Запуск «Північного» і «Південного» потоків може скоротити транзит газу по Україні майже у 2 рази

Поділитися
Запуск проектів «Північний потік» і «Південний потік» може скоротити транзит газу по Україні на 60 млрд кубометрів на рік.

Глава ВАТ «Газпром» Олексій Міллер заявив у середу, 25 травня, що із запуском «Північного потоку» у червні цього року Росія перенаправить близько 20 млрд кубометрів газу, які зараз постачає транзитом через Україну в напрямку Чехії та Німеччини.

Цей обсяг, який відповідає щорічному транзиту російського газу через Україну за ужгородським напрямком до Чехії та Німеччини, буде постачатися по «Північному потоку» в обхід України.

Експерт Центру Разумкова Володимир Омельченко зазначає, що після будівництва першої і другої черг «Північного потоку» обсяги транзиту газу по території України можуть скоротитися з сьогоднішніх 100 млрд до 70-80 млрд кубометрів на рік.

У той же час, на його думку, «у довгостроковій перспективі Україна збереже звання провідної транзитної держави в Європі: до 2020 року вона буде постачати щорічно 70-80 млрд кубічних метрів природного газу».

За підрахунками В.Омельченка, щорічні збитки України від скорочення обсягу транзиту газу можуть скласти до 1 млрд дол. «Зараз щорічні доходи України від транзиту газу становлять близько 2,7-3 млрд дол, а після запуску «Північного потоку» знизяться до менш ніж 2 млрд доларів», - підрахував експерт. У той же час він сподівається, що надалі буде переглядатися ставка за транзит газу, і ці втрати не будуть критичними для Києва.

При цьому у свої оцінки експерт не закладає запуск «Південного потоку», бо не вірить у реальність його будівництва. На думку В.Омельченка, шанси запуску «Південного потоку» складають лише 40%. Україна сподівається, що Євросоюз підтримає конкуруючий проект Nabucco.

У той же час «Газпром» не скасовував планів з будівництва «Південного потоку». У середу, 25 травня, Росія презентувала проект «Південного потоку» у Брюсселі, щоб отримати від ЄС статус пріоритетного проекту - TEN (Trans-European Networks). Такий статус Європа вже дала конкурентові - газопроводу Nabucco.

За інформацією О.Міллера, заповнення газом «Північного потоку» розпочнеться у червні 2011 року. Запуск першої черги пропускною здатністю 27,5 млрд кубометрів газу на рік заплановано на жовтень 2011 року. Будівництво другої нитки у 2012 році дозволить збільшити пропускну здатність Nord Stream до 55 млрд кубометрів на рік. За словами голови «Газпрому», її буде введенао у жовтні 2012 року.

Російський газовий монополіст вже підписав довгострокові контракти на постачання газу по "Північному потоку" клієнтам у кількох країнах ЄС, включаючи Німеччину, Данію, Нідерланди, Бельгію, Францію і Великобританію.

Що стосується «Південного потоку», то вже готові всі національні ТЕО сухопутної ділянки та завершено ТЕО морської ділянки проекту, а дослідні судна почали пошуки у водах РФ, Туреччини і Болгарії, повідомив О.Міллер. Він також підтвердив, що зведене ТЕО проекту буде готове у третьому кварталі 2011 року. Перша нитка газопроводу має бути введена в експлуатацію у кінці 2015 року.

Нагадаємо, у лютому 2011 року О.Міллер запевнив, що початок постачань газу трубопроводом «Північний потік» не буде означати скорочення транзиту газу іншими маршрутами, зокрема, через Україну і Білорусь.

Як раніше заявляв директор енергетичних програм центру НОМОС Михайло Гончар, навіть якщо вдасться реалізувати всі проекти - і «Північний потік», і «Південний», і Nabuccо, - то переважаюче положення в умовах конкуренції газових постачань отримає той маршрут, який буде гарантувати мінімальні витрати - а це буде український маршрут.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі