченні навчання, понад 10% вступають у вузи, йдуть в армію і близько 8% мають серйозні проблеми з працевлаштуванням. Що стосується кваліфікованих викладачів, то, дійсно, існує проблема — багато хто йде з училищ через низьку зарплату. Проте сьогодні в ПТУЗ працюють більш як 50 тис. викладачів, половина з них — майстри виробничого навчання. Багато хто володіє двома і більше професіями.

— За радянських часів ПТУ мали не лише широко розгалужену мережу і потужну навчально-виробничу базу. Пам’ятаю, у старших класах нас водили для профорієнтації в одне з будівельних училищ. Його директор намагався привабити високою стипендією — 70 карбованців на місяць — і практично повним забезпеченням: харчуванням, одягом, учнівською формою і навіть модною сумкою, заповненою всім необхідним для навчання.

— Навряд чи якесь із нинішніх ПТУЗ має можливість забезпечувати учнів подібним чином. Житло, одяг, харчування і все необхідне для навчання отримують лише діти-сироти — це 9,6 тис. чоловік. Також на певну допомогу можуть розраховувати 50 тис. напівсиріт і більш як 170 тис. дітей із малозабезпечених і неблагополучних сімей. З приводу заробітків можу сказати, що нерідко учні на виробництві отримують більше, аніж їхні майстри. Та ось що дійсно турбує, то це стан навчально-матеріальної бази переважної більшості ПТУЗ. За останні десять років кошти на її модернізацію не виділялися, що призвело до практично повного морального та фізичного старіння техніки, устаткування й інструментів. Лише цього року вперше передбачена відповідна стаття видатків.

— Яким же чином навчають хлопців і дівчат? Коли рівень підготовки в багатьох училищах досить високий, значить, учні все ж мають можливість попрактикуватися на сучасному устаткуванні. За чий кошт?

— За кошт спонсорів або батьків. Деякі училища отримують міжнародні гранти, здають приміщення в оренду. Кошти на підтримання навчальної бази заробляють і самі учні, беручи участь у виробничому процесі. Є досвід співробітництва роботодавців із профтехучилищами, заснований на взаємному інтересі в підготовці кваліфікованих кадрів: фірми допомагають з устаткуванням, інструментами, витратними матеріалами. Розширюються зв’язки із зарубіжними країнами. Зараз в Україні реалізується кілька проектів, пов’язаних із упровадженням новітніх технологій професійного навчання. Так, на базі вищих ПТУ за участі наших колег із ФРН створено 16 модельних центрів і навчально-тренувальних фірм із підготовки спеціалістів для комерційної діяльності. Їхній досвід поширюється і на інші регіони країни.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі