Стримування цін на газ знищує видобуток вуглеводнів на шельфі України

Поділитися
На думку голови правління ДАТ «Чорноморнафтогаз» Анатолія Присяжнюка, стримування цін на природн...

На думку голови правління ДАТ «Чорноморнафтогаз» Анатолія Присяжнюка, стримування цін на природний газ українського видобутку у поєднанні із забороною на його продаж промисловим і прирівняним до них споживачам украй негативно позначається на фінансово-господарській діяльності «Чорноморнафтогазу» (Сімферополь) — єдиного державного підприємства, яке розробляє поклади вуглеводнів на українській частині шельфу Чорного й Азовського морів.

«Ринку природного газу в Україні не існує. Нам, як і раніше, говорять, кому і за якою ціною продавати наш товар. З іншого боку, ми змушені закуповувати всі матеріально-технічні ресурси за ринковими цінами, які постійно зростають. Таким чином, підвищується собівартість видобутку нафти і газу. Рентабельність діяльності «Чорноморнафтогазу» скоротилася з 25% у 2006 році до 0,8% — у 2007-му. Про які серйозні інвестиції в освоєння нових родовищ і збільшення обсягів видобування газу на шельфі можна вести мову в таких умовах роботи», — сказав він на прес-конференції в Києві у четвер.

А.Присяжнюк зазначив, що таке значне зниження прибутковості «Чорноморнафтогазу» зумовлене запровадженням із 1 січня 2007 року рентної плати за видобутий на морських родовищах газ, що була відсутня протягом останніх кількох років, а також жорсткістю обмежень на операції з продажу видобутого підприємством природного газу. Держава заборонила підприємству поставляти частину видобутого газу промисловим споживачам за відносно високими цінами і зобов’язала реалізовувати весь ресурс для потреб населення за значно нижчими цінами, пояснив він.

Розмір нарахованої «Чорноморнафтогазу» у січні—жовтні 2007 року рентної плати, за словами керівника товариства, зріс уп’ятеро порівняно з аналогічним періодом минулого року — до 65 млн. грн. Підприємство за десять місяців сплатило до бюджетів усіх рівнів майже 200 млн. грн. податків та інших обов’язкових платежів. ДАТ нині реалізує видобутий газ за ціною 293 грн. за 1000 кубометрів, тоді як собівартість його видобутку вже зараз становить 290 грн. і продовжує зростати через постійне подорожчання устаткування і матеріалів.

«Компанія фактично позбавлена власних коштів для відновлення основних фондів, зношення яких становить 60—90%, і тим більше для розвитку у зв’язку з обмежувальними нормативними актами і непомірним податковим навантаженням», — з жалем кон­статував А.Присяжнюк.

Тим часом розробка покладів вуглеводнів саме на шельфі Чорного й Азовського морів могла б забезпечити значний приріст видобутку вуглеводнів в Україні, уможливити скорочення імпорту енергоресурсів і посилити енергетичну незалежність держави, вважає керівник «Чорноморнафтогазу». Вуглеводневі ресурси українського сектора Чорного й Азовського морів, за оцінками фахівців, становлять 2,3 трлн. кубометрів у газовому еквіваленті. Їхнє освоєння в найближчі 10—15 років дало б змогу довести обсяг видобутку газу на шельфі до 8—10 млрд. кубометрів на рік, а нафти з газоконденсатом — до 5 млн. тонн на рік.

«Реалізація цих планів потребує багатомільярдних інвестицій. Ми розуміємо, що розвиватися виключно за рахунок власних коштів нереально. Для залучення позикових коштів в освоєння нових перспективних площ і родовищ із значними запасами вуглеводнів потрібно насамперед і інвесторам, і партнерам довести нашу економічну спроможність. Зробити це за нинішніх умов практично неможливо», —зазначив А.Присяжнюк.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі