ПРИСТРАСТІ ЗА ГЛОБАЛІЗАЦІЄЮ, або ЯК ВАМ СПОДОБАЄТЬСЯ «ПЕРЕБІРЛИВИЙ» МВФ?

Поділитися
Нині традиційна щорічна сесія Міжнародного валютного фонду та Світового банку проходила в Празі. Чеська столиця приймала понад 20 тисяч провідних фінансистів світу...

Нині традиційна щорічна сесія Міжнародного валютного фонду та Світового банку проходила в Празі. Чеська столиця приймала понад 20 тисяч провідних фінансистів світу. На думку експертів, празький саміт припав на найсприятливіший в економічному плані час за все останнє десятиліття. Єдиною темною плямою залишаються високі ціни на нафту, що, на думку багатьох економістів, може стати причиною уповільнення в найближчому майбутньому економічного росту як у багатих, так і в бідних країнах, які залежать від імпорту нафти.

Ще одним неприємним моментом для головних фінансових інституцій планети можна вважати зростання числа активних критиків їхньої діяльності та супротивників процесу глобалізації. Останніх прибуло до Праги ледь не стільки ж, скільки й учасників саміту.

...Останнім часом акції протесту, що супроводжують конференції всесвітніх фінансових інституцій, привертають більше уваги преси, аніж прийняті ними рішення. Нинішній рік винятком не став. І журналісти, котрі очікували масових сутичок демонстрантів із силами правопорядку, за аналогією з подіями, що відбувалися рік тому в американському Сіетлі під час проведення щорічної сесії ВТО, розчарованими не залишилися.

Спочатку здавалося, що чехи врахували сумний досвід своїх закордонних колег, і вже цього разу повторення безпорядків вдасться уникнути. Поліція діяла активно ще на кордонах країни: поліцейські оглядали поїзди і знімали з них осіб, які не мають документів, і тих, хто вже значиться серед особливо відомих бунтарів. Було навіть затримано цілий поїзд з Італії, в якому їхали півтисячі противників глобалізації. Прикордонники не дозволили йому рухатися далі, доки з нього не зійшли четверо активістів, яким було заборонено в’їзд у Чехію.

У самій Празі чеські власті сконцентрували понад 10 тисяч поліцейських — місто не бачило такого скупчення представників правоохоронних органів із кінця 80-х. Власті звернулися до місцевих жителів із проханням по можливості виїхати на певний час зі столиці, а директори крупних компаній дозволили службовцям приходити на роботу в джинсах і кросівках, щоб своїм респектабельним виглядом не викликати гнів маніфестантів. Власники «Макдональдсів», обраних противниками глобалізації своїми головними жертвами, завбачно запаслися вітринним склом...

Перші кілька днів демонстрації протестуючих проходили порівняно спокійно. Активність виявляли тільки представники руху «Джубілі-2000», яких, за даними поліції, виявилося значно менше, аніж зазвичай збирають акції цієї організації, і ніж розраховували побачити самі правоохоронці.

У неділю ввечері, ще до початку пленарного засідання МВФ і СБ, пройшло засідання міжнародного валютно-фінансового комітету. Його учасники погодилися з ініціативою США запропонувати МВФ план зміни умов видачі позичок, що передбачає підвищення відсоткових ставок по кредитах і скорочення терміну запозичень.

Останнім часом МВФ дедалі частіше звинувачують у тому, що для багатьох країн його кредити перетворюються на непосильний тягар, а також у наданні коштів державам, які могли б обійтися і без них, скориставшись міжнародними фінансовими ринками. Американські ж пропозиції спрямовані на створення «більш сучасного і перебірливого МВФ», який фокусуватиме свою діяльність насамперед на наданні термінової фінансової допомоги.

Того ж дня міністри, котрі входять у так званий комітет розвитку, провели спеціальну сесію, на якій обговорили питання про допомогу найбіднішим країнам-боржникам. За результатами цього засідання список країн, яким до кінця цього року буде надано допомогу у виплаті зовнішнього боргу за схемою МВФ і Всесвітнього банку, збільшився ще на 10 держав.

Однак ця схема не передбачає списання боргів, а просто надає МВФ і Світовому банку більшу гнучкість у розгляді економічних показників. Такий підхід не влаштовує групу «Джубілі-2000». Її активісти виступають за негайне списання боргу, натомість фінансові організації готові піти лише на часткове скасування заборгованості. До того ж іноді МВФ жадає від країн, які претендують на допомогу, виконання 150, а то й 200 умов, тому представники організації вимагали спрощення та більшої обгрунтованості цих умов.

Однак учасники саміту мало переймалися аргументами протестуючих, позаяк вони переконані в тому, що йдуть «правильним шляхом». Як заявив на заключному засіданні комітету з розвитку Світового банку міністр фінансів Індії Джашвант Сінх, глобалізація відповідає інтересам усього світу, особливо найбідніших країн. А глава Світового банку Джеймс Вульфенсон додав, що глобалізація неминуча і протестуючі неправі, вважаючи, що цей процес контролюється міжнародними інституціями. Головний «світовий банкір» також пообіцяв, що очолюваний ним Банк надасть допомогу бідним країнам і «розгляне розміри зниження боргового тягаря для держав, які серйозно постраждали через надзвичайні зовнішні обставини».

На захист своєї діяльності виступило і керівництво МВФ, заявивши, що економічна глобалізація потребує більшого співробітництва, а відповідно, і більшої кількості спеціальних інституцій, що займаються організацією цього співробітництва. Більш того, новий виконавчий директор Фонду Хорст Келлер упевнений, що, якби його інститут досі не існував, то його потрібно було б створити.

Як виявилося, марші протестів групи «Джубілі-2000» були дитячими пустощами порівняно з тими безпорядками, що відбулися у вівторок в ході пленарного засідання фінансових організацій. За справу взялися анархісти, скінхеди, «зелені» й екстремісти лівого спрямування, заблокувавши Конгрес- центр разом з учасниками саміту. Гасла протестуючих були все ті ж — розпуск МВФ і Світового банку, які, на їхню думку, винні в поширенні по світу бідності, нерівності й екологічних катастроф.

Аби «напоумити» демонстрантів, бійці спецпідрозділів чеської поліції по боротьбі з безпорядками змушені були застосувати водомети та броньовану техніку. Протестуючі відповіли камінням і «залпами» пляшок із запальною сумішшю — так званим коктейлем Молотова. На щастя, усе обійшлося без жертв, але понад сто чоловік по обидва боки отримали травми різного ступеня тяжкості. Постраждали навіть деякі учасники форуму.

Однак бешкетування на вулицях чеської столиці не завадили розглянути на пленарному засіданні головних міжнародних фінансових інституцій усі заплановані питання. У празькому Конгрес- центрі говорили про стан світової економіки й обговорювали перспективи подолання кризових явищ, які проявилися останніми роками в економіці багатьох країн світу.

У своєму виступі Хорст Келлер вже вкотре висловився на захист діяльності МВФ, наголосивши, що робота Фонду сприяє розвитку демократії у світі. Він, однак, визнав і справедливість критики на адресу своєї організації і погодився з необхідністю змін, підкресливши при цьому, що сприяти зусиллям Фонду, спрямованим на встановлення глобального процвітання, повинні як багаті, так і бідні країни.

На його думку, індустріально розвинені держави мають відкрити свої ринки для експорту з країн, що розвиваються. Якщо торгові бар’єри буде знижено на 50% в усьому світі, то це принесе найбіднішим країнам понад 100 млрд. дол. доходів. Пославшись на свій недавній візит до Африки, п.Келлер зазначив, що багаті країни не виконують свої обіцянки щодо надання допомоги найбіднішим державам. Натомість як країни Організації економічного співробітництва та розвитку пообіцяли виділити допомогу у розмірі 0,7% їх спільного ВВП, середній показник переказаних коштів на сьогодні становить 0,24%. За словами глави МВФ, різниця між обіцянками та реальними діями складає 100 млрд. дол. на рік.

Однак і країни, що розвиваються, самі створюють низку проблем, яких можна було б уникнути. Пан Келлер з цього приводу послався на погане управління, корупцію та збройні конфлікти. Глава МВФ також зазначив, що для досягнення поставленої ООН мети щодо скорочення до 2015 року вдвічі кількості людей у світі, котрі живуть у злиднях, необхідним є поєднання готовності найбідніших країн і країн, що розвиваються, вирішити їхні внутрішні проблеми з рішучістю індустріально розвинених країн реформувати та відкрити свої ринки.

Загалом, високопоставлені чиновники міжнародних фінансових організацій знають, що потрібно робити. Залишається знайти шляхи втілення задуманого в життя. Черговий щорічний форум МВФ і Світового банку вже став історією. У пересічних обивателів (а таких у світі більшість) він напевно асоціюється сьогодні з поліцейськими кийками, сльозогінним газом, водометами та кам’яними кругляками — «головною зброєю пролетаріату». Ясно, що ці асоціації авторитету міжнародним фінансовим організаціям не додадуть. Як не додасть його й інформація журналу The Economist про заробітну плату керівників Фонду та Банку.

Впливовий британський тижневик, посилаючись на щорічний звіт МВФ, який вийшов у світ напередодні саміту, повідомляє, що Хорст Келлер із усіма належними йому надбавками одержує на рік 364 тисячі американських доларів, причому ця сума не оподатковується. Ненабагато від нього відстає і президент Світового банку Джеймс Вульфенсон. Тоді як міністр фінансів США Ларрі Саммерс одержує скромні 157 тисяч доларів на рік, із яких зобов’язаний ще заплатити податки. Зарплата ж голови Федерального резерву США Алана Грінспена — щорічно 141 тисяча «зелених» — виглядає взагалі скромно.

Британські журналісти ставляться до опублікованих даних філософськи. Вони впевнені, що зарплати босів міжнародних фінансових інституцій завжди будуть значно вищими, аніж у їхніх колег з аналогічних національних структур. Адже ні МВФ, ні СБ не потрібно затверджувати в уряді плани своїх щорічних витрат, і це створює більш аніж сприятливі умови для надмірного марнотратства.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі