Ведмежий настрій. Фондовий ринок зазнає втрат

Поділитися
Корекція українського фондового ринку, про необхідність і неминучість якої з перших днів нинішнього року заявляли вітчизняні гравці та експерти, розпочалася лише в серпні, зате виявилася тотальною й затяжною...

Корекція українського фондового ринку, про необхідність і неминучість якої з перших днів нинішнього року заявляли вітчизняні гравці та експерти, розпочалася лише в серпні, зате виявилася тотальною й затяжною. Індекс ПФТС — головний індикатор вітчизняного фондового ринку падає вже протягом місяця. Станом на 11 вересня він досяг рівня в 973,75 пункту, понизившись порівняно зі станом на початок серпня на понад 117 пунктів, або на 10,75%. Істотно знизилися й середні обороти операцій з акціями. У серпні вони становили приблизно 10—15 млн. грн. на день, тим часом іще в середині літа денні обороти коливалися в діапазоні 35—50 млн. грн.

Американська іпотека та світова паніка

Більшість експертів вітчизняного ринку цінних паперів не вбачають у ситуації, що склалася, особливої загрози, і практично ніхто не схильний пов’язувати падіння ринку з реальною економічною або політичною ситуацією в Україні. Усі фахівці впевнені, що приводом для корекції нашого ринку став відтік грошей найбільш обережних іноземних інвесторів. Головна ж причина виведення іноземного капіталу з нашого фондового ринку — паніка, яка не вщухала на світових ринках увесь останній місяць літа. Іпотечна криза в США, викликана неповерненнями за пільговими житловими кредитами, перекинулася не тільки на Європу, де збанкрутували досить солідні іпотечні компанії та скоротилися заробітки та штати співробітників інвестиційних фондів, а й на фондові майданчики всього світу. Після спілкування із зарубіжними колегами українським гравцям стало зрозуміло, що ситуація досить серйозна. Попри вкидання Федеральною резервною системою (ФРС) США в американський фондовий ринок кількох сотень мільярдів доларів для підвищення ліквідності іпотечних активів, ринок цінних паперів США та більшість фондових ринків розвинених країн і країн, що розвиваються, увесь серпень лихоманило. Фондові ринки протягом кількох днів коригували, потім намагалися відіграти падіння, після чого вартість цінних паперів знову йшла в мінус.

Як наслідок — за останній місяць літа світова економіка знизила свою капіталізацію в середньому на 3—4%, а непевність із перспективами повернення ринків до стійкого зростання в найближчі місяць-два й небажання приватних та інституціональних інвесторів залишатися в ризикових активах призвели до значного відтоку інвестиційних ресурсів із ринку акцій. Найбільші брокерські контори та світові фондові гравці поки що не готові активно скуповувати акції, які дешевшають, а це тільки стимулює подальше зниження ринкової капіталізації емітентів, і ведмежий тренд на фондових ринках починає переважати. Залишається надія, що заплановане ФРС (США) на вересень зниження дисконтної ставки з 6,25 до 5,75% зупинить паніку серед інвесторів і дасть змогу стабілізувати світову фінансову систему та фондові ринки. Якщо вжиті заходи виявляться малоефективними, ФРС буде змушена і далі знижувати дисконтну ставку, яка, за оцінками експертів, до кінця поточного року може впасти до 4,5%. Найбільше від кризи в американській економіці постраждали, природно, прикордонні ринки та ринки, що розвиваються, до яких нині справедливо відносять і український фондовий ринок.

Основними продавцями цінних паперів українських підприємств у серпні стали іноземні інвестори. Побоюючись втратити гроші, вони почали не тільки виходити з високоризикових інвестицій, а й узагалі вважали за краще вилучити гроші з фондових активів і перечекати кризу. Гроші іноземні інвестори традиційно перекладають у більш стабільні й ліквідні активи (дорогоцінні метали, банківські депозити, американські держоблігації) або переводять на свої рахунки у великих системних банках.

Відбулися легким переляком

Уникнути значних втрат українському ринку цінних паперів допомогла його відсталість. Специфіка досі не дуже ліквідного українського ринку така, що фондовій компанії досить важко вийти з якоїсь позиції без істотної втрати дохідності для клієнта, якщо від самого початку обсяг інвестицій у конкретні папери становив кілька мільйонів доларів. Крім того, великі іноземні фонди в перші тижні паніки переймалися ситуацією на інших ринках, де обсяги вкладень були значно більші, а отже, не здійснювали агресивних продажів українських активів. Передусім продавалися найбільш ліквідні, так звані акції першого ешелону (у ПФТС їх тепер від 30 до 50 емітентів). Найкраще йшли «блакитні фішки» — представники індексного кошика ПФТС, а також акції кількох емітентів, які представляють гірничо-металургійний комплекс, машинобудування та фінансовий сектор. По суті, ті самі папери, які забезпечували липневе підвищення ПФТС-індексу, скинули головний індикатор нашого ринку акцій у серпні приблизно на аналогічну величину. Практично індекс ПФТС повернувся на рівень кінця червня або першого півріччя. Великі українські та російські гравці проявили витримку й не допустили системної корекції українського ринку цінних паперів. Падіння ринкової вартості акцій ліквідних емітентів навіть на 10—30% за досягнутого з початку року зростання в 100—300% можна вважати незначним.

В останні дні літа більшість учасників світового ринку дійшли думки, що узгоджені дії Федеральної резервної системи США та центральних банків провідних дер­жав дали змогу перебороти наслідки кризи на ринку іпотечних кредитів у США й уникнути розвитку глобальної кризи ліквідності. Принаймні від американської економіки перестали надходити тривожні сигнали. Українсь­кому фондовому ринку уникнути подальшого руху вниз вдалося насамперед за рахунок поновлення інтересу покупців до деяких «блакитних фішок» одразу після того, як ущухла світова паніка. У вересні покупців зацікавили, зокрема, акції «Інтерпайп Нижньодніпровський тру­бопрокатний завод» і «Центренерго». Початок осені ринок зустрів із позитивни­ми показниками. Протягом першого тижня індекс ПФТС демонстрував неістотне, проте зростання, що само по собі вже позитив на тлі попередніх періо­дів. Однак зростання, що намітилося, не означало зміни тренда й було лише ситуативним, що підтвердила подальша динаміка фондових індексів. Другий тиждень місяця ознаменувався подальшим повільним сповзанням індексу ПФТС.

Тенденції та загрози

На тлі пережитого стресу українські гравці стали дуже обережними і згадали нарешті й про політичні чинники, які в цій ситуації також не сприяють вибору остаточної стратегії. Із кожним торговим тижнем роль дострокових парламентських виборів, як видно, посилюватиметься. Купуватимуть перед виборами або дуже агресивні, або оптимістично налаштовані інвестори. Аж до закінчення парламентських виборів в Україні визначати тренд руху національного фондо­вого ринку буде, напевно, ситуація на міжнародних біржах. При цьому, як вважають експерти, індекс цін на акції, залишаючись протягом усього вересня украй волатильним, може змінюватися в досить широкому діапазоні.

На подальший напрямок руху українського фондового ринку може сильно вплинути зміна або збереження дисконтної ставки американської Федеральної резервної системи, вважають експерти. Інвестиції у вітчизняний ринок мають довгостроковий характер — один-два роки. За оптимістичного сценарію ми вже наприкінці вересня, можливо, зможемо спостерігати поновлення купівель із боку іноземців. Але на сьогодні цінні папери, що входять у розрахунок вартості індексу ПФТС, мають різнонаправлений рух. При цьому найбільше дорожчають папери енергетичних компаній та компаній металургійного сектора. До речі, інтерес до енергетики знову пожвавили уряд і ФДМ, які заявили про термінову приватизацію блокуючих пакетів шести енергетичних компаній.

На думку експертів, якщо у вересні світові фондові ринки і далі залишатимуться нестабільними, а фондовий тренд матиме вигляд переважно спадного вектора, то побоювання інвесторів, що загальносвітова корекція може затягтися, знову змушуватимуть нерезидентних гравців виходити з українських акцій.

Утім, багато що буде визначатися здатністю нерезидентів зберігати витримку. Торгівля акціями у вересні найімовірніше матиме більш технічний або спекулятивний характер, а торговий оборот буде адекватний серпневому обсягу торгів (0,6—0,9 млрд. грн.). Якщо ж відтік інвестиційного капіталу з українського фон­дового ринку посилиться, торговий оборот на ринку акцій може збільшитися в півтора-два рази й досягти 1,2—1,8 млрд. грн.

Подальші прогнози експертів переважно оптимістичні. Якщо робота всіх гілок влади після парламентських виборів буде конструктивною, за умови стабільного та збалансованого розвитку вітчизняної економіки, український фондовий ринок до кінця поточного року зможе додати до свого максимального зростання ще 10—30%.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі