В Україні створять оновлені держрезерв зерна і нафтопродуктів, газу та вугілля

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні створять оновлені держрезерв зерна і нафтопродуктів, газу та вугілля В Україні мають бути створені стратегічні запаси нафтопродуктів
В Державному агентстві резерву стверджують: це питання - уже не проект, а реальні дії.

Запропоновано створити холдинг із зберігання зерна, а також холдинг із зберігання нафтопродуктів на базі існуючих потужностей Державного резерву України. До кінця 2015 р. концепція створення цього органу - Державного стратегічного резерву - буде винесена на розгляд Кабінету міністрів.

Про це у своїй статті у DT.UA пише голова Державного агентства резерву України Вадим Мосійчук.

"Зараз ми розробляємо модель створення паливного резерву України на базі Держрезерву. Україна - чи не єдина країна на континенті, яка взяла на себе зобов'язання з формування резервів нафтопродуктів відповідно до Євродирективи 2009/119/ЄС від 14 вересня 2009 р. і ще нічого для її імплементації не зробила", - каже він.

При цьому, паливний резерв, повинен буде, крім нафти і нафтопродуктів, містити також і запаси газу і вугілля.

Ресурс потрібно накопичити як мінімум на 61 день середньоденного споживання, хоча деякі країни роблять накопичення в обсязі споживання на 90 днів. Виконати Євродирективу 2009/119/ЄС ми повинні до 2023 р.

Робоча група з імплементації євродирективи була створена у липні цього року. Держрезерв заручився підтримкою з боку секретаріату Європейського енергоспівтовариства, який працює з країнами по впровадженню вимог євродирективи. Експерт із формування резервів нафтопродуктів презентував на круглому столі 24 вересня концепцію імплементації для України, розроблену секретаріатом, і висловив готовність щодо подальшої ефективної кооперації.

План роботи групи включає формування моделі нової структури нафтопродуктів, проект плану дій з імплементації, підготовку первинного та вторинного законодавства як основи діяльності новоствореного фонду, а також обговорення ефективних способів фінансування.

Зазначимо, як писало раніше DT.UA, зараз такий запас дуже знадобився б. Більш того, як зазначили експерти, виявилося, що "створення такого резерву може стати першим кроком на шляху створення ринку вугілля за західним зразком, що, у свою чергу, може також сприяти початку процесу створення ринку електроенергії за західним зразком".

Американські експерти рекомендують і "організацію централізованої закупівлі палива, та постачання його на всі електростанції (незалежно від форми власності) за рахунок залучення кредитів міжнародних фінансових організацій" для фінансування закупівлі палива (Світовий банк, МВФ, ЄБРР тощо) плюс "сприяння в закупівлі палива приватним власникам енергогенеруючих підприємств за рахунок будь-яких можливих механізмів підтримки".

Що стосується зберігання зерна, то, за словами Мосійчука, у цьому питанні повністю покладатися на приватний сектор недоцільно (реформа Держрезерву враховує, що стратегічний резерв буде зберігатися на двох майданчиках).

"У рамках оновленої структури ми плануємо організувати холдинг, в який зберемо елеватори і комбінати хлібопродуктів, що зберігатимуть зерно і матимуть можливість швидко його переробити", - пише Мосійчук.

Кому цей холдинг буде підпорядковуватися згодом, це вже питання, але на першому, перехідному, етапі - однозначно Держрезерву. Потім він може належати до Міністерства аграрної політики або іншого органу.

"Холдинг повинен мати правильну корпоративну структуру: наглядову раду, незалежних директорів, якісне корпоративне управління. Працювати він має прозоро, тарифи повинні бути уніфіковані. Такий підхід дасть змогу гарантувати відсутність корупційної складової незалежно від того, хто очолюватиме цей холдинг або Державний резерв загалом", - пояснює чиновник.

Більше про реформування Держрезерву читайте в статті Вадима Мосійчука "Державному агентству резерву України потрібен євроремонт" у свіжому номері газети "Дзеркало тижня. Украина".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі