Ядерні матеріали можуть почати возити залізницею

Поділитися
© Getty Images
Транзитне перевезення ядерних матеріалів через територію України, згідно з тристоронньою угодою України, Росії та Словаччини, планують здійснювати залізничним транспортом. Про це йдеться в угоді між Кабінетом міністрів України, урядом Російської Федерації й урядом Словацької Республіки про перевезення ядерних матеріалів між Російською Федерацією та Словацькою Республікою через територію України, яку було підписано 21 жовтня 2010 року в м. Братислав. Уряд України передав угоду на ратифікацію до Верховної Ради і її текст оприлюднено на сайті парламенту.

«Перевезення спеціальних вантажів здійснюється залізничним транспортом, у прямому сполученні без перевантаження, територіями Російської Федерації, Словацької Республіки й України», - зазначено в угоді.

Крім того, транзит здійснюватиметься як з Росії до Словаччини, так і зі Словаччини до Росії.

Обов'язковою умовою для здійснення перевезень спеціальних вантажів у рамках цієї угоди є наявність контрактів, які укладають відповідні юридичні особи Російської Федерації й Словацької Республіки.

Угодою передбачено, що відпрацьоване ядерне паливо має супроводжувати озброєна охорона протягом усього шляху прямування. Забезпечення охорони свіжого ядерного палива й інших спеціальних вантажів регламентується законодавством держав Сторін.

Пунктами зміни охорони й передачі відповідальності за охорону транспорту із спеціальними вантажами є українські залізничні станції Чоп, Хутір-Михайлівський і Куп'янськ-Сортувальний.

Відповідальність за ядерну шкоду в порядку, передбаченому Віденською конвенцією про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня 1963 року, покладено: при перевезенні спеціальних вантажів з території Російської Федерації на територію Словацької Республіки - на російський оператор до моменту передачі спеціальних вантажів словацькому оператору, на словацький оператор - з моменту прийняття спеціальних вантажів від російського оператора в пункті, зазначеному в контракті; при перевезенні спеціальних вантажів з території Словацької Республіки на територію Російської Федерації - на словацький оператор до моменту передачі спеціальних вантажів російському операторові, на російський оператор - з моменту прийняття спеціальних вантажів від словацького оператора в пункті, зазначеному в контракті.

Російська Сторона або Словацька Сторона гарантує відшкодування витрат для своїх операторів, пов'язаних з ліквідацією наслідків ядерного інциденту (аварійно-рятувальні й інші невідкладні роботи, які здійснюватимуть у разі виникнення ядерного інциденту й спрямовані на рятування життя й збереження здоров'я людей, зниження розмірів матеріальних втрат і збитків, завданих навколишньому природному середовищу, а також на локалізацію району ядерного інциденту, припинення дії характерних для нього небезпечних факторів). Зазначені витрати відшкодують у місячний термін з дати визнання Російською Стороною або Словацької Стороною фінансових вимог Сторони, на території держави якої сталася аварія, якщо Сторони не домовляться про інше.

У разі ратифікації угоди термін її дії становитиме 10 років. У подальшому її дія автоматично подовжуватиметься на наступні 10-річні періоди, якщо жодна із Сторін не повідомить по дипломатичних каналах депозитарію не менш ніж за 12 місяців до завершення періоду дії цієї Угоди, про свій намір припинити її дію.

Поділитися
Підготував/ла Дубенко Вадим
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі