Попит на скраплений газ в Україні може перевищити рівень Польщі та Литви

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Останні три роки стали періодом корінних змін ринку скрапленого газу. Ще в 2008 році його виробництво в Україні перекривало споживання. Більше того, частина обсягів йшла на експорт до Польщі. У 2009-му відбувся перелом - попит вперше перевищив обсяги виробництва, і ринок почав «всмоктувати» відсутні ресурси з-за кордону.

Про це у своїй статті для ZN.UA пише експерт «Консалтингової групи А-95» Артем Куюн.

У тому ж 2009 році, за його інформацією, на імпорт припало 17% від загального споживання скрапленого газу, а вже 2010-го зростаючий попит простимулював збільшення цієї частки до 25%. За прогнозами «Консалтингової групи А-95», за підсумками 2011 року імпорт цього продукту досягне третини споживання.


На жаль, відзначає автор, справа не тільки в зростанні споживання. Видобу­ток нафти та природного газу, з яких отримують пропан-бутанову фракцію, в Україні скорочується, переробка нафти - друге джерело появи скрапленого газу - також демонструє невтішні результати. На тлі зростаючого попиту на газ це призводить до неминучого збільшення імпортних поставок.

«Переконливі темпи зростання споживання дали змогу прогнозувати, що цього року Україна освоїть 1 млн. тонн LPG. Ця кругла цифра мала гарантувати нам бронзу в європейському заліку зі споживання цього енергоресурсу - більше спалюють лише Польща і Туреччина. Однак сьогодні вже видно, що взяття цієї планки відкладається. Три квартали 2011-го показують, що, найшвидше, цього року ми задовольнятимемося торішнім результатом - 800-810 тис. тонн».

Експерти дійшли консолідованої думки про те, що сфера побутового споживання газу вимагає державної дерегуляції. Так, турботу про населення у вигляді пільгових цін на скраплений газ необхідно монетизувати, а побутові балони - допустити до продажу на АЗС. У результаті комерційні підприємства одержать новий потужний і, що важливо, легальний канал продажів, а облгази, більшість із яких уже приватні, - можливість продавати газ за ринковою ціною, одержуючи прибуток. Зрозуміло, при цьому не слід забувати про вимоги до безпеки.

Таким чином, сьогодні держава може виключно законодавчо-нормативними механізмами стимулювати збільшення споживання скрапленого газу, більш екологічного й почасти альтернативного традиційним нафтопродуктам палива, переконані учасники форуму.

А зростати є куди. Поруч Литва, в якій, за словами директора компанії Saurida Саулюса Ранцаса, на 283 тис. тонн бензинів припадає 195 тис. тонн газу - більш як 40%. У свою чергу, як повідомив представник концерну «Орлен Летува» Томаш Абрамовичюс, у Польщі цей показник становить 33%. В Україні пропан-бутан займає трохи більше 15% від обсягів споживання бензину, тому потенціал зростання споживання більш ніж значний.

Детальніше читайте в свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» в статті Артема Куюна «Ринок скрапленого газу: перепочинок перед новим ривком?»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі