Плани України збільшити збір зерна до 100 млн тонн можуть обрушити ринок - експерти

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експорт зерна дає стабільні надходження валюти. Необдумані заяви можуть погіршити ситуацію © Тарас Черноморенко
Світовий ринок зерна дуже чутливий навіть до невеликих змін прогнозів. Додаткові 40 млн тонн з України можуть обвалити ціни.

Заява міністра агрополітики України Олексія Павленка про необхідність через кілька років вийти на виробництво 100 млн т зерна може призвести до падіння цін і збитків аграріїв, пишуть Єліанд і Надія Гоцуєнко у своїй статті для DT.UA.

"Якщо мета міністра - остаточно дестабілізувати світовий ринок зерна, який так-сяк, але "підгодовує" країну твердою валютою, то він на правильному шляху", - відзначають автори матеріалу.

Попри те, що масштаби зернового ринку величезні, обчислюються багатьма мільярдами тонн, він дуже чутливо реагує навіть на незначні зміни пропонованих обсягів товару. Найменше відхилення в реальних або прогнозних обсягах зерна, яке надходить на світовий ринок, обертається істотною зміною цін.

"Варто було обсягам виробництва основних зернових культур у світі - пшениці, кукурудзи, ячменю - у минулому маркетинговому році зрости проти попереднього на 3,9 млн т., досягнувши 1,86 млрд. т., як з урахуванням зрослих перехідних запасів ціни на зерно продемонстрували істотне зниження", - йдеться в статті.

Чутливість зернового ринку підтверджується і прикладом протилежного характеру. Після прогнозованого Мінсільгоспом США зниження в Україні виробництва кукурудзи у 2016 р. з 27 млн т до 25 крива падіння ціни на кукурудзяне зерно почала вирівнюватися, і до весни експерти очікують, що ціни на кукурудзу хоч і не повернуться до колишнього рівня, але можуть відіграти кілька позицій.

"А що буде в умовах настільки чутливого ринку, коли Україна викидатиме на світовий ринок додатково до своїх і так рекордних показників по кілька десятків мільйонів тонн зерна? Хто це зерно зможе купити, і, головне, якою буде його ціна? Чи не вийде, що першою жертвою таких дій стане АПК України, де собівартість зерна, особливо в середніх і дрібних підприємствах, балансує на межі рентабельності?" – задаються питанням автори матеріалу.

Вони наводять розрахунки аналітика компанії Eavex Capital. І.Дзвінка підрахував, що українські аграрії через падіння цін на зерно втратили на врожаї-2015 р. 1,9-2 млрд дол.

Докладніше читайте в матеріалі "Зерновий синдром" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі