Заборона Росією імпорту продуктів з України боляче вдарить по Криму - ЗМІ

Поділитися
Заборона Росією імпорту продуктів з України боляче вдарить по Криму - ЗМІ У Криму українська продукція часто є безальтернативною © Андрій Товстиженко, DT.UA
Україна може асиметрично відповісти на російське ембарго, вдаривши по найбільш болючих для РФ позиціях і секторами.

У Криму українська продукція часто є безальтернативною
У Криму українська продукція часто є безальтернативною

Рішення російського уряду ввести ембарго на продукти з України з 1 січня 2016 року вже не позначиться на українському експорті так сильно, як це могло б бути ще рік тому, адже значна частина вже зараз заборонена для експорту в Росію. У той же час, це рішення може призвести до великих проблем для самої РФ, боляче вдаривши по окупованому нею Криму – українська продукція там часто є безальтернативною.

В українському уряді російську погрозу пов'язують з планами Києва ввести свої санкції проти РФ, тобто, фактично, шантажем. Ці санкції зараз повинен затвердити РНБО.

"Зараз йде тиск, щоб змусити нас відмовитися від реалізації цього документа", - пише "Європейська правда" з посиланням на джерело в українському уряді.

За підсумками розмов з кількома представниками уряду, причетними до підготовки торговельних переговорів з РФ, вдалося позначити кілька ключових позицій, якими буде керуватися офіційний Київ у сформованій ситуації.

1) Нинішні дії РФ мало пов'язані з ходом тристоронніх торгових переговорів Україна-Росія-ЄС, що тривають з минулого року. Це - частина іншого процесу. В останні дні росіяни реалізують політику загострення ситуації в усіх сферах – від воєнних дій до торгівлі.

2) Загроза запровадження санкцій не буде означати дострокового завершення тристоронніх переговорів, адже вони стосуються мит на весь український експорт, а не тільки на продовольство;

3) Україна та ЄС вже узгодили спільну позицію з цього питання. Зараз вона полягає в наступному – до 7 вересня (дати проведення наступних тристоронніх торгових переговорів) російську загрозу офіційно не коментувати. "Про подібні погрози РФ заявляла і раніше – напередодні важливих переговорів, щоб посилити свою позицію. Тому ми не реагуємо на такі заяви і відстоюємо свою позицію, яка залишається незмінною".

4) Виконання РФ своєї погрози - тобто початок застосування санкцій, означатиме аналогічну відповідь з боку України. При цьому така відповідь може бути не дзеркальною, а вдарити по найбільш болючим для РФ позиціях і секторів.

"До речі, в уряді стверджують, що значна частина українського харчового експорту зараз вже заборонена для експорту в РФ, так що нові санкції не будуть особливо болючими для України", - пише видання.

Йдеться про численні заборони російськими контролюючими органами імпорту продукції українських м'ясо - і молокопереробних підприємств. Саме тому нові обмеження торкнуться переважно експортерів овочів і фруктів. А за даними посольства України в РФ, ці продукти вже не є ключовою статтею українського експорту в Росію.

Нагадаємо, що в рамках "антисанкций" Росія з серпня минулого року ввела ембарго на поставки продуктів харчування з країн Заходу. Забороненими вважаються м'ясо та м'ясна продукція, риба та рибна продукція, молоко і молочна продукція, овочі та фрукти. Дію ембарго продовжено до серпня 2016 року.

У свою чергу заступник міністра аграрної політики Володимир Лапа нагадує, що заходи ЄС щодо захисту своїх фермерів виявилися вдалими – втрати від продажів на російському ринку вдалося компенсувати збільшенням продажів на інших ринках. "Ми готові вже зараз разом з Мінфіном почати підготовку таких програм. Можливо, частина цих витрат компенсує ЄС", - розповів він.

Однак, реалізація цієї загрози може призвести до значних проблем для окупованого Криму, де українська продукція часто є безальтернативною. Місцева окупаційна влада вже кілька разів робила спроби заборонити український експорт, але кожен раз була змушена відігравати назад.

Разом з тим зазначимо, що за останній рік (з початку дії в Україні закону про вільної економічної зоні "Крим") з материкової частини України на аннексированный півострів було поставлено різних товарів загальною вартістю понад $ 1 млрд.

"Зараз РФ фактично повторює ситуацію літа 2013 року, коли вони повністю блокували український харчової експорт на своєму кордоні. Але тоді шантаж був недовгочасним - росіяни самі відмовилися від нього, як тільки побачили, що не здатні досягти поставленої мети", - розповідають в уряді.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі