Рекорд «Укрнафти»

Поділитися
У ліниво-сонний ранок вихідного для 20 червня акціонерам і керівництву ВАТ «Укрнафта» було зовсім не до сну та відпочинку...

У ліниво-сонний ранок вихідного для 20 червня акціонерам і керівництву ВАТ «Укрнафта» було зовсім не до сну та відпочинку. Цього дня на загальних зборах акціонерів у другому читанні розглядалося питання про виплату дивідендів за підсумками роботи підприємства 2004 року.

Інтрига полягала в тому, що раніше очікуване рішення про спрямування всього чистого прибутку ВАТ «Укрнафта» на виплату дивідендів, так і не було прийняте на травневих зборах через позицію представника держави в особі НАК «Нафтогаз України», який запропонував детальніший розгляд цього питання. Та й активна кампанія, розгорнута в пресі в останні дні перед зборами, оптимізму присутнім не додавала.

З одного боку, деяке здивування також викликала гіперактивність компанії під час проведення тендерів з придбання автозаправних станцій (АЗС) із метою розширення збутової мережі «Укрнафти». Серед претензій до нинішнього керівництва компанії називали завищену ціну при придбанні АЗС.

Та, з іншого боку, як пояснив надалі на прес-конференції голова правління ОАО «Укрнафта» Ігор Палиця, компанія на сьогоднішній день лише виграла аукціони на купівлю АЗС, проте договори ще не укладені й перебувають на розгляді в Антимонопольному комітеті. «Ми оголошені лише переможцями аукціонів, і тільки після того, як договори на купівлю пройдуть процедуру в АМК, вони будуть подані на розгляд спостережній раді компанії. У разі позитивного вирішення договори будуть укладені та оплачені», — уточнив І.Палиця.

Водночас голова правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Івченко заявив напередодні зборів, що не виключає зміни складу спостережної ради (СР) ВАТ «Укрнафта», не уточнивши деталей. Втім, зміна керівництва СР була цілком очікувана, оскільки раніше спостережну раду «Укрнафти» очолював екс-керівник НАК «Нафтогаз України», а нині лідер Республіканської партії України Юрій Бойко.

У результаті головою спостережної ради найбільшої нафтовидобувної компанії України ВАТ «Укрнафта» призначено першого заступника голови НАК «Нафтогаз України» Сергія Перелому.

Крім того, акціонери змінили шість із десяти членів спостережної ради. Новими членами СР обрано директора департаменту податкової та митної політики Міністерства фінансів Дениса Фудашкіна, першого помічника Президента України Олександра Третьякова, заступника голови Фонду державного майна Дмитра Парфененка, заступників голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Лопушанського і Ігоря Вороніна.

Збори акціонерів відзначили професіональну роботу Ігоря Палиці на посаді голови правління компанії й переобрали його на наступний термін. За поданням глави правління спостережній раді доручено розглянути та затвердити новий склад правління компанії.

Найбільше часу зайняв розгляд питання про розподіл прибутку, який стояв останнім на порядку денному зборів. Нагадаю: чистий прибуток компанії «Укрнафта» за 2004 рік становив понад 1,347 млрд. грн., що на 51,4% (457,2 млн. грн.) більше, ніж у 2003-му. Чистий дохід компанії зріс на 47,6% (1,407 млрд. грн.) — до 4,362 млрд. грн. Обсяг платежів до бюджету усіх рівнів збільшився на 25,9% (279 млн. грн.) — до 1,354 млрд. грн.

Та інтрига розв’язалася швидко й до повного задоволення зацікавлених сторін. Згідно з рішенням загальних зборів акціонерів вперше в історії незалежної України така значна сума — 1,347 млрд. грн., практично весь чистий прибуток, буде спрямовано на виплату дивідендів. За оцінками експертів, таке рішення свідчить про те, що не все так погано в управлінні держактивами, оскільки державі як власнику контрольного пакета акцій дістануться дивіденди в сумі понад 673,5 млн. грн.

Водночас схоже, що «Укрнафта» впродовж найближчих місяців може стати одним з основних ньюс-мейкерів у нафтовому сегменті українського паливно-енергетичного комплексу. Як, можливо, відомо читачам «Дзеркала тижня», діяльність «Укрнафти» нещодавно було піддано різкій критиці у відомій британській газеті «Файненшнл Таймс». Зокрема, видання повідомило, що кілька західних нафтових компаній стали партнерами «Укрнафти» з розробки нових чи існуючих родовищ, проте жодна з них не може назвати цей досвід позитивним. Крім того, за даними газети, компанія 2004 року пробурила всього 60 свердловин — менше за мінімум, необхідний для збереження обсягів видобутку, при цьому обсяги її видобутку скоротилися на 3%.

Як заявив в інтерв’ю кореспонденту «ДТ» голова правління компанії Ігор Палиця, стаття в «ФТ» явно має «замовний» характер і спрямована на завдання шкоди не лише іміджу «Укрнафти», а й інвестиційній привабливості України загалом. Як повідомлялося в заяві прес-служби компанії, із приходом до керівництва «Укрнафтою» на початку 2003 року нового менеджменту обсяги видобутку нафти й газу збільшилися: у 2003-му на 2,97 і 0,61%, у 2004-му — на 4,5 і 2,3% відповідно.

Торік «Укрнафта» уперше за останні сім років видобула понад 3 млн. тонн нафти, 3,35 млрд. кубометрів газу (другий показник за весь період незалежності України), а також досягла найвищого рівня компенсації нафти приростом запасів вуглеводнів на своїх родовищах — 57,1%.

«У нас є зарубіжні партнери, які не виконали своїх інвестиційних зобов’язань і нині у такий спосіб намагаються зберегти добру міну при поганій грі. Ми вважаємо, що всі спірні моменти в бізнесі необхідно вирішувати переговорним шляхом, а не шляхом інтриг і закулісної боротьби. Ми відкриті для діалогу, тим паче, що в минулі роки «Укрнафта» віддала в спільну діяльність найкращі й найприбутковіші родовища вуглеводнів, проте не отримала від партнерів практично нічого, крім обіцянок. У зв’язку з цим компанія почала перегляд виконання окремими партнерами своїх інвестиційних зобов’язань, а також умов окремих угод, які суперечать не лише її економічним інтересам, а й стратегічним інтересам енергетичної безпеки України», — зазначив І.Палиця.

Більш того, на думку керівника «Укрнафти», компанія, безумовно, зацікавлена в залученні реальних інвестицій та іноземних партнерів у свої і спільні проекти, тим паче що уряд поставив завдання збільшення видобутку нафти і газового конденсату. Так, міністр палива й енергетики України Іван Плачков заявив, що Кабінет міністрів України до 2010 року прогнозує зростання видобутку нафти з газовим конденсатом в Україні до рівня 5,1 млн. тонн на рік із 4,18 млн. тонн, а природного газу — до 23,2 млрд. кубометрів із 20,1 млрд. кубометрів у 2004-му.

Своєю чергою й «Укрнафта» поточного року планує збільшити видобуток вуглеводнів, довівши видобуток нафти та конденсату до 3 млн. 70 тис. тонн. Показник буріння передбачається довести до 190 тис. м і досягти рівня компенсації видобутку нафти приростом запасів вуглеводнів на родовищах 61,3%.

Крім того, на думку Ігоря Палиці, інвестиційні ресурси будуть потрібні вже найближчим часом, оскільки після зняття всіх законодавчих обмежень створення вертикально інтегрованої нафтової компанії (ВІНК) повинно відбутися в максимально стислі строки. За його оцінкою, на це має піти щонайбільше три місяці, що апріорі вимагатиме залучення значного фінансового ресурсу.

Наразі ж компанії доводиться виходити з наявних можливостей. «Ми припускаємо, що в 2005 році прибуток ВАТ «Укрнафта» становитиме близько 1,5 млрд. грн., із яких 60% буде спрямовано на реалізацію програми побудови ВІНК, а решту — на виплату дивідендів», — зазначив глава компанії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі