Прощавай, кризо? Темпи зростання фондового ринку стали несподіванкою навіть для його учасників

Поділитися
Інвестори сповнені оптимізму. Навіть видимість політичної стабілізації миттєво привела до зростання українських індексів фондового ринку...

Інвестори сповнені оптимізму. Навіть видимість політичної стабілізації миттєво привела до зростання українських індексів фондового ринку. Ціна вітчизняних цінних паперів сьогодні активно зростає, інколи — на тлі негативних показників світових бірж. Експерти поки що обережні у своїх прогнозах на подальший розвиток ситуації. Надто багато проблем нагромадилося в українській економіці. Проте навіть песимісти оцінюють 30—40% річного зростання фондового ринку.

Прогнози розвитку ринку цінних паперів, особливо в умовах політичної та економічної нестабільності, — річ невдячна. Скажімо, жоден із фахівців фондового ринку рік тому не міг і припустити, що українські біржові індекси зростуть у 2009 кризовому році практично вдвічі. Найбільш оптимістично налаштовані гравці припускали зростання лише на 20—30%. Реально ж торік інвестиції в акції українських компаній за рівнем дохідності значно випередили усі види депозитів і вклади в банківське золото. Так, якщо взяти за орієнтир індекс ПФТС, то він зріс протягом минулого року з позначки 301,42 пункту на 30 грудня 2008 року до 572,91 пункту на 31 грудня 2009 року, або на 90,1%. З урахуванням інфляції 12,3%, реальна дохідність за акціями вітчизняних компаній становила, таким чином, близько 70%. Нинішнього року ринок цінних паперів зростає ще швидше: за два неповних місяці українські підприємства вже подорожчали більш ніж на 20%.

Основним чинником зростання експерти одностайно називають позитив із західних майданчиків. Фінансові чиновники розвинених країн по черзі заявляють про поступовий вихід із кризи, а гравці світових фондових бірж використовують найменший позитив для розігріву ринку. Наприклад, головною подією минулого тижня було підвищення дисконтної ставки ФРС США на 0,25% — до 0,75%. Донедавна ФРС проводила політику зниження своїх ставок з метою здешевлення долара і пом’якшення удару кризи, тому ставки ФРС за останніх двадцять років перебували на одному з найнижчих рівнів. Повідомлення про зростання дисконтної ставки ФРС стало певною сенсацією. Інвестори однозначно сприйняли цю звістку як початок реального завершення кризи у США і відповіли зростанням котирувань на всіх біржах. Підтягуючись за найбільшими торговими майданчиками, ринки, що розвиваються, отримали додаткові переваги. Їхнє зростання виявилося навальнішим, і головне — стабільнішим.

Українська фінансова криза має свої неповторні особливості. Замість проблем рецесії і дефляції, які дошкуляють жителям європейських та інших економічно сильних країн, українці потерпають від зростання цін і неадекватної вартості національної валюти. Однак те, що засмучує пересічних українців, у силу об’єктивних фінансових законів, плідно впливає на настрій інвесторів. Сьогодні зростанню вітчизняного ринку цінних паперів сприяє навіть підвищення цін на цукор, овочі та електроенергію. Але основним локомотивом зростання є недооцінка українських підприємств, яка виникла в результаті майже п’ятиразового падіння ринку у 2008 році.

Політика також впливає на вартість вітчизняних активів. В Україні зростання цінних паперів уже традиційно супроводжує будь-яку зміну влади. Роль у цьому відіграють і надії інвесторів на позитивні зрушення в економіці, і реальна активність фінансових груп у перерозподілі фінансових та виробничих ресурсів. Скажімо, успішне для Віктора Януковича завершення президентської виборчої кампанії, найімовірніше, надасть додаткового імпульсу зростання компаніям, що входять у СКМ Ріната Ахметова (наприклад, Єнакіївський металургійний завод і «Азовсталь»). Політичний чинник може посприяти зростанню вартості активів також інших близьких до Партії регіонів бізнесменів.

Те, що ринок у новому році працюватиме в цілком нових умовах, ні в кого не викликає сумнівів. ПФТС нарешті здобула гідного конкурента в особі Української біржі. Крім того, під зав’язку старого року та ж така ПФТС отримала стратегічного інвестора — російську ММВБ. Суперництво двох провідних українських бірж (як випливає з нинішніх розкладів — одночасно і двох російських) — головна інтрига року. Досить важливу роль відіграв той чинник, що з квітня на Українській біржі почав повноцінно працювати інтернет-трейдинг, завдяки чому у фізичних осіб з’явилася можливість прямого доступу на біржу. За різними оцінками, їхня частка на ринку вже становить 20—30%.

Та все ж таки настрій учасників вітчизняного ринку цінних паперів сьогодні можна охарактеризувати лише як «обережний оптимізм». Проблеми української економіки і політичних баталій легко можуть зупинити позитивні зрушення або навіть обвалити ринок. Напруженість із відшкодуванням ПДВ, катастрофічне зниження податкової бази, спад у металургії, хімічній промисловості та машинобудуванні сьогодні посилюються неспроможністю банківського сектору збільшувати кредитування реального сектору економіки. Тому серед основних чинників, які впливатимуть на вартість вітчизняних акцій, аналітики називають ситуацію на зовнішніх ринках, відновлення роботи з МВФ і наведення ладу в державній економічній політиці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі