Українці перестали класти гроші на депозити, побоюючись обвалу гривні

Поділитися
Довіра населення до банківської системи знову знизилася. У травні загальний депозитний портфель громадян зріс лише на 0,011%. Учасники ринку пояснюють припинення припливу нових вкладів зниженням курсу гривні.

У травні цього року девальваційні побоювання призвели до припинення припливу коштів на депозитні рахунки населення, що зросли всього на 38 млн грн (0,011%).

Банки не можуть залучити заощадження громадян навіть високими ставками по депозитах. Через це неможлива видача нових кредитів - портфель гривневих позик зріс лише на 0,9%. Згортання кредитних програм не дозволить банкам бути прибутковими в довгостроковій перспективі, попереджають експерти.

Довіра населення до банківської системи знову знизилася. У травні загальний депозитний портфель громадян зріс лише на 38 млн грн, або 0,011%, повідомили в Нацбанку, тоді як на початку року середньомісячний приріст портфеля становив 6,55 млрд грн. Учасники ринку пояснюють припинення припливу нових вкладів зниженням курсу гривні, пише газета "Коммерсант-Украина".

Як сказав голова правління одного з великих банків, це питання до Нацбанку. «Він почав опускати курс гривні, і долар оразу ж почав рости на готівковому ринку, тому ніхто не несе в банки гривню (за травень надійшло 243 млн грн - ред.) - Всі бояться майбутньої девальвації і думають, що вона вже почалася. Йде відтік депозитів, оскільки населення не розуміє, що буде з курсом, і вкладає гроші в нерухомість і товари, тому що боїться зростання цін», - сказав він. У травні курс долара досяг дворічного максимуму - 8,072 / 8,087 грн / дол, після чого в червні його ціна зросла ще більше і досягла 8,108 / 8,113 грн / дол.

Цікаво, що, незважаючи на зростання курсу долара, населення не поспішало нести кошти на валютні депозити - їх обсяг скоротився в травні на 205 млн грн. І це при тому, що за травень населення купило у банків іноземної валюти на 1,88 млрд дол.

У свою чергу старший аналітик однієї з інвестиційних компаній Євген Гребенюк вважає: «Головна причина - це очікування девальвації. Поки паніки немає, але вже незрозуміло, куди рухатися далі - це вичікувальний період», - сказав експерт.

Такі побоювання змусили підприємства скоротити валютну заборгованість у травні на 5,2 млрд грн. «Банки всіма способами мотивують своїх клієнтів конвертувати валютні кредити в гривневі, тому що побоюються високих валютних ризиків», - зазначає Гребенюк.

Одночасно підприємства продовжують забирати свої депозити - тільки за травень на суму 3,86 млрд грн. З початку року вони вже вилучили 16,7 млрд грн. Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що ці кошти зараз виводяться з України через ріст політичних ризиків у країні. У цих умовах банки не можуть нарощувати видачу кредитів. Якщо за підсумками чотирьох місяців загальний кредитний портфель збільшився на 0,1%, то зараз він скоротився на 0,3%, до 790 млрд грн. Утім, гривневі кредити поки ще ростуть, хоч і повільно - в травні на 0,9% (з початку року - всього на 2%).

Дефіцит грошей на ринку призвів 30-31 травня до стрибка вартості кредитів овернайт до рекордних з початку року 16-17%. Після цього ставки гривневого ресурсу знизилися до рівня менше 10%, але 15 червня знову підскочили до 16,8%.

Перший заступник голови правління ВТБ Банку Віталій Фішер пояснює складну ситуацію таким чином: «Банки залучають депозити під 17-18%. Якщо до них додати скарбницьку комісію, маржу і хеджування за термінами, то вийде плюс 8%. Ніхто не готовий брати кредити під 26% річних. За такими ставками видаються споживчі позики на дуже невеликі суми - на поточні витрати або мобільні телефони. Крім того, позичальникам, які викликають найменші сумніви, банки кредитів не дають, а надійних клієнтів небагато», - сказав він.

За словами Охріменка, він не вважає, що установи зараз будуть піднімати ставки по депозитах ще вище, оскільки у більшості банків ще є ліквідність. «Улітку ділова активність знижується. Тому я бачу ризики саме в припиненні багатьма банками активного кредитування. Цим вони позбавляють себе регулярного прибутку, а значить, закладають основу для майбутніх збитків», - сказав він. !zn

Читайте також:

Українці за місяць у 2,5 рази збільшили скупку валюти

НБУ очікує на подешевшання кредитів слідом за зниженням облікової ставки

Держбанки готові знизити свої прибутки заради 3%-кової іпотеки

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі