ВИБИРАЙТЕ БАНК, ПАНОВЕ ПРОТЕ СПОЧАТКУ СІМ РАЗІВ ВІДМІРЯЙТЕ — ПОМИЛКА КОШТУЄ ГРОШЕЙ

Поділитися
Як свідчить статистика НБУ, минулий рік був для комбанків успішним. На сьогодні в Україні зареєстровано 157 банків...

Як свідчить статистика НБУ, минулий рік був для комбанків успішним. На сьогодні в Україні зареєстровано 157 банків. Їхній прибуток за 2002 рік становив 756,6 млн. грн., що на 42,3% більше, ніж 2001-го. При цьому доходи банків за минулий рік зросли, порівняно з 2001 р., на 21,8% — до 10,457 млрд. грн., а витрати — на 20,5% (до 9,7 млрд. грн.). Рентабельність активів становила 1,3%, капіталу — 8,4%. Не так уже й багато, проте все пізнається в порівнянні. Банківська система залишається тією сферою нашої економіки, яка розвивається найдинамічніше. Прискорене зростання банків 2002 року зумовлене процесами часткової легалізації капіталів, збільшенням грошової маси, завершенням первинного перерозподілу власності. Крім того, банки починають відігравати дедалі більшу роль у нашому суспільстві. Їхніми послугами, на відміну від попередніх років незалежності, все більше користуються середні і малі господарства, фермери й малі торговці і, що особливо вселяє надію, пересічні громадяни, які не займаються бізнесом.

На початок нового року депозити населення в банках майже зрівнялися за обсягами з депозитами юросіб і перевищили 19 млрд. грн., що становить 9% легального ВВП, або близько 400 гривень вкладів на душу населення. Це не так і багато, однак лише впродовж 2002 р. показник збільшився на 71%, а за останні три роки — більш ніж у 4,4 разу.

Тобто народ дедалі більше довіряє вітчизняним банкам. А вони, у свою чергу, все активніше працюють із фізичними особами як у плані залучення грошових ресурсів, так і в плані кредитування. Конкуренція між банками, якої ще зовсім недавно не було, нині набуває характеру реальної і досить жорсткої конкурентної боротьби за клієнта.

Ситуація на фінансовому ринку робить дедалі актуальнішим для клієнта питання вибору «свого» банку. Традиційно українці вибирають банк на пораду друзів, родичів або партнерів по бізнесу. Результат такого вибору мало передбачуваний через суб’єктивність оцінок різних людей. Розібратися у балансових показниках, що публікуються в пресі або подані у річних звітах фінансових установ, пересічному громадянинові буває дуже непросто. Орієнтуватися ж на рівень відсоткових ставок — також не завжди розумно. Головне в цьому виборі — оцінити реальну надійність, стабільність і перспективність банку. Ця інформація, у принципі, міститься в балансах банків, але відшукати її за довгими рядками цифр дуже нелегко. І щоб допомогти клієнтам фінансових установ, а також потенційним клієнтам, які ще не визначилися, пропонуємо максимально спрощену таблицю основних фінансових показників банків України. А також постараємося дати кілька найпростіших порад, як її читати.

Активи

Основний показник, за яким оцінюється банк, — його активи. Саме за величиною активів Національний банк складає рейтинг банків і розподіляє їх на групи: найбільші, великі, середні і малі. У нашій таблиці подано перші три групи. Якщо ви не знайшли потрібний вам банк у таблиці, то, швидше за все, його активи становлять менше 200 млн. грн. Заглиблюватися в структуру активів навряд чи доцільно, досить оцінити позицію в рейтингу і цифру чистих (або загальних) активів. Якщо ваш банк належить до найбільших або великих банків — ви вибрали хороший банк. Якщо його позиція трохи нижче — читайте далі.

Рейтинг банків за величиною чистих активів, складений аналітиками НБУ, очолює Приватбанк (6,2 млрд. грн.), з ним практично розділяє лідерство АППБ «Аваль», який 2002 року значно збільшив свої активи (майже 6 млрд. грн.), далі — Промінвестбанк (5,1 млрд.), Ощадбанк (4,4 млрд.), Укрексімбанк (3,1 млрд.).

Як і на початку 2002 р., активи десяти найбільших банків становлять понад половину (53,4%) обсягів активів усієї банківської системи України.

Важливо оцінити динаміку зміни активів. За зміною рейтингу можна судити, наскільки добрими 2002 р. були справи в менеджменту або в «господарів» банку, отже, і оцінювати його перспективність.

Нещодавно НБУ увів до групи найбільших за величиною активів банк «Надра» і ПУМБ, збільшивши мінімальний розмір активів для банків, які належать до цієї групи, з 1,2 до 1,3 млрд. грн. При цьому банк «Надра» піднявся з дванадцятої позиції на восьму, потіснивши Райффайзенбанк, ПУМБ і Брокбізнесбанк.

Здали позиції окремі регіональні банки, приміром: Полтава-банк, «Кредит-Дніпро», Кредит-Банк (Україна). Водночас донецький Донміськбанк (показавши хороший прибуток) піднявся на 23-тє місце й очолив групу середніх банків, а кременчуцький МТ-Банк перемістився з 32-го рядка на 25-й. Ввійшов до групи великих Український кредитний банк, піднявшись на п’ять позицій. А банк «Хрещатик», підтримуваний київською мерією, перемістився відразу на 12 рядків угору.

Капітал

Кожен банк починається зі статутного капіталу. Це живі гроші, які доручили власники (акціонери) менеджерам банку, щоб ті їх збільшили. Статутний капітал становить 59,6% у структурі балансового капіталу українських банків. Від його величини залежать якість банківської ліцензії і дозвіл на операції. Сьогодні бажано вибирати банк, власники якого змогли сколотити статутний фонд, що перевищує 5 млн. євро.

Далі порівняйте розмір статутного і балансового капіталу. Якщо вони не дуже різняться, це означає, що банк ще не заробив серйозних грошей. Подумайте — чи варто ризикувати своїми грішми.

У бурхливому зростанні основних валових показників банківської системи викликає побоювання постійне відставання темпів зростання капіталу. Загалом за минулий рік балансовий капітал банківської системи збільшився на 27% (становить 9,98 млрд. грн.), тоді як активи зросли на 33,4% і зобов’язання — на 35,9%. Протягом трьох років активи банків збільшилися в 2,3 разу, зобов’язання — у 2,5 разу, капітал — у 2 рази. При цьому зростання капіталу досягається здебільшого за рахунок емісії акцій і збільшення статутних фондів. 2002 року статутний капітал українських банків збільшився на 30,9%. Приріст за рахунок результатів року — лише 7,5%.

У десятці лідерів за величиною капіталу відбулися досить серйозні зміни. Очолює рейтинг, як і колись, Промінвестбанк (828 млн. грн.), проте його відрив від інших найбільших банків серйозно скорочується. «Аваль» збільшив свій капітал практично до 600 млн. грн. і з сьомої позиції перемістився на другу.

А ось Укрсоцбанк (418 млн. грн.) опустився на 4-те місце. Приватбанк (близько 550 млн. грн.) зберіг за собою почесну третю позицію, а місце ПУМБ (332 млн. грн.), що з’їхав на шостий рядок, посів Укрексімбанк (414 млн. грн.). Примітно, що найбільший внесок у нарощування грошової маси цього разу зробили фінустанови, які не належать до групи найбільших.

Прибуток

Зі збитками минулий рік закінчили всього одинадцять банків. З них лише Енергобанк (-17 млн. грн.) належить до групи середніх банків, решта — малі.

Найцікавіший показник роботи банківських установ — чистий прибуток. Але, на жаль, поки що лише окремі банки можуть похвалитися своїми фінансовими результатами. Крім того, рейтинг «прибуткових» банків значно відрізняється від рейтингів за іншими показниками. В ідеалі банки потрібні для того, щоб із грошей робити гроші, проте в наших умовах банкіри все ще вважають за краще використовувати механізми мінімізації оподаткування. Свого часу «найвищим пілотажем» вважалося спрацювати з нульовим прибутком. Часи змінюються, але не так швидко.

З найбільших українських банків до першої десятки за прибутком увійшли лише Приватбанк (заробив понад 150 млн. грн.), Промінвестбанк (понад 78 млн.), Укрсоцбанк та Укрексімбанк. Решта місць розподілилися серед великих і середніх банків. Так, третє місце з результатом 39,46 млн. грн. належить київському Експрес-банку, який за іншими показниками не піднімається вище другої десятки рейтингу, четверте — за Донміськбанком (31,36 млн. грн.) Серед помітних переміщень у рейтингу «прибутковості» — зниження фінансового результату ПУМБ з 24,40 млн. грн. у 2001 р. до 8,99 млн. 2002 року. Погіршилися показники і харківського УкрСиббанку з 15,74 млн. грн. до 7,77 млн. грн. Водночас Укрсоцбанк, що одержав 7 млн. грн. 2001 року, заробив торік 30,7 млн. грн.

Кредити

Кредити — основне джерело заробляння грошей банком. Чим більша питома вага кредитів в активах, тим прибутковіший банк. Але варто визначити співвідношення балансового капіталу і кредитного портфеля, тобто частку кредитів, виданих за рахунок «своїх, банківських» коштів. Бажано, щоб вона становила не менше 10%. Банку, який кредитує за рахунок чужих грошей (депозитів), важче швидко розрахуватися із вкладниками на випадок зміни ситуації на ринку.

Близько половини кредитних вкладень нині здійснюють найбільші банки. Причому, як виявляється, їм цього не досить: щоб залучити позичальника, системні банки знижують вартість своїх кредитів. Нормальною для ринку за короткий час встигла стати кредитна ставка 17—18% річних у національній валюті і 12—15% — у вільно конвертованій. За словами банкірів, на кінець першого півріччя 2003 р. ставки можуть ще раз знизитися на 1—3% по всій банківській системі. За даними на 1 січня, кредитний портфель усієї системи виріс на 45,6% (при цьому обсяг виданих довгострокових кредитів збільшився на 88,1%). Парадоксально, але за такого різкого збільшення обсягів кредитування частка проблемних кредитів зменшилася з 5,8 до 4,5%.

Нинішнього року банки, можливо, переглянуть свою політику на ринку. Серед нових пріоритетів вирізняють: масовий вихід на роздрібний ринок, активніший випуск корпоративних облігацій, розширення мережі філій. За словами фахівців, істотно наростивши свої капітали, банки вже створили базу для розвитку дорогих напрямів. Час вибирати банк, панове!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі