В Україні лише 1-2% газорозподільних систем оформлені належним чином

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні лише 1-2% газорозподільних систем оформлені належним чином Ринок розподілу газу потребує впорядкування, згідно з законом "Про ринок газу"
Державні газорозподільні мережі використовуються приватними облгазами за архаїчно-радянськими формами фактично безоплатного користування майном.

Належним чином документацію на об'єкти газорозподільних систем (ГРС) в Украні оформлено лише на 1–2% від їх загальної кількості. При цьому об'єктів права державної власності серед оформлених об'єктів, ймовірно, практично немає.

Про це у статті для DT.UA пишуть народний депутат Вікторія Войціцька і експерт з питань енергетики Микола Когут.

Автори зазначають, що з 1 жовтня 2015 р. набрав чинності Закон України "Про ринок природного газу", яким передбачається перезавантаження газової галузі країни й орієнтацію на конкурентний і прозорий енергетичний ринок згідно з вимогами Європейського Енергетичного співтовариства та Третього енергопакета

Закон передбачає, що державні газорозподільні мережі повинні перебувати на балансі у підприємства державної форми власності, а оператори газорозподільної системи мають бути організаційно та юридично незалежні від інших видів діяльності, не пов'язаних з розподілом природного газу.

Читайте також: Демчишин відвів чотири дні на створення державної заміни приватних облгазів

У той же час, за інформацією авторів статті, балансоутримувачами майже всіх об'єктів ГРС, незалежно від форми власності, є газорозподільні компанії (колишні облгази) приватної форми власності, а державні газорозподільні мережі використовуються облгазами за договорами користування на праві повного господарського відання (це абсолютно архаїчна форма фактично безоплатного користування майном, рудимент радянського господарського права).

Також останні 5–10 років характеризуються динамічним зростанням частки мереж, що обліковуються облгазами як власне майно. Зростання такої частки пояснюється свідомою політикою облгазів, що всіляко стимулюють передачу собі у власність приватних об'єктів ГРС, а також обліковують як власне майно об'єкти, набуті без достатніх правових підстав. Крім того, за інформацією Войціцької та Когута, значною є частка мереж, власник яких невстановлений, такі мережі відсутні в обліку.

Нагадаємо, у 2014 році кожен сотий кілометр розподільних газопроводів в Україні був аварійним, до 2020-го таким буде кожен 10-й км, До такого висновку, прийшли інженери та експерти, вивчивши технічний стан 17 регіональних газорозподільних мереж (облгазів) в Україні, заявив екс-технічний директор компанії RWE, а нині незалежний експерт Станіслав Казда.

Технічний стан газорозподільних пунктів (ГРП) не менше насторожує. Експерти припускають наявність лише 4% ГРП, що потребують заміни. У той час як в Україні цей показник в три, а в багатьох випадках і в чотири рази перевищує вищевказані допустимі відхилення.

Докладніше читайте у статті Вікторії Войціцької і Миколи Когута Державні газорозподільні мережі: як перетворити валізу без ручки на ефективну систему у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі