Скорочення імпорту дасть Україні шанс налагодити власне виробництво

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Скорочення імпорту дасть Україні шанс налагодити власне виробництво В України з'явився шанс налагодити власне виробництво.
На думку експертів, відкрите зараз вікно можливостей буде відкритим лише два-три роки. Протягом цього періоду ним цілком можна буде скористатися для розвитку внутрішнього виробництва.

Імпортних товарів в Україні з кожним днем все менше. У деяких галузях обсяги їхніх поставок скоротилися вдвічі. Як пише у своїй статті "Замісна шокотерапія" для ZN.UA Юлія Самаєва, імпортна продукція або зникає, або відчутно дорожчає, "даючи шанс" вітчизняним товарам.

Але вітчизняні підприємства можуть виробляти далеко не всі імпортні товари. Та й ті, що виробляються, дуже часто залежать від імпортної сировини, валюти для купівля якої все менше. Але є сектори, в яких імпортозаміщення можливе, наприклад, імпорт м'яса з початку року скоротився на 37%, текстилю - на 30, взуття - на 50%. Все це - можливості для зростання вітчизняних виробництв.

Читайте також: Сили АТО зачистили від бойовиків ще один термінал Донецького аеропорту

Географія імпорту також міняється день від дня. З початку року свої поставки в Україну скоротили практично всі її торгові партнери: Росія (на 36%), Китай (29,7), США (28,3), Франція (25,3), Польща (22,2), Італія (21,8) і Німеччина (на 21%). Імпорт з країн ЄС в процентному співвідношенні від загального обсягу зріс з 34 до 37,7%, а в грошовому еквіваленті все одно поступається торішнім показникам - 15,5 млрд проти 19,2 млрд дол.

Як пояснює експерт Центру політичних студій та аналітики Володимир Тарнай, хороші перспективи мають виробники товарів широкого споживання, машинобудування, хімічної промисловості. При наявності капітальних інвестицій вони дійсно можуть розраховувати на заміщення близько 10% імпорту.

Так, з початку року вже відчутно зросло, порівняно з минулорічними показниками, виробництво деяких харчових продуктів, зокрема цукру (на 93%), соняшникової олії (33), замороженої свинини (40%). А також косметичних засобів (на 40%), пневматичних і гідравлічних інструментів і апаратури (64), конвеєрних стрічок (90), термостатів (47%), тканин, одягу та інших текстильних виробів.

Зараз частка товарів, вироблених на території України, за підсумками першого півріччя 2014-го, склала майже 60%, що на 1,2 в.п. більше минулорічного показника. В основному українці віддають перевагу вітчизняним харчовим продуктам (їхня частка на ринку - 86%) та імпортних непродовольчих товарів (частка "непродів" українського виробництва не перевищує 40%).

Читайте також: Томбінські:ЄС навряд чи відмінить візи для українців до кінця року

Імпортозаміщення в нинішніх умовах, на думку експертів, хоч і не панацея, але все-таки можливість для виходу з кризи за рахунок власних резервів. Крім того, розвиток внутрішнього виробництва так чи інакше призведе і до зростання експорту, природним чином збільшивши асортимент та обсяги продукції, що поставляється Україною.

Експерти також зазначають, що нинішньою ситуацією можна і потрібно скористатися, але для цього необхідні ті самі структурні реформи, про які стільки говориться, але ніхто їх не бачить. Відкрите зараз вікно можливостей буде відкритим лише два-три роки. Протягом цього періоду ним цілком можна буде скористатися для розвитку внутрішнього виробництва, що правда зі спадним ефектом.

Крім того, експерти кажуть, що українським виробникам мало збільшити обсяги, їм не обійтися без модернізації та державної підтримки, оскільки в українських реаліях усе частіше всього обертається виборчим протекціонізмом, пов'язаним з корупцією.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі