За того хлопця

Поділитися
Під час нової хвилі кризи попит на банківські гарантії може істотно зрости

Що є найважливішим чинником для гармонійних взаємин між бізнес-партнерами? Звісно, довіра. Добре, якщо співпрацюють родичі, колишні однокласники або однокурсники, товариші по службі, або, в найгіршому разі, співкамерники. Однак як довіритися малознайомій чи й зовсім незнайомій людині, котрій із тих або інших причин доведеться постачати товар чи самому розплачуватися за надані їй послуги? Підстрахувати від непередбачуваних ситуацій і покликана банківська гарантія на шість, 12 або 24 місяці. Оскільки ж напередодні нової хвилі кризи питання надійності контрагентів стає дедалі гострішим, цей банківський продукт стане надзвичайно актуальним.

Банківські гарантії в різному вигляді використовувалися з незапам’ятних часів. По суті, поручительство однієї людини за те, що інша виконає ті чи ті зобов’язання, - теж свого роду гарантія. Якщо позичальник (постачальник, одержувач) не виконує своїх зобов’язань, то це за нього зробить гарант - банк. Найчастіше свою спроможність здійснити поставки товарів необхідно підтвердити компаніям малого і середнього бізнесу, які беруть участь у тендерах - як державних, так і в приватних структурах. Відбираючи переможця, замовнику, особливо тому, котрий витрачає кошти платників податків, важливо розуміти, що за низькою ціною не стоїть повна відсутність можливості поставити замовлене не тільки в потрібному обсязі, а й у необхідний термін. Гарантіями активно користуються і торгові підприємства, особливо торговці продуктами харчування, а також перевізники і туристичні компанії.

Сьогодні на гарантії переважно активний попит у підприємств, які працюють з іноземними партнерами. Українські компанії торгують між собою практично «на слові честі», тому часто й потерпають.

Однак уже найближчими роками банківські гарантії на великі поставки всередині країни можуть стати популярнішими. «Торгові можливості розширюватимуться, особливо у разі набрання чинності Договором про зону вільної торгівлі України і Євросоюзу. Нам доведеться дотримуватися європейських правил, найретельніше виконуючи їх у перші роки співпраці. Логічно, що перший час до постачальників із нашої країни ставитимуться з побоюванням. Тому гарантії будуть ефективним інструментом, який підтримує бізнес», - прогнозує заступник начальника управління з розвитку МСБ КБ «Південкомбанк» Віктор Закоржевський.

Не виключено, що підігріти додатковий інтерес до продукту може й нова хвиля фінансової кризи, яку багато аналітиків очікують найближчими місяцями. Адже саме в часи загальної економічної нестабільності підприємці як ніколи потребують підтвердження платоспроможності контрагентів. Наприклад, російський досвід кризи 2008-2009 років, коли багато компаній навіть звичайну відстрочку платежу постачальникам давали за наявності банківської гарантії, дозволяє прогнозувати сплеск такого попиту. Втім, цей же досвід свідчить і про різке зниження кількості підприємств, котрим не відмовлять у видачі гарантії.

Компанія, яка має намір потрапити в short-list на отримання гарантії, має бути готова розкрити себе, як перед кредитним комітетом. Насамперед банкіри оцінюватимуть забезпечення гарантії. Найнадійнішою, з погляду фінансистів, заставою є депозит або блок-рахунок компанії, котра звертається по гарантію, у відповідному банку. На нього не можна класти гроші, з нього не можна їх знімати. Таким чином, щойно кредитній установі доводиться розраховуватися за борги чи недоплати клієнта, заблоковані ресурси можуть у будь-який момент списати з рахунків як відшкодування. Оскільки зазвичай така застава має покривати суму гарантії, щонайменше, у пропорції 1:1, то банк не тільки нічого не програє, а ще й заробить - від 0,5 до 2% суми (середня вартість банківської гарантії, за даними дослідження компанії Простобанк Консалтинг, може оцінюватися також у відсотках річних). Ліквідною вважається й застава у вигляді банківських металів. Наприклад, золото, яке історично перебуває у зростаючому тренді, буде для банку досить солідним аргументом для видачі гарантії.

Менш ліквідними вважаються цінні папери, нерухомість, обладнання, транспорт, продукти в обороті. Їх неможливо позбутися відразу після «спрацювання» гарантії, тому й вимоги до них завищені: вартість «ненадійного» забезпечення має перекривати суму гарантії на 15-20%, а в окремих випадках - навіть на 50%. Доведеться потратитися на оцінку такого майна. Та й, беручи до уваги нинішню ситуацію на ринку житла, квартири навряд чи прийматимуть як забезпечення. Без застави, але при цьому за вищою вартістю, гарантію можуть дати тільки «зовсім своїм» постійним клієнтам з тривалою бездоганною кредитною історією. Крім того, одним із популярних варіантів стає гарантія під поручительство керівника, зазначають аналітики Простобанк Консалтинг.

Чи зуміють підприємці скористатися всіма перевагами гарантій? Чи банки, навпаки, будуть надто полохливими? Відповідь на це запитання залежатиме не тільки від економічної, а й від політичної ситуації в країні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі