Згоди Путіна на реструктуризацію боргу України недостатньо – Bloomberg

Поділитися
Згоди Путіна на реструктуризацію боргу України недостатньо – Bloomberg МВФ может заставить Путина пойти на большие уступки для Украины. Иллюстрация © Колаж ZN.UA
МВФ повинен скористатися моментом і змусити Росію піти на більші поступки.

Президент Росії Володимир Путін оголосив, що його країна змінила своє ставлення до боргу України в розмірі трьох мільярдів доларів і готова дати виснаженому сусіду перерву.

Але Заходу треба вимагати, щоб Росія докладала більше зусиль для вирішення кризи, яку сама ж спричинила. Про це пише Bloomberg у редакційній статті.

Впродовж останнього року Україна доклала великих зусиль, щоб ослабити тиск боргів на свою зруйновану війною економіку і скерувати її на шлях одужання, при цьому виконавши всі вимоги МВФ для отримання фінансової допомоги у розмірі 40 мільярдів доларів.

Уряд зміг домогтися деяких успіхів. Власники українських бондів погодилися відкласти виплати за зобов'язаннями на чотири роки і скоротили борг на 20%. Проблеми створила лише Росія, яка в 2013 році придбала українські бонди на три мільярди доларів заради підтримки свого союзника Віктора Януковича після його відмови підписувати асоціацію з ЄС.

Москва нагадувала, що, будучи членом МВФ, вона має владу заморозити кредитну програму фонду для України. При цьому у російської сторони були й інші важелі тиску, про які вона мовчала. Зокрема вона могла б перекрити постачання газу в Україну чи посилити війну в Донбасі.

Тепер ситуація змінилася. МВФ дав зрозуміти, що він буде підтримувати економіку України, навіть якщо вона не виплатить борг Росії в грудні. До того ж в умовах жорсткої рецесії Путін зацікавлений в ослабленні західних санкцій, коли ЄС і США будуть розглядати їхнє продовження дії наступного року. Він запропонував розділити виплату трьох мільярдів доларів боргу на кілька наступних років. Це фактично реструктуризація, але на жорсткіших умовах, ніж ті, на які погодилися інші власники українських цінних паперів.

"МВФ повинен скористатися моментом і вимагати від Росії більших поступок. Це борг, зрештою, був отриманий корумпованим лідером всупереч інтересам українського народу. Чим більше Україна платить, тим більше грошей МВФ будуть витікати з країни. А це в сукупності з анексією Криму і підтримкою проросійських бойовиків, грає центральну роль у підриві української економіки. Врешті-решт, з Росією треба поводиться так само, як і з іншими приватними кредиторами", - йдеться в статті.

В України є багато перешкод на шляху до відновлення, серед яких корупція і болючий військовий конфлікт. Захід, принаймні, може подбати, щоб великий тягар боргів не був ще однією такою проблемо. І списання заборгованостей перед Росією може допомогти. В цей же час, Україна ще не отримала офіційну пропозицію РФ щодо реструктуризації боргу.

Раніше міністр фінансів України Наталія Яресько попереджала, що Україна не виплатить борг Росії в $ 3 млрд, оскільки РФ не погодилася на реструктуризацію.

Повідомлялося, що США закликали Росію реструктуризувати борг України. Росія відмовляється взяти участь у реструктуризації, вимагаючи повернення коштів у повному обсязі і обіцяючи подати в суд, якщо їх не отримає. Київ заявив про готовність до судових розглядів. Зараз МВФ готує зміни в свої умови кредитування країн з тим, щоб була можливість продовжити фінансування України у разі, якщо Київ не погасить у грудні свої зобов'язання перед Москвою.

Після початку процесу реструктуризації Мінфін України закликав кредиторів не розцінювати мораторій за держборгом як дефолт.

При цьому основний кредитор України МВФ не дає точно зрозуміти, як він офіційно визначає статус українського боргу перед Росією.

Зазначимо, що питання про статус російського боргу важливе, так як правила МВФ забороняють фонду кредитувати країни, що оголосили дефолт за кредитом в офіційному секторі. Разом з тим, на думку експертів, в МВФ розраховують, що Україні не доведеться платити Росії $ 3 млрд боргу в цьому році.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі