Рахункова палата: Прозорість держзакупівель в Україні – утопія

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Держзакупівлі все більше ідуть в «тінь», наголошують у Рахунковій палаті, і сприяє цьому мовчазна бездіяльність уряду України.

Сфера державних закупівель у 2010 році та у І півріччі 2011 року була неконкурентною, закритою та непрозорою, а кошти з держбюджету використовувалися неефективно і нераціонально. При цьому відсутність належного контролю з боку уряду призвела до набуття порушеннями у сфері держзакупівель системного характеру і, як результат, поширенню тінізації економіки в державному секторі.

Такого висновку дійшла колегія Рахункової палати за результатами розгляду матеріалів відповідного аналізу.

Як зазначають у прес-службі Рахункової палати, основна проблема, що не усувається протягом багатьох років, - це «багатомільярдні втрати бюджету через проведення неконкурентних процедур при здійсненні державних закупівель товарів, робіт і послуг».

За даними РП, у 2010 році лише 29% державних коштів планувалося використати за конкурентними процедурами, решту - за процедурою закупівлі в одного учасника та/або з обмеженою участю. У результаті вартість договорів, укладених торік поза конкурентною процедурою, досягла майже 63% від загальної вартості всіх закуплених державою товарів, робіт і послуг.

Зокрема, аудитори Рахункової палати встановили, що середня вартість закупівлі, здійсненої у 2010 році на конкурентних засадах, становила 1,5 млн грн., а закупівлі, проведеної не на конкурентних засадах, - 51 млн грн. «Вказане свідчить, що поза межами законодавчого поля здійснюються закупівлі на багатомільйонні суми, а з дотриманням норм законів - лише тендерні процедури на незначні суми», - йдеться у звіті РП.

Недосконалість профільного закону призвела до викривлення всієї системи держзакупівель, перекосу в бік виключень з правил і, як результат, поширенню тінізації економіки в державному секторі, зазначають в РП.

Порушення порядку держзакупівель носять системний характер, повторюються з року в рік, що вказує на відсутність належного контролю уряду і Мінекономрозвитку як уповноваженого органу у цій сфері. Це спричиняє безвідповідальність і повне ігнорування державних інтересів з боку замовників - головних розпорядників бюджетних коштів.

«З огляду на те, що Україна прагне до укладання Угоди про вільну торгівлю з ЄС, функціонування системи державних закупівель в нашій державі має відповідати міжнародним нормам та вимогам. Однак вихід із критичного стану потребує значних зусиль від усіх учасників цього ринку. Зокрема Колегією зазначено, що забезпечення конкуренції та прозорості державних закупівель без внесення змін до чинного законодавства є неможливим», - резюмують у Рахунковій палаті.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі