Соціальні підприємці — forever!

Поділитися
Всеукраїнський конкурс «Соціальний підприємець року», проведений Фондом Шваба 2005 року, показав, щ...

Всеукраїнський конкурс «Соціальний підприємець року», проведений Фондом Шваба 2005 року, показав, що і в нашій країні є багато людей, здатних придумати, реалізувати й безоплатно віддати суспільству свої ідеї з вирішення економічних проблем із найбільшим ефектом для соціальної сфери. Клаус Шваб називає їх новаторами громадського сектора. Вони шукають інноваційні рішення соціальних проблем, тим самим допомагаючи запобігати деградації загальнолюдських цінностей, оскільки ставлять їх вище за політичні й бізнесові інтереси.

Нагадаю, переможцем конкурсу став творець житомирського лікувально-оздоровчого центру «Ельбрус» Леонід Богатирчук, який практикує застосування гіпоксітерапії для мобілізації імунної системи організму. Нагородою переможцю стала поїздка до Цюріха, а потім у Давос для участі у Форумі соціальних підприємців, який проводиться паралельно з Давоським світовим економічним форумом, що його засновником також є Клаус Шваб.

Помилиться той, хто вважатиме нагороду занадто скромною. Адже зустрічі на Давоському форумі — чудова можливість навести контакти з людьми, котрі можуть посприяти у просуванні тих чи інших проектів. Спробуйте в рідній батьківщині потрапити на прийом до прем’єр-міністра чи домовитися про неформальну зустріч із такими стовпами українського підприємництва, як Віктор Пінчук, Рінат Ахметов, Сергій Тарута... А в Давосі люди такого калібру цілком доступні...

Та краще послухати самого Леоніда Богатирчука.

— Прем’єр-міністр цікавився, зокрема, чи допомагають мені міністри охорони здоров’я, праці та соціальної політики. Почувши у відповідь, що домовитися про зустріч із ними досить складно, пообіцяв рекомендувати їм спрос­тити для мене цю процедуру. Мушу зауважити, що рекомендації прем’єра справили належне враження як на міністрів, так і на інших високопоставлених чиновників, із якими доводиться спілкуватися. Змістовною виявилася і зустріч із Рінатом Ахметовим. Він вважає необхідним створення Українського центру підтримки соціального підприємництва, пообіцяв посприяти в організації реабілітації шахтарів на базі «Ельбрусу». Та й сама по собі участь у форумі значно підвищує статус кожного запрошеного туди. До твоїх ідей уважніше дослухаються, про тебе дізнаються багато людей як за кордоном, так і тут, в Україні, і якщо самі не поспішають запропонувати допомогу, то принаймні не відмовляють у ній, коли щось попросиш.

Наприклад, у Міністерстві праці та соціальної політики незабаром засідатиме тендерна комісія, на якій мені дали можливість виступити перед голов­ними лікарями санаторно-курортних установ із повідомленням про свою нову методику, вже схвалену Міністерством охорони здоров’я. Відверто кажучи, я сам туди напросився, та ось питання: як би в міністерстві сприйняли мою ініціативу, вийди я з нею до цих давоських зустрічей?

Або інший приклад. Пропаганда ідеї соціального підприємництва вашою газетою дала поштовх створенню Асоціації сприяння соціальній підтримці, яку буде зареєстровано вже найближ­чими днями. Мені було запропоновано стати її віце-президентом, і, як я розумію, перемога в конкурсі Шваба відіграла в цьому не останню роль. На превеликий жаль, через надмірну зайнятість я був змушений відхилити цю почесну пропозицію.

Із повіданого Леонідом Бога­тирчуком можна зробити важливий висновок: конкурс Шваба не обіцяє небо в діамантах, але забезпечує пробудження державного інтересу до соціального підприємництва, привертає до нього увагу суспільства, стимулює підтримку з боку великого бізнесу.

Тому Фонд Шваба і «ДТ» підписали днями меморандум порозуміння на підтримку соціального підприємництва. А це означає, що конкурс триває, триває співробітництво заради під­вищення національної поінформованості про соціальне підприємництво.

Конкурс передбачається провести в чотири етапи. На першому буде проведено відбір кандидатів на підставі заявок претендентів, які слід надсилати на адресу //www.schwabfound.org/ukraine/ до 30 вересня ц.р. Відібрані кандидати отримають анкети із запитаннями, і на підставі їхніх відповідей у жовтні відбудеться другий етап — відбір півфіналістів. На третьому етапі за результатами виїзду представників відбірного комітету конкурсу на місця буде визначено фіналістів. А в січні — лютому 2008 року (про конкретну дату буде повідомлено додатково) відбудеться фінальний раунд, на якому жюрі назве ім’я переможця.

Критерії відбору кандидатів конкурсу «Соціальний підприємець року»

Будь ласка, зауважте, що державні службовці та організації державного сектора, а також посередницькі організації чи фонди, науково-дослідні установи, що прагнуть створити соціальні цінності шляхом надання фінансової чи технічної допомоги групам, створеним на громадських засадах, розглядатися не будуть.

Три найважливіші критерії для визначення фіналіста:

1. Інновація. Кандидат на звання соціального підприємця здійснив соціальну зміну, досягнуту з допомогою:

— інноваційного продукту чи послуги;

— розвитку іншого підходу;

— більш рішучого чи кардинально іншого застосування відомих технологій, ідей чи підходів.

Відмінна характеристика соціального підприємця полягає в успішності здійснення ідеї, яка змінює існуючу практику.

2. Підтримка. Кандидат створив умови та/або установи, які необхідні для втілення проекту в життя, та вкладає в свою розробку весь свій час та сили.

— Якщо організація є неприбутковою, вона досягає певною мірою фінансової незалежності з допомогою грошових зборів чи доходів, чи утворює взаємовигідні партнерські стосунки з бізнесовим і/або громадським сектором. Там, де можливо, задіюється економічний стимул. У будь-якому разі існує чітке розмежування між традиційною добродійністю і рухом до вдосконалення суспільства. Також необхідно відрізняти таку діяльність від традиційного бізнесу.

— Якщо організація є прибутковою, то домінує орієнтація на соціальні цінності та збереження навколишнього середовища, тоді як отримання фінансового прибутку є лише другорядним кінцевим результатом.

3. Безпосередній позитивний соціальний вплив. Кандидат запропонував, розвинув і впровадив підприємницьку ініціативу самостійно, разом із знедоленими особами чи такими, які перебувають за межею бідності та живуть на пожертви. Це має бути підтверджено кількісними показниками і задокументованими відповідним чином свідоцтвами. Також мають бути відсутні будь-які негативні зовнішні наслідки.

Окрім цього, для визначення переможця жюрі буде враховувати такі критерії:

Розмах і масштаб. Ініціатива соціального підприємця вийшла за рамки початкового контексту й була успішно адаптована до різноманітних сфер як усередині однієї країни, так і в міжнародному масштабі, або зусиллями самого підприємця, або інших — тих, хто скопіював чи пристосував елементи такої ініціативи.

Відтворення. Ініціатива може бути адаптована до інших регіонів світу для вирішення аналогічних проблем. У цьому разі підприємець зобов’язаний відкрито ділитися з іншими інструментами, підходами і технікою, які є найважливішими для адаптації ініціативи в інших галузях.

Відбірковий процес

Бажано заповнювати форму англійською мовою, але у випадку, якщо ви нею не володієте, будь ласка, виконуйте інструкції, наведені нижче:

Крок 1. Перший тур відбору

Зацікавлені особи мають заповнити аплікаційну форму, яку можна завантажити на сайті, та НАДІСЛАТИ ЇЇ ЗА АДРЕСОЮ: Ukraine@schwabfound.org.

Вся інформація, зібрана під час відбіркових турів, залишається анонімною. Кінцевий термін подачі форм 15 вересня 2007 року.

Крок 2. Відбір півфіналістів

Фонд Шваба, «Дзеркало тижня» та місцеві експерти переглядають інформацію, надану кандидатами першого туру. Ті, хто пройде відбір, переходять у півфінал. Півфіналісти надають додаткову інформацію, надсилаючи наступні документи:

1. CV чи резюме;

2. детальний звіт про результати діяльності організації (бажано складений третьою незалежною організацією);

3. декларацію про отримані доходи і баланс підприємства протягом минулих двох-трьох років, бажано перевірених зовнішнім аудитором.

Крок 3. Відбір фіналістів

Надіслану півфіналістами інформацію та документи переглядають Фонд Шваба, «Дзеркало тижня» та місцеві експерти. Подальші деталі про кандидатів з’ясовуються під час візитів в організацію та/або інтерв’ю з кандидатом та іншими ключовими інформаторами. Цей крок і визначає переможця конкурсу.

Крок 4. Оголошення переможця

Жюрі, що складається з відібраних представників різних секторів, розглядає всю інформацію, зібрану по фіналістах. Члени жюрі не мають зацікавленості у результаті вибору. Наприклад, жюрі не включатиме осіб, залучених до інших організацій, які підтримують соціальних підприємців, або осіб, які є членами правління або консультативними групами для соціальних підприємців. Жюрі також включатиме представників Фонду Шваба за соціальне підприємництво і «Дзеркала тижня».

Переваги, які отримує переможець конкурсу «Соціальний підприємець року»

Національні

Широке висвітлення в ЗМІ, яке забезпечить Соціальному підприємцю року медіапартнер, спрямоване на поширення інформації та визнання діяльності, якою він/вона опікується. Таке висвітлення збільшує вірогідність підтримки ініціативи.

Регіональні

Як соціальний підприємець року від окремої країни, переможець бере участь у регіональній зустрічі Всесвітнього економічного форуму, що проходить в географічному регіоні, на якому соціальний підприємець фокусує діяльність організації. Фонд Шваба покриває витрати на реєстрацію, проїзд, харчування та житло.

Такі регіональні зустрічі відбуваються в Латинській Америці, Європі, Африці, Китаї, Південно-Східній Азії та Північній Америці. Вони збирають разом ключових лідерів від бізнесу, політики і звичайних громадян з метою просування відповідних економічних та соціальних проектів. Ми також ініціюємо збори східно-європейських соціальних підприємців. Соціальні підприємці, які працюють у цих регіонах, роблять важливий внесок в обговорення та концентрацію зусиль на таких важливих напрямах, як охорона здоров’я, освіта та цифровий розрив. Вони також отримують можливість зв’язатися з тими лідерами своїх країн, з якими вони не зможуть зустрітися за інших обставин.

Світові

Переможець запрошується на щорічний саміт видатних соціальних підприємців Фонду Шваба в січні 2008 р. Проїзд, харчування і проживання буде сплачено фондом.

Саміт організується Фондом Шваба і збирає разом переможців щорічного змагання «Соціальний підприємець» з усього світу. Його мета — забезпечити визначених соціальних підприємців можливістю зустрітися з метою обміну знаннями, досвідом, практичними здобутками, та оволодіти новими навичками в плануванні соціального підприємництва, управлінні, комунікаціях та інших аспектах, які вони вважають важливими для своєї успішної діяльності.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі