«Українські радіосистеми»: законне право на життя

Поділитися
У суперечці навколо законності купівлі «Українських радіосистем» нарешті поставлено крапку. За р...

У суперечці навколо законності купівлі «Українських радіосистем» нарешті поставлено крапку. За рішенням Вищого арбітражного суду Російської Федерації, купівлю компанії російським мобільним оператором «Вимпелком» визнано абсолютно законною. Таким чином, Altimo отримав гору в суперечці з Telenor. Втім, експерти схильні вважати, що це ще не завершення протистояння партнерів, і остаточне розв’язання конфлікту призведе до істотного перерозподілу сфер впливу і на вітчизняному, і на російському ринках мобільного зв’язку.

У вівторок, 5 червня, Вищий арбітражний суд Росії остаточно завершив тривалі судові зусилля норвезького оператора Telenor East Invest AS поставити під сумнів законність купівлі «Українських радіосистем» (торгова марка Beeline), тим самим підтримавши російське ВАТ «Вимпелком».

Нагадаємо, що для останньої придбання такого активу в Україні стало способом виходу на український ринок. Намір про купівлю було озвучено менеджментом російського мобільного оператора ще 2004 року як такий, що повною мірою відповідає стратегії компанії з освоєння нових ринків країн СНД. На зборах 14 вересня 2005-го Altimo, котра управляє телекомунікаційними активами «Альфа-Груп» (володіє 42,4% «Вимпелкому»), і міноритарні акціонери «Вимпел­кому» більшістю голосів схвалили операцію з придбання 100% акцій «Українських радіо­систем» за 231,3 млн. дол. Тelenor (яка володіє 29,9% акцій «Вимпелкому») неодноразово блокувала операцію на радах директорів через конфлікт інтересів. Вихід російського оператора на український ринок створив би сильного конкурента мобільному оператору «Київстар», одним із основних акціонерів якого (56,51%) є Telenor.

Недоцільність приходу «Вимпелкому» в Україну шляхом купівлі «УРС» у Telenor офіційно аргументували збитковими прогнозами діяльності нового оператора. Після укладання угоди норвезька компанія заявила про її незаконність і почала позиватися в суді, подавши в січні 2006 року відразу три позови до арбітражних судів м. Москви. За першим, предметом якого було визнання операції щодо придбання «УРС» недійсною і застосування наслідків її недійсності, Telenor було відмовлено в Арбітражному суді м. Москви. За другим — про визнання недійсним рішення генерального директора «Вимпелкому» про придбання «УРС» — російські суди відмовили Telenor у всіх інстанціях, включаючи Вищий арбітражний суд РФ. За третім позовом — про визнання недійсним рішення зборів акціонерів «Вимпелкому» про схвалення операції з придбання «УРС» — Telenor також було відмовлено в трьох інстанціях.

Однак ці рішення не задовольнили менеджмент норвезької компанії, і в лютому 2007-го до Вищого арбітражного суду РФ від компанії надійшла заява про перегляд судового акта в порядку нагляду за даним позовом. Рішення президії ВАС від 5 червня, котре остаточно визнало операцію законною, є завершенням більш ніж річних розглядів.

Закономірно, що такий результат справи було цілком по-різному витлумачено протиборчими сторонами. Так, у «Вимпелкомі» заявляють, що задоволені рішенням суду, котрий, за словами керівництва компанії, підтвердив законність голосування акціонерів, які схвалили придбання ЗАТ «Української радіосистеми». А в Altimo, що є провідною інвестиційною групою на ринку мобільного та фіксованого телефонного зв’язку Росії, країн СНД і Туреччини й управляє телекомунікаційними активами «Альфа-Груп» (окрім акцій «Вимпелкому», контролює ще 25,1% «Мегафону», 43,5 — «Київстару», 30 — «Голден Телекому», 13,2 — «Туркcелл» і 100% «Скай мобайл»), також вітають останнє рішення суду, котре фактично «підтверджує позицію Altimo про те, що рішення придбати «УРС» було прийнято в повній відповідності до закону і побажань більшості акціонерів у «Вимпелкомі». «Ми дуже сподіваємося, що це рішення покладе край судовому розгляду, даючи змогу «Вимпел­кому» повністю зосередитися на розвитку бізнесу, розвиваючи всі свої ринки в їхньому повному потенціалі», — зазначив виконавчий директор Altimo Олексій Резнікович.

Telenor же вважає це рішення поразкою для прав міноритарних акціонерів і норм права в Росії. «Важко зрозуміти, що змусило суд змінити свою думку у цьому питанні з 13 березня (саме тоді колегія Вищого арбітражного суду Росії, що складається з трьох суддів, направила справу в президію. — І.М.), — зазначає виконавчий віце-президент Telenor Ян Едвард Тігесен. — Операція не тільки не принесла акціонерам обіцяного «Альфа-Груп» зростання, а й виразилася в зростанні збитків і практичній відсутності перспектив прибутковості в найближчому майбутньому».

Слід зазначити, що, почавши операційну діяльність в Україні в квітні 2006 року, «Вимпелком» незабаром посів провідні позиції на ринку за кількістю підключень (до 10 тис. абонентів на день). Причому кількість абонентів мережі вже досягла 2,3 млн., а обсяг інвестицій в економіку країни, за оцінками експертів, становив сотні мільйонів доларів.

Вихід на український ринок став одним із ключових чинників зростання вартості російської компанії: за 2006 рік ринкова капіталізація «Вимпелкому» збільшилася з 8,5 до 16 млрд. дол. А невтішні фінансові показники перших місяців роботи оператора в Україні російські власники вважають цілком закономірними. Так, за словами прес-секретаря «Вимпелкому» Катерини Осадчої, не можна вимагати від компанії, що практично з нуля будувала мережа, виходу на дохідність через півтора року після запуску. «УРС» розвивається в повній відповідності з розробленим планом, згідно з яким передбачається, що вже в третьому кварталі 2008 року компанія зможе отримати перший прибуток», — каже пані Осадча.

На думку аналітиків, перемога Altimo у суперечці навколо законності купівлі «УРС» добряче похитнула позицію Telenor, але це ще не означає, що конфлікт Altimo—Telenor повністю вичерпано. Експерти з обережністю висловлюються щодо подальшого розвитку подій, результатом якого в будь-якому разі стане переділ українського ринку мобільного зв’язку. Так, озвучуються фактично два варіанти виходу з цієї ситуації, котрі в будь-якому разі базуються на досягненні домовленостей між Telenor і Altimo. Це або укладання мирової угоди та консолідація бізнесу мобільних брендів обох компаній, або завершення будь-яких ділових відносин як в Україні, так і в Росії.

Варіантів «розлучення» може бути два. Перший — норвезька компанія отримує контроль над «Вимпелкомом» і віддає за це росіянам свою частку в «Київстарі». При цьому аналітики зазначають, що втрата українського бізнесу (за винятком невеличкої частки ринку «УРС») може стати відчутною фінансовою втратою, проте можливість консолідувати прибуток «Вимпелкому» з лихвою компенсує можливі збитки. При цьому в Altimo залишиться і російський телекомунікаційний актив — «Мегафон», і український — «Київстар». Другий варіант передбачає розподіл активів із точністю до навпаки: Telenor одержує «Київстар», росіяни — «Вимпелком».

Про те, який із варіантів найоптимальніший для сторін і найреальніший, думки експертів розходяться. Так, ряд аналітиків вважає, що для Telenor було б доцільно піти на об’єднання «Вимпелкому» та «Київстару». Однак слід розуміти, що тоді Telenor не лише не зможе консолідувати «Київстар» у своїй звітності, а й не отримає контрольного пакета у «Вимпелкомі», зате для нього значно поліпшиться ситуація на українському ринку. У цьому разі норвежці залишаться великими акціонерами компанії, єдиним серйозним конкурентом якої буде УМЗ.

Чи збудуться ці прогнози, експерти мовчать. У будь-якому разі, після деконсолідації звітності «Київстару» і рішення президії Верховного арбітражного суду РФ ситуація для Telenor ускладнилася. Безсумнівним залишається тільки той факт, що майбутній розвиток ринку мобільного зв’язку сьогодні більше, аніж будь-коли, залежить від того, вирішать сторони сісти за стіл переговорів чи знову почнуть набридати одне одному судовими розглядами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі