Україна позбулася останнього драйвера зростання економіки - споживчого попиту

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Україна позбулася останнього драйвера зростання економіки - споживчого попиту Українцям стає ні за що купувати товари і послуги © Андрій Товстиженко, DT.UA
Оборот роздрібної торгівлі у січні-квітні 2015 р. знизився на чверть порівняно з минулим роком.

В 2015-му Україна позбулася останнього драйвера зростання для депресуючої економіки - споживчого попиту, який до початку року залишався єдиним вітаміном зростання для економіки країни.

Про це у статті на DT.UA пишуть Сергій Следзь і Вадим Башта.

Звалилося все: торгівля, будівництво, виробництво будматеріалів і впевненість споживачів у завтрашньому дні.

Автори називають кілька основних причин того, що відбулось.

"На початку 2014 р. замість заборони на дострокове розірвання депозитних договорів було запроваджено явно помилковий комплекс заходів, спрямованих на обмеження доступу громадян до власних гривневих і валютних депозитів, причому навіть у відносно здорових банках. Результатом стало не тільки знищення значної частини банківської системи країни (кількість банків, що "луснули", почала обчислюватися десятками), а й відволікання вільних ресурсів держави на відшкодування коштів з ФГВ вкладникам збанкрутілих фінансових структур.

Ці фантастичні за своїми розмірами кошти якраз і могли піти на соціалку, мінімальні інфляційні компенсатори, підтримання на допустимому рівні затухаючого споживчого попиту", - йдеться в статті.

Добив оптимізм споживачів "день торгівлі", коли за лічені дні прилавки торгових точок країни було спустошено у стилі "а-ля 90-ті". Слідом за цим відбувся масштабний стрибок цін на все без винятку і не менш масштабний весняний наступ по всіх "комунальних фронтах". Такого різкого підвищення комуналки країна не знала десятки років.

Результат перерахованих вище подій добре відомий.

Оборот роздрібної торгівлі (за даними Держстату) в січні-квітні 2015 р. знизився на 25,3% порівняно з аналогічним періодом 2014-го - до 300,5 млрд грн.

Роздрібний товарообіг у Києві за звітний період зменшився на 19% - до 45,1 млрд грн.

"Надзвичайно поганий сигнал. Споживання стрімко падає, ринок іде на базар, готівка не повертається в банківську систему. Із цим треба терміново щось робити, інакше надходження до бюджету різко впадуть, і все закінчиться емісійним верстатом і черговим витком девальвації гривні", - так коментують експерти новини про крах торгівлі у країні.

На вулицях великих міст цей крах дуже помітний. Поява банерів з написом "оренда", "продаж", "терміново" навіть на вигідних центральних торгових вулицях мегаполісів безпрецедентна за останнє десятиліття.

"Обвалюється орендна плата за комерційну нерухомість, але це не вирішує проблеми масового закриття магазинів та бутиків і небаченого застою на ринку офісних приміщень. Немає сенсу торгувати, немає сенсу вкладати гроші в те, що приносить лише негативні результати. Виживають, та й то лише за рахунок "жирових" запасів, переважно "мережевики" й торгові точки, які реалізують продукти і товари повсякденного попиту. Адже їсти й пити все-таки щось треба. Заміною магазинам з якісним одягом і взуттям стали ринки і секонд-хенди, а альтернативою гідному рівню заробітних плат і доходів - ломбарди й скупки", - пишуть автори.

Докладніше читайте у статті Сергія Следзя і Вадима Башти Україна залишилася без драйверів економічного зростання у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі