То скільки газу в українських «підземках»?

Поділитися
Буквально днями спливає термін, відведений прем’єр-міністром Віктором Януковичем голові Мінпаливенерго Юрію Бойку для того, щоб той завершив переговори про поставки газу в Україну 2008 року...

Буквально днями спливає термін, відведений прем’єр-міністром Віктором Януковичем голові Мінпаливенерго Юрію Бойку для того, щоб той завершив переговори про поставки газу в Україну 2008 року. А 7 листопада Ю.Бойку не вдалося б узяти участь у мітингах, навіть якби він цього дуже хотів, — цього дня президент Віктор Ющенко напучував міністра: що той може і повинен робити на майбутніх переговорах у Москві.

А тим часом НАК «Нафтогаз України» фактично почала опалювальний сезон, а отже, й відбір газу з підземних сховищ (ПСГ). «Нафтогаз» відрапортував, що станом на 1 листопада запаси газу в ПСГ становили 30,67 млрд. кубометрів. Зрозуміло, при цьому міністр Бойко ще недавно підкреслював: це рекордні за часів незалежності України запаси газу. Та й цифру називав дещо іншу — 32 млрд. кубометрів. Але навіть не це цікаво. Нюанс у тім, що з більш як 30 млрд. кубометрів газу в українських підземках компаніям-резидентам України, як запевняє прес-служба все тієї ж НАК, належить лише 14,3 млрд. А газовидобувним компаніям України в газових засіках належить ще менше — трохи більш як 3 млрд. кубометрів (див. табл. 3). І хоча ми наводимо дані на вересень, не думаємо, що за місяць ця картина дуже змінилася.

Ще більший інтерес становить інформація з табл. 1 і 2, з якої чітко видно, скільки газу в Україні видобуто в січні—вересні 2007 року (13,75 млрд. кубометрів). Що загалом ресурси газу становили 62,4 млрд. кубометрів, причому на імпортний газ у цьому обсязі припадало 42,72 млрд.

Нас дещо бентежить різниця в цифрах. Але річ у тім, що ми користуємося оперативними даними і все ж вважаємо, що настільки різнитися цифри просто не можуть. Тож читачам самим доведеться вибирати, хто ж ближчий до істини: НАК, яка запевняє, що все успішно, чи все ж таки ми.

Тим більше що якби в «Нафтогазі» все було так успішно, то й борговий портфель його не обчислювався б мільярдами доларів. Та й не просила б НАК знизити податковий тягар. Ба ні! Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» направила Кабінету міністрів пропозицію щодо зниження податкового навантаження на компанію, повідомив перший заступник голови правління цієї компанії Едуард Швидкий.

За його словами, за останні шість років орендна плата за видобуток вуглеводнів зросла в 12 разів. «Нафтогаз» направив уряду пропозицію, відповідно до якої податкове навантаження має становити 11—12% від річного обороту компанії.

Заступник голови секретаріату президента України Олександр Шлапак дещо раніше казав про значний податковий тиск, який лежить на «Нафтогазі». Та й президент Віктор Ющенко доручив розібратися з фінансовим станом НАКу. Аби не вийшло, як це часто буває, щоб під шумок менеджери «Нафтогазу» не списали всіх реальних і вигаданих, та навіть майбутніх боргів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі