Тендери одного переможця

Поділитися
В Україні право торгувати стратегічними енергоресурсами щоразу віддають одній і тій самій біржі — «Незалежній».

Вітчизняні паливні ресурси, за торгівлю якими змагаються десятки торгових майданчиків, із завидною постійністю і на дивних умовах стікаються в одне й те саме місце - на Першу незалежну біржу.

Постанова Кабміну №1064 «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», затверджена урядом 3 жовтня 2011 року, радикально відрізняється від свого початкового проекту. Цей документ, здається, тримається на неприкритому лобіюванні інтересів кількох осіб. Тому в кулуарах ім’я переможця майбутнього вибору вже ні для кого не секрет - ним, як і кілька разів поспіль, знову стане Перша незалежна біржа (ПНБ) (див. DT.UA №15 від 23 квітня 2011 року «Держава не може - «незалежна» біржа допоможе?»). Очікуваний результат такого вибору без вибору - колосальні втрати державного бюджету і завищені ціни в роздрібній мережі ринку палива.

Цікаво, що Першу незалежну з моменту «народження» супроводжує унікальна удача - вже через півтора місяця після створення біржа уклала договір на реалізацію нафтопродуктів найбільшого державного газопереробного заводу - Шебелинського.

При цьому засновники найуспішнішої біржі безпосередньо до біржового ринку жодного стосунку не мають: ТОВ «Калина-Центр» і ТОВ «Ексапрофіт», відповідно до даних держреєстру, займаються будівництвом, рибництвом і продукцією лісового господарства.

Генеральний директор Асоціації «Союз бірж України» Борис Беренштейн вважає, що зміни в порядку вибору бірж зумовлені перерозподілом ринку вітчизняного палива. За його словами, затверджене Кабміном положення на 50% відрізняється від раніше існуючого. «Зараз оголошено конкурс… Як далі розвиватимуться події, важко сказати. Можливо, дане положення зроблено під одну біржу», - припустив Б.Беренштейн.

Приміром, у постанові Кабміну змінили державний орган, який проводить конкурс на вибір біржі: з Мінекономрозвитку на Міненерговугільпром. На думку експертів, зміни дають Міненерго можливість нарешті вибрати на конкурсі Першу незалежну біржу.

«Виходить так, що фактично ніякого тендера не відбувається, він суто технічний. Усі наперед знають, кому віддати товар і за скільки. Справжню ціну за товар платить лише кінцевий споживач, і його гроші йдуть у невідомому напрямку», - коментує керівник консалтингової фірми VidSotok Віталій Ярушняк.

Далі. У затвердженій урядовій постанові з одного до трьох років збільшено термін, на який визначається переможець конкурсу. З огляду на обставини, правка логічна - для чого щоразу розігрувати «конкурс краси», якщо переможець апріорі коронований? Водночас це робить групу впливу у владі незалежною від раптових кадрових перестановок.

Також у постанові Кабміну №1064 замість обґрунтування технічних можливостей проведення аукціонів подається довідка (слово «довідка» взято з постанови КМУ №1064) про технічні можливості. Отже, організатори зацікавлені залишити молоток (якщо не кувалду) основним технічним інструментом біржі.

Вражає, що в умовах визначення переможця в конкурсі «ненароком» упущено пункт про розмір біржового збору та його обґрунтування. Зазначимо, що біржовий збір у 0,5% на таких аукціонах виливається у досить пристойні багатомільйонні суми. Розмір біржового збору визначає заробіток біржі від проданих на аукціонах енергоресурсів. Експерти біржового ринку зазначають, що «така «правка» може або створювати можливості для корупції, або вже бути її наслідком і дасть змогу ПНБ заробляти на аукціонах з продажу державних ресурсів».

Генеральний директор Львівської універсальної біржі Василь Пігуляк зазначає, що вибір лише однієї біржі для торгівлі вітчизняним паливом створює для переможця монополістичні умови. «У документі не прописаний відсоток біржового збору. А за умови, що біржа для торгів буде вибрана лише одна, то вона автоматично стає монополістом і може сама керувати ставками. А це вже порушення антимонопольного законодавства», - наголосив В.Пігуляк.

Щодо правил укладання договору з біржею, то тут узагалі цілковите свавілля. Тепер угоду з біржею не можна буде розірвати у разі її порушення біржею (!) - з постанови Кабміну цю норму виключено. Ще раз переконуємося, що ПНБ таки «незалежна». Від зобов’язань.

Та найцікавіше, що члени комісії з вибору біржі перестрахувалися і прибрали з постанови вимогу про обов’язковий технічний аудіозапис під час засідання комісії. Отже, майбутній вибір біржі відбудеться без свідків і зайвих вух. Можливі сліди почали замітати вже зараз…

Колосальних змін у документі «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», які експерти оцінюють як лобіювання ПНБ, сама біржа не коментує. Запити журналістів Перша незалежна проігнорувала.

Із семи членів комісії п’ятеро представників - «свої», тому майже не залишається сумнівів, що у березні під час «чесного, прозорого, об’єктивного» тендера з вибору торговельного майданчика для вітчизняних паливних ресурсів ринок стане свідком (чи глядачем) костюмованого фарсу. Ще один корупційний скандал може відбутися на самісінькій верхівці владного айсберга.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі