«ТРОЯНСЬКИЙ КІНЬ» ДЛЯ МАЛОГО БІЗНЕСУ КРИМЧАНИ ВИМАГАЮТЬ ЗБЕРЕЖЕННЯ ПРОЗОРОСТІ Й УСУНЕННЯ УМОВ ДЛЯ КРИМІНАЛІЗАЦІЇ ПІДПРИЄМНИЦТВА…

Поділитися
Спрощена система оподаткування малого та середнього бізнесу дозволила за останні роки сформувати в Україні базу для становлення ініціативного і відповідального середнього класу, дала поштовх зростанню економіки...

Спрощена система оподаткування малого та середнього бізнесу дозволила за останні роки сформувати в Україні базу для становлення ініціативного і відповідального середнього класу, дала поштовх зростанню економіки. Сьогодні ці люди розгублені: або держава підтвердить своє добре ставлення до розвитку підприємництва, або з нового року їм знову доведеться «йти в тінь».

— Чотири роки тому більшість підприємців Криму, повіривши в щирість намірів влади щодо розвитку малого бізнесу і скориставшись положеннями указів Президента щодо дерегуляції та запровадження спрощеної системи оподаткування, легалізували свою діяльність і стали чесно платити податки, — розповідає кореспонденту «Дзеркала тижня» президент Спілки підприємців і роботодавців Криму Олександр Дудко. — Весь цей час частка надходжень у місцевий бюджет від малого бізнесу щороку збільшувалася майже в півтора рази. Об’єднавши зусилля підприємців із 18 областей України, нам удалося домогтися виключення з проекту бюджету України на 2004 рік статті 88, котра передбачає збільшення ставок єдиних податків і патентів утричі. Але це тільки частина перемоги. Якщо найближчим часом не домогтися прийняття закону України «Про єдиний соціальний податок», який передбачає об’єднання восьми фондів і запровадження єдиної ставки нарахувань на заробітну плату в розмірі 16%, що дозволить повністю легалізувати її, то з нового року умови роботи всіх підприємців суттєво зміняться. Багато хто вже сьогодні розмірковує: що робити — закривати підприємства чи «йти в тінь»?..

Річ у тім, що досі спрощена система оподаткування існувала на основі указу Президента, дія якого закінчиться із закінченням нинішнього року. А новий закон «Про спрощену систему оподаткування», проект якого був поданий Президентом у Верховну Раду України ще 1998 року, на сьогодні пройшов лише перше читання. Якщо його не ухвалять до нового року, то з 1 січня 2004 року наберуть чинності положення, у яких закладено «троянського коня», котрий суттєво змінює саму суть спрощеної системи оподаткування та фіксованих податків і призведе до масового банкрутства або «переходу в тінь» понад половини представників малого бізнесу. Ухвалений нещодавно Закон «Про обов’язкове державне пенсійне страхування» передбачає обов’язок усіх юридичних і фізичних осіб (включаючи усіх, хто вибрав спрощені форми оподаткування), які використовують працю найманих осіб як на умовах трудового договору, так і за договорами цивільно-правового характеру, платити внески в Пенсійний фонд на загальних підставах — 32 відсотки від фонду оплати праці. Таким чином, норми указу Президента «Про спрощену систему оподаткування» і норми розділу ІV декрету КМ України «Про прибутковий податок із громадян», що звільняли платників єдиного і фіксованого податку від сплати зборів на пенсійне страхування у звичайних розмірах, із 1 січня 2004 року втрачають силу. За розрахунками спілки підприємців, у нових умовах із кожних 100 зароблених гривень підприємцям доведеться платити від 55 до 75 гривень податків і відрахувань. Чи варто займатися бізнесом у таких умовах?

Кримські підприємці підготували текст пропозицій і аналітичну записку до прийнятого в першому читанні проекту закону «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва», а також проект закону «Про єдиний соціальний податок», аналогічний тому, що прийнятий у Росії, і направили їх народним депутатам України з проханням внести їх на розгляд. Спілка також почала переговори з Пенсійним фондом України щодо визначення строків і форм звітності для суб’єктів спрощеної системи оподаткування і запропонувала, щоб було встановлено звітність для самозайнятих осіб — один раз у рік, для решти — не частіше одного разу на квартал. Почалися і переговори з Міністерством праці та соціальної політики щодо встановлення розміру фіксованого страхового внеску для суб’єктів малого підприємництва.

Державні органи на місцях спокійно очікують закінчення дії указу Президента та декрету КМ України. Одна з причин, вважає Олександр Дудко, полягає в тому, що із запровадженням спрощеної системи оподаткування вони втратили можливість брати більшість хабарів, оскільки механізм став простим і прозорим: сплатив належну суму — і працюєш спокійно. 2000-го і повторно 2002 року спілка провела соціологічні дослідження щодо рівня корумпованості підприємницького середовища. Виявилося, що за ці роки із запровадженням спрощеної системи оподаткування «хабароємність» підприємницької діяльності зменшилася у 8—9 разів.

Сьогодні малий і середній бізнес у країні не розвинений достатньою мірою й усе ще вимагає підтримки. Проведені торік соціологічні дослідження показують, що для 66% суб’єктів малого підприємництва бізнес є зовсім не засобом збагачення, він дозволяє лише самостійно створити робоче місце і забезпечити робітників і членів їхніх сімей прожитковим мінімумом, продуктами і товарами першої необхідності. У кожному другому підприємстві не лише не вдається створити фонди розвитку, а й навіть проїдаються статутні фонди і засоби амортизації. Із загального числа малих підприємств і підприємців 27% не мають можливості орендувати приміщення офісу і використовують власні квартири, контактні телефони і надомних бухгалтерів-сумісників. Ліквідація спрощеної системи оподаткування, єдиних податків з обороту і торгових патентів призведе до економічної смерті понад половини дрібних підприємців, а друга половина буде змушена знову, але тепер назавжди, «піти в тінь». У результаті місцеві бюджети можуть втратити від 15 до 45% надходжень, що призведе до старих проблем — затримок із виплатою пенсій і зарплат.

— Якщо пропозиції кримських підприємців не приймуть, — каже Олександр Дудко, — то портрети тих народних обранців, які проголосують проти розвитку малого бізнесу, будуть вивішені в усіх перукарнях, магазинах і маршрутних таксі Криму з коментарями про те, що це через їхню байдужість все стане дорожчим, сотні тисяч людей втратять роботу, а пенсіонери перестануть регулярно й у повному обсязі одержувати пенсії. Ми об’єднаємо зусилля усіх кримчан для ініціювання процедури відкликання таких депутатів і виявлення недовіри їхнім політичним блокам.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі