Розшукується останній покупець 20% акцій рубіжанського ктк, арештованих за рішенням суду. Сюрпризом для нього може стати вимога Фонду держмайна повернути активи, виведені з держвласності без процедури приватизації

Поділитися
Чи могли в епоху президентства Леоніда Кучми спритні винахідники й реалізатори розпродажів держа...

Чи могли в епоху президентства Леоніда Кучми спритні винахідники й реалізатори розпродажів державної власності поза процедурою приватизації уявити собі, що дуже скоро їхня гладенька, майже невразлива схема почне розсипатися елемент за елементом? Навряд чи. Так само, як не очікував покупець «скандального» активу, котрий пройшов ланцюжок перепродажів, що через рік йому доведеться мати справу з Фондом держмайна, який раптом захоче повернути ніким не приватизовану власність.

Процедура розпродажу

Позбавлення невразливості схеми продажів держвласності без її попередньої приватизації почалося з претензії ВАТ «Рубіжанський картонно-тарний комбінат» (Луганська область) до Фонду держмайна. А приводом став оперативний продаж напередодні президентських виборів 2004 року останнього державного пакета акцій (20%) цього підприємства. Адже приватизацією, як того вимагає закон, тут і не пахло. Скориставшись цілою купою підзаконних актів та рішень судів, продавці від ДАХК «Укрпапірпром» реалізували процедуру, яка нібито дозволяє відчужувати держвласність, не потрудившись перед тим її приватизувати. Загалом, просто й сердито.

У що ця процедура виливається на практиці, дуже наочно демонструє приклад РКТК. Уявіть собі, що вас, власника блокуючого пакета акцій, котрий хоче взяти участь у купівлі державних акцій свого підприємства, сповіщають про час торгів менше ніж за добу до їх початку. Керівник біржі дає вам усього дві години на перерахування 13 млн. грн. за право участі в торгах. Навіть якщо ви встигаєте, не тіштеся. Біржі не становитиме труднощів із формальних причин не допустити вас на торги. Ласий пакет майже на дурняк все одно дістанеться тій із двох компаній-претендентів, котра місяцем раніше офіційно повідомила про свою ліквідацію. Далі будуть кілька етапів перепродажу акцій, а ви через три дні після торгів усвідомите, що потрапили в пастку: залишилися не тільки без цінних паперів, а й без грошей. 13 млн. грн. гарантійного внеску буде арештовано разом із рахунком біржі. Дивно, але інші учасники торгів перекажуть гроші за участь на рахунок біржі в іншому банку.

У результаті пакет опиниться в офшорі, а гроші за нього дістануться не державі, а «Укрпапірпрому». Вам же знадобляться ще вісім місяців судових розглядів та рішення Вищого господарського суду, щоб повернути свої оборотні кошти.

Держава проти держави

Когось таке випробування зламало б, але Рубіжанський КТК виявився міцним горішком. І невдовзі ФДМ, очолений новим керівництвом, офіційно визнає справедливість претензій комбінату. У свою чергу, колегія суддів назве недійсними три накази ФДМ і рішення ДКЦПФР, які дозволили «Укрпапірпрому» у вересні 2004 року продати державні акції РКТК на Українській міжнародній фондовій біржі (УМФБ) без проведення процедури приватизації.

Все це пройдений етап. Тепер уже ФДМ доводить у суді незаконність відчуження пакета акцій РКТК через біржу. Парадокс полягає в тому, що відповідач у справі — «Укрпапірпром», засновником і безпосереднім начальником якого є ФДМ. Експерти жартують, що держава бореться з державною компанією за державні акції. За рішенням суду, оскаржувані акції арештовано. А на засіданні 11 листопада суддя Смирнова зобов’язала АБ «ІНГ Банк Україна», який є зберігачем акцій РКТК, надати до 1 грудня інформацію про власника 20-відсоткового пакета.

Навряд чи такий поворот подій порадує останнього покупця скандального пакета. Адже, на думку Олега Макарова, партнера юридичної фірми «Василь Кисіль і партнери», «після встановлення судом незаконності наказів ФДМ про продаж «Укрпапірпромом» державних акцій з’являються додаткові підстави для визнання недійсними біржових торгів, проведених УМФБ, і укладених за їхніми результатами договорів купівлі-продажу акцій. І для ФДМ стає можливим повернути в державну власність незаконно проданий державний пакет акцій РКТК».

Одна галузь — два стилі керівництва

«Укрпапірпром» як може опирається поверненню в державну власність неприватизованих акцій. Адже якщо Фонд держмайна доведе справу до логічного завершення, комусь доведеться повертати кошти, виручені від продажу держпакета (13,3 млн. грн.). Ось тільки де їх узяти, наприклад «Укрпапірпрому», якщо він їх направив на підприємство, якому під чуйним керівництвом холдингу так і не вдалося уникнути банкрутства? Мова про Понінківський целюлозно-паперовий комбінат, який, замість того, щоб стати флагманом галузі, перетворився на фінансову діру, що поглинула мільйони гривень. Зараз гігант лежить на лопатках, а парадом там командують санатори. Чи не в цьому полягає «високий» сенс створення державної АХК, яка, підміняючи ФДМ і в обхід приватизації, відчужує акції паперових підприємств і витрачає виручені гроші? Якби сенс полягав у прозорій приватизації та поповненні держбюджету, то з цим напевно упорався б ФДМ, а «Укрпапірпром» залишився б без діла. Що й тепер ще не пізно зробити.

До речі, на Рубіжанському комбінаті, яким керують менеджери, підконтрольні приватним акціонерам, діаметрально протилежна ситуація. З радянського недобуду підприємство перетворилося на найбільшого в СНД виробника гофрокартону. Його частка на українському ринку гофропродукції — близько 25%. Чистий прибуток 2004 року становив 75 млн. грн. Самих тільки податків за останніх десять років було сплачено понад 42,5 млн. дол.

Чверть своєї продукції комбінат експортує до країн СНД і Балтії. Це стало можливим завдяки ефективному управлінню і серйозним інвестиціям у передові технології та ноу-хау. За останніх шість років у розвиток комбінату інвестовано близько 160 млн. грн. Було залучено іменитого іноземного акціонера — британську компанію Devid S.Smit.

Технологічні інвестиції, ноу-хау та якісний менеджмент дозволили підприємству швидко вийти на передові виробничі рубежі. Освоєння виробництва картону з профілем гофру «Е» і модернізація картоноробної машини (КРМ) дозволили комбінату відмовитися від закупівель імпортної сировини й перейти на власні ресурси. Підприємство першим у СНД установило когенераційний газотурбінний енергоблок, забезпечивши собі енергетичну незалежність. Першим серед споріднених підприємств СНД одержало сертифікат відповідності якості міжнародним вимогам стандарту ISO 9001.

Серед коштів, інвестованих у модернізацію, є й кредити іноземних банків, у тому числі 14 млн. дол. ЄБРР. Показово, що перший кредит у регіоні було отримано РКТК (від банку «Креді Ліоні»), причому без будь-яких урядових гарантій.

А після відвідин Ентоні Торном, президентом компанії Devid S.Smit, київського міні-Давоса акціонери РКТК прийняли рішення додатково інвестувати в розвиток підприємства 20 млн. дол. Новий інвестиційний план включає:

— модернізацію КРМ, яка збільшить її потужність на 30 тис. тонн і реконструкцію папероробної машини (ПРМ), яка збільшить її продуктивність на 10 тис. тонн;

— розширення технологічних ліній розмелювально-підготовчого відділу та забезпечення повної автоматизації масопідготовки;

— інвестування в дочірнє підприємство — Трипільський пакувальний комбінат.

Регрес по ланцюжку

При цьому комбінат не користується ні пільгами, ні преференціями. Більше того, ось уже півтора року постійно відбивається від перевірок усіляких контролюючих органів (Генпрокуратура, СБУ, КРУ, ДПІ). Мимоволі складається враження, що хтось поставив перед ними завдання знайти хоч якийсь компромат на найкращого платника податків, котрий уміє не тільки податки сплачувати, а й відстоювати свою правоту. Не інакше як за бійцівський характер комбінатові свого часу знайшли місце й у горезвісному списку з 29 підприємств — кандидатів на реприватизацію. До речі, туди ж потрапив і «Укрпапірпром», але, звісно, за інші заслуги.

До 1 грудня, коли стане відомим останній покупець пакета 20% акцій РКТК, чекати залишилося зовсім небагато. І якщо біржові торги, проведені з використанням недійсних наказів, будуть визнані судом теж недійсними, то сьогоднішньому власнику арештованих акцій буде не до жартів. Як, утім, і іншим учасникам ланцюжка перепродажу неприватизованого пакета державних акцій. Так їм і треба — щоб іншим не кортіло мати справу з «брудними» активами. Знали, що купували?..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі