Ще один газопровід в обхід України

Поділитися
Постійні скандали навколо проекту Північно-Європейського газопроводу, які відволікали на себе увагу світових ЗМІ, сприяли тому, що ще один не менш суперечливий «блакитний» маршрут опинився у відносній тіні...

Постійні скандали навколо проекту Північно-Європейського газопроводу, які відволікали на себе увагу світових ЗМІ, сприяли тому, що ще один не менш суперечливий «блакитний» маршрут опинився у відносній тіні. Рішення про будівництво Південно-Європейського трубопроводу, яким російський газ надходитиме у Центральну Європу через Балкани, було прийнято у червні минулого року. Тоді ж було створене спільне російсько-угорське підприємство SEP Company Kft, акції якого порівну поділили між собою російський «Газпром» і угорська нафтогазова компанія MOL.

Це СП має не лише дотягти «Блакитний потік», прокладений дном Чорного моря, до Угорщини, а й побудувати там мережу підземних газосховищ на 10 млрд. кубометрів газу. Вартість проекту оцінюється в 5 млрд. євро, планована тривалість будівництва — п’ять років, пропускна здатність газопроводу — 20 млрд. кубометрів на рік. Техніко-економічне обгрунтування, яке збиралися підготувати до кінця минулого року, буде готове, як нещодавно було заявлено, лише до літа нинішнього.

Для «Газпрому» реалізація цього проекту є важливою альтернативою газопроводу «Набукко», з допомогою якого Єврокомісія розраховує знизити енергетичну залежність Європи від Росії, забезпечивши собі постачання близькосхідного і каспійського газу.

Угорщина є ключовим елементом реалізації цього проекту, тому рішення Будапешта піти на угоду з «Газпромом» викликало серйозне невдоволення в Брюсселі і Вашингтоні. Проте Південно-Європейський газопровід дасть змогу Угорщині стати розподільним центром російського газу по всій Центральній Європі, і від цієї ролі вона відмовитися не змогла. Правда, при цьому Будапешт заявляє і про те, що виходити з проекту «Набукко» не збирається. Розпочати будівництво останнього планують 2008 року, здати в експлуатацію — у 2011-му, вартість оцінюється в 4,5 млрд. євро, пропускна здатність — 30 млрд. кубометрів на рік.

«Блакитний потік», будівництво якого було завершено у 2002 році, мав поставляти в Туреччину щороку до 16 млрд. кубометрів російського газу. Проте торік через нього було пропущено трохи більше трьох мільярдів кубометрів російського газу. Тепер же, за розрахунками «Газпрому», не тільки вдасться завантажити «Блакитний потік» на повну потужність, а й доведеться прокласти ще одну нитку, довівши щорічну пропускну здатність до 24 млрд. кубометрів.

Поки що тактика «Газпрому» стосовно Євросоюзу «розділяй і володарюй» спрацьовує досить ефективно. Хоча, можливо, Брюссель зрештою усвідомить необхідність виробити єдину енергетичну політику. Хочеться сподіватися, що в ній знайдеться місце і для України, в якої дедалі більше шансів вибути з великої газопровідної гри.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі