Міністерське ярмо для університетської автономії

Поділитися
Напружена ситуація, що склалася останнім часом між Національним університетом «Києво-Могилянська академія» та Міністерством освіти і науки, молоді і спорту, набула широкого розголосу в суспільстві...

Напружена ситуація, що склалася останнім часом між Національним університетом «Києво-Могилянська академія» та Міністерством освіти і науки, молоді і спорту, набула широкого розголосу в суспільстві. На підтримку позиції НаУКМА виступили відомі вчені та громадські діячі, однодумці і прихильники Могилянки не лише з України, а й з інших країн.

Як відомо, НаУКМА виступає на захист університетської автономії в Україні, пропагує власну освітню модель, успішно апробовану впродовж майже двох десятиліть, захищає найважливіші здобутки, включно з правом студентів формувати власну траєкторію навчання, застосуванням у навчальному процесі двох робочих мов — української та англійської, потребою легалізації Докторської школи і PhD програм (докторських програм світового зразка). Президент «Києво-Могилянської академії» відкрито виступив з критикою проекту нового закону України «Про вищу освіту», підготовленого за активної участі нинішнього керівництва МОНМС. Нижче наводимо два листи на підтримку НаУКМА.

Національний університет «Києво-Могилянська академія» за двадцять років свого існування у модерний час незалежної України здобув добру репутацію і в Україні, і поза її межами. Маґістри та аспіранти Могилянки, які стажуються у провідних університетах Європи, американського континенту, Японії, одержують визнання у закордонних колег як такі, що відповідають найвищим академічним вимогам світової науки. Цей кінцевий результат закладається специфікою програм, за якими 20 років працює університет. Випускники НаУКМА є, як правило, добрими фахівцями, і їм часто віддають перевагу перед випускниками інших університетів.

Марка «Києво-Могилянська академія» — висока марка. І це не випадково: висока якість освіти у Могилянці забезпечується вимогливим добором абітурієнтів, високим фаховим рівнем професорсько-викладацького складу, ефективними методами роботи зі студентами, практикою постійного обміну думками, проведенням відкритих дискусій тощо. Студенти мають можливість слухати лекції запрошених професорів — видатних учених з багатьох країн світу. Існує також практика публічних лекцій, із якими повноважні посли іноземних країн та науковці з усього світу виступають у студентських аудиторіях, що також спонукає молодь до активних дискусій. НаУКМА сприяє формуванню у молоді активної суспільної позиції, самостійності мислення. Цьому допомагають також і підвищені вимоги до володіння студентами англійською мовою. Таким чином відбувається органічне входження молодих людей у європейський інтелектуальний світ. Водночас у Києво-Могилянці постійно проводяться культурні заходи, що збагачують духовне життя студентства і виховують відчуття відповідальності за майбутнє країни, — формують її громадянина. Можна сказати більше: університет «Києво-Могилянська академія» — не лише вищий навчальний заклад, а й одне з вогнищ культури столиці України.

Завдяки цьому університет «Києво-Могилянська академія» заслуговує, щоб до його досвіду ставилися з увагою і повагою. Двадцять років — достатній термін, щоб визначити стратегію НаУКМА успішною, такою, яку доцільно було б поширити на педагогічну практику інших вишів України. На жаль, про це не свідчать ті претензії, які висуваються до університету останнім часом. «Києво-Могилянську академію» хочуть підігнати під шаблон, може, й зручний для бюрократичного управління освітою, але небезпечний для самої освіти!

Така ж небезпека, на мою думку, міститься і в проекті нового закону України «Про вищу освіту». Цей закон мав би стати предметом не поспішної адміністративно-парламентської процедури, а тривалого і всебічного обговорення в широких громадських колах — насамперед в академічній і викладацькій спільноті та серед самого студентства.

Іван ДЗЮБА,
академік Національної академії наук України,
лауреат Національної премії України
імені Тараса Шевченка,
Герой України

Президенту України

В.Ф.Януковичу

Міністру освіти і науки України

Д.В.Табачнику

Відкритий лист

Як викладач Національного університету «Києво-Могилянська академія» і як один із його засновників, хотів би висловити свою категоричну підтримку позиції керівництва НаУКМА в конфлікті, який зараз виник із приводу повноважень університету.

Йдеться не тільки про право НАУКМА встановлювати тести на знання англійської мови при вступі в університет. Питання тут у принципі: чи будуть університети України, в тому числі й НаУКМА, мати можливість шукати найефективніші шляхи вищої освіти, чи все має бути відрегульоване згори. НаУКМА від початку була задумана не як просте продовження давнього університету, а як варіант освітнього досвіду, що на основі національної традиції враховує весь міжнародний досвід і торує власні форми та способи навчання і наукової роботи. Не секрет, що система вищої освіти, успадкована від СРСР, потребує докорінного реформування, і це реформування не може бути простим наслідуванням західноєвропейської чи американської організації науки і освіти. Було б величезною помилкою намагання вирішити всі спірні проблеми силовим методом, нав’язавши університетам чиєсь бачення майбутнього.

Що стосується високих вимог НаУКМА щодо знання англійської, цей досвід принаймні мав явно позитивні наслідки, — в університеті читався і читається ряд лекцій зарубіжними вченими англійською мовою, що не викликає жодних труднощів. НаУКМА стала полігоном змін, і це дуже добре, цю її роль слід підтримати і закріпити.

Переконаний, що реформування системи вищої освіти можливе тільки на шляхах розвитку університетської автономії.

Мирослав ПОПОВИЧ,
академік НАН України,
доктор філософських наук,
професор

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі