У Раді поки не набирається достатньо голосів для продовження мораторію на продаж землі

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У Раді поки не набирається достатньо голосів для продовження мораторію на продаж землі Депутати можуть покласти початок скупці землі за безцінь © mriya.net
Багато чого буде залежати від позиції фракції БПП – чи підтримають депутати прагнення президента розширити свої земельні наділи.

Якщо завтра в сесійний зал Верховної Ради буде внесений закон про продовження мораторію на продаж сільгоспземель, голосів для його підтримки, швидше за все, не вистачить.

Такий висновок можна зробити з опитування явних і тіньових лідерів парламентських фракцій, проведений DT.UA.

Голова фракції політичної партії "ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко заявила, що "продаж землі під час війни - це зрада державних інтересів".

Україні вже сформовані великі кланові структури, які будують свій бізнес на використанні землі, причому на вкрай нищівному для її якості використанні. Такі клани - політико-бізнесові, а тому мають удосталь грошей, окремі з них уже набрали в оренду до півмільйона гектарів. У тому числі це люди, котрі сьогодні перебувають на найвищих державних посадах. І щойно молоток стукне й сільськогосподарська земля піде на продаж, то її скуплять знову п'ять-шість родин", - сказала Тимошенко.

"Я розумію плани президента і прем'єра, які, можливо, хочуть у нас стати новітніми латифундистами й вихопити з України свою частку добра та ресурсів, але не треба так поспішати. Таку позицію підтримують усі депутати фракції. Без винятку. Ми - за пролонгування мораторію", - додала лідер "Батьківщини".

Заступник голови фракції політичної партії "Блок Петра Порошенка" Ігор Кононенко, близька до президента людина, яка входить до так званого "тіньового уряду", виступає за скасування мораторію, але зазначає, що це питання на фракції ще нібито не піднімалося.

Читайте також: Скасування мораторію на продаж землі призведе до її скуповування за безцінь

"Кажуть, "якщо не продовжити мораторій, то з 1 січня 2016 р. землю почнуть скуповувати за безцінь". Це неправда. Це - чистий популізм. Бо для продажу земель є відповідний механізм, і він доволі складний. Так просто продати всі землі, як про це кажуть радикали, - неможливо", - заявляє Кононенко, додаючи, що треба ще прийняти пакет законів, який врегулює це питання.

При цьому, відповідаючи на питання, які правила потрібно змінювати, і на які, заступник голови фракції ББП відповів лише загальною фразою про необхідність формування "прозорого ринку землі".

Голова фракції політичної партії "Об'єднання "Самопоміч" Олег Березюк позицію своєї фракції сформулював наступним чином: "земля може бути виставлена на продаж тільки тоді, коли в Україні буде ринок".

"А ринок буде тоді, коли українець, який працює на землі, середній і малий бізнес матимуть ресурси для того, щоб викупити цю землю. А якщо вона виставлена на продаж, а її можуть викупити лише 3% латифундистів, а потім перепродавати і здавати в оренду людям, то такого бути не може", - зазначив Березюк.

Голова фракції Радикальної партії Олег Ляшко заявив, що його фракція категорично проти продажу земель сільськогосподарського призначення, тому що, на його думку, "продавати сьогодні українську землю - це, фактично, обезземелити селян".

Голова фракції політичної партії "Народний фронт" Максим Бурбак зазначив, що питання про скасування мораторію ще не обговорювалося в рамках коаліції.

"Моя особиста позиція щодо зняття мораторію: це можна робити тільки після впровадження певних обмежувальних заходів, як, наприклад, продаж землі тільки громадянам України і обмеження кількості землі "в одні руки", щоб ми зараз не створили собі земельних олігархів", - сказав Бурбак.

"Я за те, щоб мораторій було знято, але тільки коли питання ринку землі буде врегульовано. Хоча, думаю, до 1 січня воно врегульовано не буде", - додав глава фракції НФ.

Співголова депутатської групи "Партія "Відродження" Віталій Хомутинник виступив за відмову від мораторію, але при цьому, за його словами, необхідно встановлювати мінімальну планку вартості тієї чи іншої категорії землі, щоб її не скупили за безцінь.

Голова фракції політичної партії "Опозиційний блок" Юрій Бойко висловився категорично проти скасування мораторію і заявив, що непродовження мораторію "стане катастрофічним явищем для держави і людей".

Таким чином, за продовження дії мораторію висловилися лідери тільки чотирьох фракцій: Радикальної партії (21 депутат), ВО "Батьківщини" (19), Опозиційного блоку (43), "Самопомочі" (26, але, можливо, у фракції оголосять вільне голосування). Разом 109 голосів за необхідних 226.

"Позиція багатьох у фракції Віталія Хомутинника, який давно й результативно працює разом із братами Буряками "по землі", залежатиме від того, наскільки спроможним пополювати на чорнозем визнає себе Ігор Коломойський", - припускає в статті на DT.UA економічний оглядач Юлія Самаєва.

Автор висловлює здивування тим фактом, що питання скасування мораторію не обговорювалося на фракції БПП. "З 143 депутатів 25 представляють аграрний сектор, формуючи найсильнішу групу впливу, яка за чисельністю перевершує деякі політичні сили в парламенті, а головне для АПК питання так і не обговорили", - йдеться в статті.

Пояснив цю дивину один з представників аграрного лобі, просто відповівши DT.UA: "Єдиної позиції у депутатів, які представляють аграрний бізнес у фракції, немає, кожен виходить зі своїх особистих міркувань і інтересів".

"Справді, аграрії БПП у досить складній ситуації: з погляду економічної вигоди, вони мають бути за продовження мораторію, бо тепер вони орендують у власників паї за сущий мізер - у середньому 700 грн за гектар на рік. Для агрохолдингів збереження status quo на ринку - питання реально зекономлених грошей. Сліпо віддані Порошенкові чоловік п'ять лобі, для решти - він конкурент, і ставитимуться до нього в таких питаннях вони без пієтету. Вони й раді б розрізати земельний пиріг разом із президентом, але розуміють, що відкусити від нього зможуть далеко не всі, а лише особливо наближені до президентського столу. А от вартість оренди підвищиться гарантовано, а якщо землю ще й куплять - що тоді орендувати? У результаті зі 143 депутатів фракції 20 майже напевно захочуть мораторій продовжити. Чи всі з тих 123, що залишилися, відстоюватимуть право Петра Олексійовича на розширення його земельних наділів? Глава депутатської фракції "Народний фронт" Максим Бурбак говорить словами Арсенія Петровича: мовляв, за ринок землі, але тільки після його врегулювання. А 1 січня все ближче. А для врегулювання нічого не зроблено. І питання ще навіть не обговорювалося. При цьому його фракція - це 81 голос, і представників агробізнесу, які розуміють суть питання, - одиниці, все більше командири батальйонів. Але можна припустити, що з "Генерального штабу" "Каргелла" і МФК надійде чіткий наказ", - йдеться в статті.

Детальніше про можливе скасування мораторію на продаж на продаж сільгоспземель читайте у матеріалі Юлії Самаєвої Тихий землетрус у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі