Українські газовидобувні компанії будуть працювати з принципово новою податковою системою

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Українські газовидобувні компанії будуть працювати з принципово новою податковою системою Газодобувним компаніям знизять ренту
Після зниження ренти і "корпоративного" податку 30% практично неможливо буде прорахувати загальне податкове навантаження.

Намір уряду з 1 жовтня 2015 р. вдвічі знизити рентні платежі при видобутку природного газу в Україні приватними газовидобувними компаніями зустрів дуже обережну оцінку з боку таких компаній. Адже протягом 15 місяців з моменту підвищення ставок рентних платежів уряд, по суті, ігнорував думку недержавних газодобувних компаній.

Як пишуть у статті для DT.UA редактор відділу економічної безпеки Алла Єрьоменко і аналітик консалтингової компанії "Ньюфолк" Геннадій Кобаль, за дорученням Кабінету міністрів Мінфін залучив для вивчення ситуації та розробки прийнятного (наскільки це можливо) для всіх сторін варіанта ставок ренти міжнародну консалтингову компанію в сфері енергетики - IHS. У червні 2015-го компанія IHS представила попередні підсумки свого дослідження та запропонувала п'ять сценаріїв податкового режиму для розвитку газовидобутку в України.

Мета, яку переслідують розробники законопроекту (№2352а), - збільшити внутрішній видобуток газу в Україні завдяки зниженню податків і створенню конкуренції на ринку видобутку природного газу. Хоча, за даними Мінфіну, держбюджет втратить 4 млрд грн через зниження рентних ставок на видобуток газу.

Щоправда, крім ренти та податку на прибуток у 18%, уряд України також пропонує запровадити надбавку на податок на прибуток, яка становитиме для приватного видобувного підприємства 30%. Цим податком обкладатимуть тільки нові інвестиційні проекти.

Застосування "корпоративного" податку в 30% означає впровадження принципово нової податкової системи для газовидобутку.

"Поява "корпоративного" податку в законопроекті викликала бурхливу реакцію в представників газодобувних компаній. Оскільки в урядовому законопроекті немає чіткого визначення предмета оподаткування, то в учасників ринку виникли цілком резонні застереження відносно 30-відсоткового податку", - пишуть автори статті.

У "рентному" законопроекті уряду не міститься чіткого визначення, що таке інвестиційний проект, чого він стосується безпосередньо та які об'єкти повинен і може в себе включати. І це всерйоз турбує видобувні компанії, представники яких, утім, змінили тональність із категоричної недовіри на обережну надію.

"Попри дуже привабливу, на перший погляд, запропоновану урядом ренту на видобуток природного газу з нових родовищ (20/10% - це не 55/70%), у сьогоднішній ситуації практично неможливо прорахувати загальне податкове навантаження. Цілком може виявитися, що діючі родовища буде вигідніше розробляти за ставкою ренти 29/14%, ніж вкладати кошти й сили (та оплачувати дорогий сервіс) у розробку нових родовищ за ставкою 20/10% з урахуванням "корпоративного" податку в 30%. У такому разі привабливість нових інвестиційних проектів різко падає, якщо не зникає безслідно", - йдеться в статті.

Виходом із цієї ситуації може стати прийняття підзаконних актів, які доповнюватимуть основний законопроект. З їхньою допомогою можливо вирішити існуючі технічні питання. З іншого боку, в уряду залишається реальна можливість, прийнявши підзаконні акти, впливати на майбутнє газовидобутку в країні.

В уряді з оптимізмом сприймають зниження рентних ставок і прогнозують, що це сприятливо позначиться на видобутку газу в країні. А запровадження нового режиму оподаткування (з 2016 р.) сприятиме залученню інвестицій у геологорозвідку, вивчення та розробку нових родовищ.

За оцінками Міністерства фінансів, комплекс запропонованих заходів, насамперед податкових, до 2025 р. може сприяти підвищенню виробництва природного газу в Україні приватними компаніями до 8,5 млрд кубометрів щорічно.

Детальніше про перспективи зниження ренти для газодобувних підприємств читайте у статті Алли Єрьоменко і Геннадія Кобаля Про рентоповернення та податковилучення у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі