В банківській системі України превалюють держбанки — експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У роздрібному обслуговуванні клієнтів націоналізація Приватбанку привнесла ще більш драматичні зміни.

Упродовж останнього часу банківська система структурно змінилась, і зростання ролі державних банків є вагомим драйвером цих змін. На початок 2019 р. в Україні налічується п'ять державних банків. Поряд із домінуванням у банківській системі держбанки також домінують у володінні непрацюючими кредитами (див. табл. 1), що автоматично призводить до неприродно високого обсягу "поганих боргів" у цілому. Характер утворення таких боргів не відображає традиційних проблем настання кредитних ризиків, а є виключно інституціональним. Як кредитні практики, що призвели до таких NPL, так і їх тягар унеможливлюють контрциклічні ефекти кредитної активності. Навпаки, такі кредитні практики поглиблюють проциклічність фінансової системи.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Віктор Козюк, член ради НБУ. За його словами, у роздрібному обслуговуванні клієнтів націоналізація Приватбанку привнесла ще більш драматичні зміни.

"Якщо на кінець 2014 р. спостерігався відносний паритет щодо розподілу філіальної мережі в розрізі груп банків - з 15 тис. відділень 4,8 тис. належали держбанкам, то на кінець 2018-го на державні банки припадає 5,1 тис. відділень із 8,8 тис. існуючих. Це саме стосується кількості активних платіжних карток. На кінець 2014 р. держбанки емітували 4,3 млн активних платіжних карток з 32,8 млн по банківській системі, а на кінець 2018-го - 26,6 млн із 36,6 млн. Це ж стосується і кількості банкоматів: зростання з 3,3 тис. од. (загалом 36,5 тис.) до 27,4 тис. (усього 36,4 тис.). Щодо кількості платіжних терміналів ситуація виглядає ще більш радикально. На кінець 2014 р. на державні банки припадало 27,4 тис. терміналів з 203,6 тис., а на кінець 2018-го - 219,6 тис. із 282,2 тис.", - зазначає експерт.

Детальніше про перекоси банківської системи читайте в статті Віктора Козюка "Держбанки: стабілізатор, тягар чи джерело макрофінансових викривлень?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі