«ТЕРНОПІЛЬОБЛЕНЕРГО»: ТЯЖКІ ЧАСИ ВЖЕ ПОЗАДУ

Поділитися
Коли ще три роки тому діяльність ВАТ «Тернопільобленерго» за багатьма показниками піддавалася ни...
Генеральний директор ВАТ «Тернопільобленерго» Ігор Юхимець

Коли ще три роки тому діяльність ВАТ «Тернопільобленерго» за багатьма показниками піддавалася нищівній критиці на різних рівнях влади, то тепер обласна енергопостачальна компанія вийшла на перші позиції серед інших обленерго України. Людям, далеким від енергетики, важко повірити, що ВАТ нарешті пережило період стагнації, має цього року дуже непогані показники збору коштів від споживачів, розрахунків з оптовим ринком електроенергії та оновлення енергетичного господарства.

Упродовж останніх двох років рівень сплати за електроенергію усіх категорій споживачів зріс дуже помітно. За 10 місяців нинішнього року споживачі розрахувалися на 101 відсоток, тоді як торік витягували лише на 95,6 відсотка. Вся промисловість розрахувалася за використану електроенергію на 103,1 відсотка, сільськогосподарські підприємства — на 107 відсотків. Краще стало оплачувати струм комунальне господарство, з яким кілька останніх років були особливі проблеми. Відчутно (майже на 20 відсотків) зріс рівень розрахунків трьох міських водоканалів області — Тернопільського, Чортківського і новоствореного Кременецького. Та все це стало реальністю тому, що ВАТ «Тернопільобленерго» зуміло досягти майже повної поточної проплати за електроенергію і погашення старих боргів.

Найбільшими боржниками, як відомо, залишаються сільськогосподарські підприємства, з яких менше половини стали правонаступниками КСП і взяли на себе їхні боргові зобов’язання. Проте з новоствореними аграрними формуваннями проводиться велика робота. Уже впродовж півтора року із сільгосппідприємствами укладаються графіки реструктуризації «електроенергетичних» боргів на період до 2005 року. І є помітні результати. Адже коли на початку нинішнього року їхній сумарний борг становив 35,6 млн. гривень, то на 1 листопада він зменшився до 34,8 млн.

У багатьох областях, зокрема в Тернопільській, де немає великої кількості промислових підприємств, основним споживачем струму залишається населення. В осінньо-зимовий період воно використовує майже половину всіх обсягів електроенергії. Але, попри те, що побутові споживачі оплачують використану електроенергію далеко не повністю, розрахунки ВАТ «Тернопільобленерго» з ДП «Енергоринок» приємно вражають. Коли, наприклад, за дев’ять місяців 2002 року усі енергопостачальні компанії розрахувалися з оптовим ринком на 89,5 відсотка, а грішми — на 82,1, то ВАТ «Тернопільобленерго» сплатило за електроенергію 91,5 відсотка необхідних коштів, у тому числі живими грішми — 90,4.

Тернопільська обласна енергопостачальна компанія має кращі показники, ніж обленерго із регіонів, у яких теж немає великої промисловості. Скажімо, ВАТ «Закарпаттяобленерго» за аналогічний період розрахувалося з ДП «Енергоринок» лише на 75,7 відсотка, ВАТ «Чернівціобленерго» — на 70,1... А залежно від стану розрахунків з оптовим ринком встановлюються ліміти електроенергії для області. Точніше, мав би існувати такий взаємозв’язок. Та навіть у періоди, коли ВАТ «Тернопільобленерго» сплачувало понад 99 відсотків необхідних сум, електроенергетичний ліміт для області не збільшували.

Високий рівень збору коштів від споживачів дав можливість енергопостачальній компанії помітно оновити електроенергетичне господарство. Ще чотири роки тому лінії електропередач в області не будувалися і не ремонтувалися взагалі. А впродовж останніх трьох років у регіоні побудовано 285 км високовольтних ліній електропередач. До речі, за обсягами такого будівництва Тернопільщина лідирує в Україні. Дуже промовистими є такі факти. Лише у січні—жовтні нинішнього року, при завданні 83 кілометри, в області відремонтовано 105,7 кілометра ліній електропередач 35—110 кВ та 3025,3 км ліній електропередач 0,4—10 кВ. Капітально відремонтовано 732 трансформаторні підстанції 10 кВ, відремонтовано 202 км кабельних ліній 0,4—10 кВ.

З наступного року електроенергетиків області чекає справді грандіозна робота — вони розпочнуть будівництво ліній електропередач з ізольованими проводами, які вже тривалий час використовуються в країнах Європи, а протягом останніх двох років побудовані в Росії та кількох регіонах України. Ізольовані лінії характеризуються безпечністю, великим терміном експлуатації — до 30 років. До того ж, вони зменшують можливість крадіжок електроенергії. Зокрема 11,2 кілометра нової лінії електропередач з ізольованими проводами заплановано побудувати у селі Петриках Тернопільського і 7,2 км — у селі Скориках Підволочиського районів. Уже замовлено проектну документацію на спорудження 17 кілометрів такої лінії у селі Гаї Ростоцькі на Зборівщині. «Ці населені пункти енергетики вибрали саме тому, що там великі втрати електроенергії, — коментує ситуацію генеральний директор ВАТ «Тернопільобленерго» Ігор Юхимець. — А надалі, з метою підвищення безпеки, плануємо споруджувати лінії електропередач у тих місцевостях, де є велике скупчення населення. Скажімо, у місті релігійного паломництва — Почаєві».

У своїй роботі ВАТ «Тернопільобленерго» керується такими важливими принципами, як облік і контроль. Наприкінці 2001 року в Тернополі почала запроваджуватися принципово нова програма автоматизованого дистанційного обліку електроенергії — SMART. У багатоквартирних житлових будинках та на об’єктах малого бізнесу вже встановлено майже 2000 електронних лічильників. Новизна такої системи в тому, що на кожних кількох абонентів, котрі живуть поруч, є один електронний лічильник, на якому біжучий рядок відображає інформацію про фактичне споживання електроенергії щокілька хвилин. І ця інформація через радіомодем надходить на центральний сервер міського району електромереж. За таких умов безоблікове використання струму тут унеможливлюється.

Водночас ВАТ «Тернопільобленерго» продовжує впроваджувати систему автоматизованого дистанційного керування підстанціями з радіоканалів. «Хоч це й дороге задоволення, та воно дозволяє швидко реагувати на аварійні ситуації й на відключення ліній електропередач, — каже генеральний директор ВАТ «Тернопільобленерго» Ігор Юхимець. — Нове радіокерування зараз стартує в Чорткові, а невдовзі буде впроваджене у Гусятинському районі та на деяких підстанціях у Бучачі».

Енергопостачальна компанія спільно з органами влади реалізує ще один перспективний проект — встановлення електричного опалення у школах і лікарнях тих населених пунктів Монастириського району, де немає газу. Це дасть змогу досягти принаймні десятиразової економії енергоресурсів. Енергетики поставили собі за мету сприяти встановленню спеціального тарифу на електроопалення у цих закладах — 0,7 коп. за кВт·год замість 4,3 коп.

Особлива зацікавленість — у підвищенні рівня освіти сільських школярів, оскільки у сільських районах електромереж молодих кваліфікованих кадрів таки бракує. І тому ВАТ «Тернопільобленерго» виявило ініціативу закуповувати для уроків фізики у сільських школах необхідні прилади, а також ініціювало відкриття у Тернопільському технічному університеті спеціальностей «Енергетичний менеджмент» та «Електричні мережі».

Обласна енергопостачальна компанія надає ще й, так би мовити, побічну спонсорську допомогу. Лише у 2002 році на благодійницькі цілі, спортивні та просвітницькі заходи, благоустрій населених пунктів ВАТ спрямувало понад 61 тис. гривень, більш як на 19 тис. надало допомогу коштами загальноосвітнім школам, школам-інтернатам, військовим частинам. Для одного з лікувальних закладів енергетики придбали дизель-електростанцію вартістю понад 13 тис. І цим спонсорська підтримка не обмежується.

ВАТ «Тернопільобленерго» має непогані шанси стати однією з найбільш розвинених енергопостачальних компаній в Україні. У цьому заслуга кількатисячного колективу електроенергетиків області, котрі працюють під керівництвом Ігоря Юхимця — людини, яка вдало поєднала риси досвідченого менеджера, фінансиста і мислячої людини.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі