Спекулянти у відпустку не поспішають. Піврічне зростання вивело наш фондовий ринок за дохідністю на друге місце у світі

Поділитися
Традиційний «мертвий сезон», яким на нашому фондовому ринку вважають два останні літні місяці, ін...

Традиційний «мертвий сезон», яким на нашому фондовому ринку вважають два останні літні місяці, індекс ПФТС зустрів зовсім нетрадиційно — у перший тиждень липня він утретє здолав психологічно важливу планку в 1000 пунктів, додав 2,9% і за станом на 5 липня досяг рівня в 1030,67 пункту. Таким чином, із початку року індекс ПФТС підвищився вже більш як удвічі — на 532 пункти, чи на 106,5%. Настільки «динамічно-оптимістично» сьогодні не поводиться жодний із ринків світу, що розвиваються. У червні український індекс ПФТС за дохідністю посів друге місце у світі (після китайського).

На тлі політичної нестабільності та практично повного провалу програми приватизації настільки велике (і головне, майже невпинне) зростання фондового ринку України, на перший погляд, видається не дуже логічним. Вітчизняні учасники ринку всі шість місяців нинішнього року чекають якщо не обвалу, то, принаймні, корекції ринку, майже одностайно заявляючи про його «перегрів».

IPO як підтримка ринку

Проте ринок продовжує зростати й пояснюється це, на наш погляд, досить просто. Україна дедалі більше інтегрується у світову економіку, тому все менше залежить як від власних політиків, так і від настроїв внутрішніх інвесторів. 2/3 інвестиційних капіталів, які присутні на фондовому ринку України, мають іноземне походження. Якщо українські інвесткомпанії переконані, що ціна акцій більшості емітентів уже давно перевищила справедливу ціну, то західні інвестори продовжують говорити швидше про недооцінку наших паперів. Сьогодні в нас з’являється потужна опора ринку — компанії, які виходять на ринок зовнішніх запозичень шляхом ІРО. Дана позитивна тенденція не тільки збільшує капіталізацію вітчизняних підприємств і частку західних інвестицій, а й розставляє чіткі орієнтири ринку і змушує провідні фінансово-промислові групи проводити більш прозору політику корпоративного управління. Усе це робить наш ринок цивілізованішим. Наприклад, основним позитивним чинником червня для нашого фондового ринку можна назвати IPO компанії Ferrexpo, яка володіє Полтавським ГЗК (зростання у червні на 40,48% — лідер серед «блакитних фішок»). Холдингова компанія Ferrexpo plc. стала першою з українських компаній, які дістали лістинг на головній площадці Лондонської фондової біржі. За результатами первинного розміщення акцій інвестори оцінили Ferrexpo у 1,67 млрд. дол., що є найбільшим показником серед усіх публічних компаній країни. Можливо, результати трохи розчарували представників Ferrexpo (які заявляли, що сподіваються на капіталізацію в 2 млрд. дол.), проте послужили знаковим сигналом для нашого ринку, наочно довівши: ціни українських компаній ще дуже далекі від реальних.

Три кити вітчизняного ринку

Локомотивом ринку сьогодні є цінні папери трьох секторів: енергетичного, банківського та металургійного. За дев’ять місяців безупинного зростання, яке розпочалось у жовтні минулого року, акції енергетичного сектора подорожчали в середньому втричі. Цілком запаморочливе зростання за цей час продемонстрували «Полтаваобленерго» (560%) і «Тернопільобленерго» (521%). Різкого падіння в цьому секторі не спостерігалося навіть під час двох корекцій ринку. Інтерес до сектора аналітики пояснюють високим попитом на акції російських енергетиків, які вже здійснили ІРО на західних майданчиках. Розрив між російськими та українськими активами дуже серйозний — у рази. Якщо «Західенерго», наприклад, тільки сьогодні пройшов оцінку 250 доларів за кіловат установленої потужності, то останні російські угоди доходять до 700 доларів за кіловат. Нині, за словами експертів ринку, цей розрив долається на тлі припливу «західних і російських грошей». За прогнозами, енергетичний сектор і надалі продовжить піднімати ринок, оскільки енергопідприємства задекларували досить амбіційні плани відновлення та розширення потужностей. Їхні активи мають потенціал зростання вартості ще в середньому на 40—60%. Крім того, у «Центренерго» і «Дніпроенерго» існують плани з серйозного збільшення експорту електроенергії до Росії.

Аналогічна картина, на думку західних гравців, спостерігається також у банківському та металургійному секторах. Рентабельність бізнесу тут у кілька разів вища, ніж в аналогічних компаніях сусідніх з Україною країн, насамперед у Росії, із якою нас постійно порівнюють. А статус економіки, що розвивається, дозволяє говорити про перспективність даних інвестицій.

Головною подією першого тижня липня, безумовно, став продаж Укрсоцбанку. Італійська UniCredit Group за 2,07 млрд. дол. придбала в акціонерів близько 95% банку. Напередодні угоди (4 липня) були затверджені результати відкритого розміщення акцій на суму 650 млн. грн. При цьому ринкова капіталізація компанії на 5 липня становила 3,5 млрд. дол. Котирування акцій Укрсоцбанку за тиждень виросли на 3,4%. Добре торгувалися й акції Райффайзен Банку Аваль. Їхнє котирування зросло за тиждень на 15%. На тлі заяв про запланований IPO на 31% зросли в ціні папери холдингової компанії «АвтоКрАЗ».

Закордон нам допоможе

Котирування компаній на тлі відсутності глобальних і значущих для ринку новин зростають ще й через обмежену кількість акцій у вільному обороті. Ліквідних паперів не так вже і багато, і коли з’являється реальний попит, акції зростають у ціні досить швидко. Додатковим стимулом для західних інвесторів є очікування зміцнення гривні. Іноземці знову сподіваються виграти на курсі. Чутки про таку можливість дедалі наполегливіше поширюються ринком.

Отже, об’єктивною передумовою для наступного зростання українського фондового ринку є збільшення обсягу вільної ліквідності на світових ринках, навіть невеличка кількість якої, будучи спрямованою на ринки, що розвиваються, та на прикордонні ринки, до яких належить і Україна, може продовжувати розігрівати вітчизняний ринок цінних паперів ще дуже довго. З другого боку, наш ринок стає дуже чутливим до тенденцій на світових фондових ринках.

Показове у зв’язку з цим зростання ринку протягом першого тижня липня. Світові індекси в цей період дружно продемонстрували зростання. Задали тон американські індекси. На тлі хороших макроекономічних даних червня (індекс середньорічної інфляції США знизився до мінус 4,2%), S&P 500 зріс за тиждень на 1,8%, Dow Jones Industrial Average зміцнився на 1,5%, а Nasdaq Composite злетів на 2,4%. Оптимізм американців охоче поділили фондові площадки всього світу. Зведений загальноєвропейський індекс Dow Jones Stoxx 600 додав 3,57 пункту, або 0,9%. Індекси в Індії, Індонезії та на Філіппінах зросли до рекордних значень, а Таїландський фондовий індекс продемонстрував зростання до максимального за десять років. Ціни на нафту знову порадували росіян. До речі, 4 липня стало відомо, що Сочі виграв-таки перегони за право проведення зимової Олімпіади 2014 року. Емоційне піднесення, яке охопило усі сфери життя нашого сусіди, торкнувся і фондового ринку. Новий місяць для російського ринку розпочався 4-відсотковим приростом за індексом РТС за тиждень. Ринок українських акцій просто не міг не скористатися загальним оптимізмом і, не витрачаючи зусиль, рухатися в загальному потоці.

Сприятливі й внутрішні чинники: відзначається зростання промислового виробництва, зростають не тільки експортно-орієнтовані галузі, а й ті, що грунтуються на внутрішньому попиті, інфляція не настільки істотна. До того ж українська економіка сьогодні перебуває на досить помірному рівні розвитку, тому має хороші перспективи. Ще одним позитивним чинником для зростання може стати вступ України до СОТ.

Прогнози затишшя

І все-таки літня спека та період відпусток накладають відбиток на ринок цінних паперів. Сьогодні дії гравців на нашому ринку мають переважно спекулятивний характер. Про це свідчить і стриманість ринку акцій (денні зміни ПФТС-індексу не перевищують 1%), і поступове згортання обсягів торгів. Зниження обсягів, хоч як дивно, супроводжується розширенням асортименту паперів, що виставляються на торги. Така динаміка є досить об’єктивним індикатором зростання спекулятивності ринку акцій.

За прогнозами фахівців і аналітиків ринку, друга половина літа навряд чи буде багата на події. Більшість із них прогнозують помірну корекцію котирувань компаній із наступним настільки ж помірним зростанням. Ринку акцій потрібний елементарний «відпочинок». Він його своєю піврічною роботою заслужив. Оптимальним варіантом для ПФТС стало б повільне згортання активності на тлі утримання однойменного індексу вище за рівень 1000 пунктів. Осінь традиційно має принести пожвавлення, проте бурхливого зростання гравці також не очікують. До кінця нинішнього року український фондовий ринок має 20—30-відсотковий потенціал зростання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі