Споживчі настрої українців обвалилися до річного мінімуму

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Індекс споживчих настроїв українців у січні впав до рівня початку минулого року. Найсуттєвіше знизилися економічні очікування, що дозволяє прогнозувати подальше погіршення споживчих настроїв. Це, на думку експертів, здатне уповільнити відновлення внутрішнього попиту і негативно вплинути на темпи зростання ВВП.

Індекс споживчих настроїв в Україні в січні різко знизився на максимальний рівень з серпня минулого року - на 7,3 пункта, до 75,1 пункта (максимально можливі 200 пунктів). Загальний показник споживчих настроїв впав до річного мінімуму - 74,3 пункта.

Про це йдеться у звіті GfK Ukraine і Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД), пише газета «Коммерсантъ-Украина».

Найзначніше (на 9,9 пункту, до 69,6 пункту) знизилася оцінка нинішнього економічного стану, у той час як індекс економічних очікувань впав на 5,5 пункта, до 78,7 пункта.

Єдиним зафіксованим поліпшенням стало незначне (+1,7 пункта) зниження індексу очікувань динаміки безробіття. Однак цей індекс як і раніше залишається дуже високим - 127,4 пункта, що означає високі очікування зростання безробіття.

Низьку оцінку нинішньої економічної ситуації в Україні (62,3 пункта) громадяни компенсували більш високим рівнем економічних очікувань (82,3 пункта). Примітно, що індекс споживчих настроїв на початку 2010 року демонстрував стабільне зростання і вже в травні досяг максимального значення - 97,1 пункта. Однак підвищення у серпні цін на газ для населення і очікування зростання цін на комунальні послуги призвели до того, що вже в серпні він впав до 73,7 пункта.

Січневий спад споживчих настроїв означає початок нового тренда, впевнені у МЦПД.

"Якщо не брати до уваги покращення настроїв у грудні, що можна пояснити передсвятковим настроєм, період спаду почався ще в листопаді, а січневий спад виявився найбільш різким", - відзначає заступник керівника МЦПД Максим Борода.

Він пояснює це зростанням інфляційних очікувань населення - відповідний індекс у січні зріс на 3,4 пункта і досяг 187,6 пункта. Це означає, що, незважаючи на фіксоване Держстатом гальмування темпів інфляції, більшість населення очікує різкого зростання цін. У зв'язку з цим пан Борода прогнозує, що зниження індексу продовжиться як мінімум кілька місяців. "Інфляційні очікування дуже сильні, і навіть у разі стабілізації цін населенню необхідний період для заспокоєння", - пояснює він.

Погіршення споживчих настроїв може зробити негативний вплив на ВВП. "Вплив внутрішнього попиту на економічне зростання в 2011 році буде значнішим, ніж на рік раніше, тому таке погіршення настроїв - дуже тривожний дзвінок", - відзначає економіст ІК Dragon Capital Олена Бєлан. За її словами, збереження негативного тренду в протягом I кварталу має вплинути на перспективи роздрібної торгівлі, що може стати підставою для перегляду прогнозу зростання ВВП. Але поки що такої динаміки не спостерігається. За даними Держстату, роздрібний товарообіг у січні склав 41,1 млрд грн, що на 11,1% більше, ніж у січні 2010 року.

Результати отримані в ході проведеного у січні опитування 1000 людей у віці від 15 до 59 років.

За матеріалами: «Коммерсантъ-Украина»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі