Україні загрожує дефіцит бензину на АЗС через дії НБУ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Україні загрожує дефіцит бензину на АЗС через дії НБУ
Після того, як в гру знову втрутився Нацбанк, поставив невидимий шлагбаум на шляху нових поставок імпортних нафтопродуктів, одна з найбільш стійких галузей захиталася, змусивши пригадати стару істину, що гірше високих цін може бути тільки дефіцит.

На окремих АЗС вже намітився дефіцит бензину
На окремих АЗС вже намітився дефіцит бензину

Крім головної проблеми - стрімкого зростання цін на бензин - в окремих роздрібних операторів АЗС з вільного продажу просто почало зникати паливо. Процес поки не масовий, але дуже знаковий, пише в статті ZN.UA директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн.

На початку тижня НБУ ввів обмеження на передоплату по імпортних контрактах від $ 50 тис. - суму понад тепер потрібно погоджувати з регулятором. "Добив" імпортерів Нацбанк 24 лютого, закривши міжбанківський ринок до 27 лютого, хоча і відкликав це рішення вже до кінця дня.

Як пояснює експерт, імпортери нафтопродуктів на ці $ 50 тис. можуть придбати менше двох цистерн бензину (близько 100 т). У той же час добові продажу великих мереж АЗС вимірюються тисячами тонн нафтопродуктів, зазначає він.

"Розуміючи, що швидко заплатити за нові поставки не вийде, трейдери почали обмежувати продажу, а ціни отримали нову підтримку", - пише Куюн.

Враховуючи, що валютні складові у вигляді закупівельної ціни та податків формують ціну бензину на рівні $ 0,9 за літр, нескладно порахувати, що справа йде до 34 грн/л, прогнозує він.

Куюн також звертає увагу, що зараз якраз той період, коли трейдерам нафтопродуктів потрібно готуватися до посівної. А оскільки "сіють в березні не тільки в Україні", то за ресурс доводиться поборотися. "Як це робити, якщо не можеш гарантувати проплату, питання" - додає експерт.

Дії Нацбанку вже завдали величезних збитків постачальникам, які не змогли виконати свої контрактні зобов'язання перед закордонними контрагентами, зазначає Куюни. "Якщо ситуація затягнеться, піде банкрутство компаній внаслідок претензій з боку як зарубіжних партнерів, так і споживачів, які оплатили товар і не зможуть отримати його в строк", - резюмує він.

Нагадаємо, що на екстреному засіданні Асоціації нафтотрейдерів України, яке відбулося 24 лютого, було прийнято звернення до НБУ з пропозицією вивести контракти на імпорт нафтопродуктів з-під дії админограничений регулятора як товарів критичного імпорту.

Подробиці читайте в статті Сергія Куюна "Ціна вже не головне" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі