ПРОЩАВАЙ, ШКОЛО! ЗДРАСТУЙ, ВУЗ?

Поділитися
Як штиль від шторму відрізняється навчальний рік, що закінчився, від попереднього. ІІ Всеукраїнсь...

Як штиль від шторму відрізняється навчальний рік, що закінчився, від попереднього. ІІ Всеукраїнський з’їзд освітян, схвалення ним Національної доктрини освіти, а через півроку — затвердження її Президентом, практичне завершення формування законодавчої бази галузі, перехід на 12-річний термін навчання й ухвалення урядом державної програми «Вчитель» — лише найзначиміші віхи великого шляху, який умістився в короткий часовий відрізок 2001/2002. А наступному за ним навчальному 2002/2003, крім запровадження повсюдного вивчення всіма школярами країни, починаючи з другого класу, іноземної мови, особливо похвалитися нема чим.

Утім, на думку міністра науки й освіти України Василя Кременя, нинішній навчальний рік ознаменований цілою низкою позитивних змін. Вдалося стабілізувати кількість дитячих дошкільних установ, наявна тенденція збільшення кількості їхніх маленьких відвідувачів. Цілком виправдало себе згадане вище іномовне нововведення. Нині розгортається інтенсивна підготовка до нового навчального року, мета якої — до 1 вересня 2003-го на всі сто забезпечити новими підручниками з усіх предметів усіх третьокласників. При цьому є достатньо підстав вважати, що поставлену мету буде досягнуто: нинішнього року галузь фінансується як ніколи стабільно й ритмічно.

За кілька останніх років на базі ПТУ вже створено понад сто вищих професійних училищ і близько двохсот професійних ліцеїв. Цього року середні школи та професійно-технічні навчальні заклади країни почали отримувати комп’ютерні класи за рахунок держбюджету. Уже виділено кошти на 150 таких класів, і буквально днями сформують ще 100 їхніх «побратимів». До кінця червня їх усіх відправлять в сільські школи та ПТУ.

Із 1 травня 2003-го зарплата вітчизняних освітян збільшилася на 18%. А з 1 липня наших педагогів ощасливлять ще 12% прибавки. Таким чином, середня зарплата українського вчителя становитиме приблизно 250 грн.

Наближається чергова вступна кампанія. За словами міністра, у цілому вона пройде за сценарієм минулих років. Як і попереднього, поточного року зросте кількість «держзамовників» — на 3% порівняно з торішнім показником. Отже, за 2001—2003 рр. збільшення тих, хто навчається за державний рахунок, досягне 15%. Нинішнього літа всю «держзамовну» прибавку направлять на поповнення рядів майбутніх інженерів і представників інших технічних фахів.

Серед нововведень вступної кампанії-2003 — жорстке лімітування її термінів: до 1 вересня. Після першого дня осені, підкреслив міністр, ніяких зарахувань ані за держзамовленням, ані за кошти фізичних-юридичних осіб у вузи не здійснюватиметься. «Ми досягли високих показників у масовості вищої освіти: у 1991 р. у нас було 310 студентів на 10 тис. населення, сьогодні — 470. Сьогодні на порядку денному підвищення її якості», — пояснив керівник галузі. Зокрема, найсерйозніша чистка чекає на філії вузів, «під ніж» підуть навіть деякі вищі навчальні заклади. «Судний день» для представників вітчизняної вищої школи призначено на 15 липня. Саме тоді відбудеться доленосне для багатьох засідання Вищої акредитаційної ради.

Нинішнього року до тих, хто має пільги при вступі до вузів, відповідно до указу Президента, зараховано дітей військовослужбовців і працівників правоохоронних органів, чиї батьки загинули під час виконання службових обов’язків. Таким юнакам і дівчатам, аби влитися в ряди українського студентства, не потрібно думати про прохідний бал і т.п., досить одержати на вступних екзаменах позитивну оцінку. У цілому ж Василь Григорович вважає, що пільговиків потрібно найсерйознішим чином «перешерстити» й істотно скоротити їхню кількість. Але на практиці зробити це досить проблематично, оскільки більшість таких привілеїв закріплені законодавчо.

Кабмін затвердив нове положення про кредитування вищої освіти. Нині взяти в держави в борг гроші на навчання можна не лише, вступаючи на перший курс, а й навчаючись уже, скажімо, на третьому чи четвертому. Якщо ви самостійно платите за навчання й у вас раптом виникли фінансові проблеми, необхідно звернутися до ректора з відповідною заявою з проханням про надання кредиту. На жаль, доведеться відразу вгамувати запал тих, хто вже схопився за перо. По-перше, МОН зорієнтувало вузи, аби такі кредити надавалися передусім здібним дітям із малозабезпечених родин. По-друге, на кредитування студентства виділено лише 15 млн. грн., десять із яких піде на оплату вищої освіти юнаків і дівчат, котрі вступили в минулому й позаминулому роках. До речі, студенти, які взяли кредит, нині можуть його й не повертати. Для цього потрібно п’ять років після закінчення вузу попрацювати за фахом у сільській місцевості в установі (господарстві) державної чи комунальної форми власності.

Ще одне нововведення майбутньої вступної кампанії — якщо раніше вступити до магістратури міг виключно випускник бакалавратури цього вузу, то нині в магістратурах національних університетів певну кількість місць виділяють і для «чужих» бакалаврів. Крім того, за прогнозами міністра, нинішнього року різко збільшиться кількість сільської молоді, котра вступає до педвузів. Відповідно до нових правил прийому, майже половину абітурієнтів зараховуватимуть на підставі рекомендацій педколективів сільських шкіл. (Безумовно, закінчивши навчання, такий пільговик повинен буде повернутися до рідних пенатів). Василь Кремень переконаний, що прийом абітурієнтів за такими рекомендаціями, зокрема, допоможе відібрати потенційних педагогів, які мають не лише знання, необхідні викладачеві, а й певні психо-емоційні якості.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі