Партнери "Газпрому" в замішанні від його мінливих планів будівництва "потоків" - Ъ

Поділитися
Партнери "Газпрому" в замішанні від його мінливих планів будівництва "потоків" - Ъ © Коммерсантъ
Постійна зміна планів "Газпрому" щодо маршрутів експорту газу в Європу бентежить його європейських партнерів, і вони вже не розуміють, на що орієнтуватися.

Європейці не можуть зрозуміти логіку зміни планів
Європейці не можуть зрозуміти логіку зміни планів "Газпрому"

Російський "Газпром" в черговий раз змінює стратегію розвитку експорту газу в Європу в обхід України, що призводить своїх європейських партнерів в замішання, пише "Коммерсантъ".

Зневірившись знайти спільну мову з Туреччиною, "Газпром" вирішив заморозити розширення газопроводу для "Турецького потоку" - будівництво проекту "Південний коридор". В результаті потужності "Турецького потоку" зменшаться вдвічі - до 32 млрд куб. м газу в рік.

Альтернативою, за новою задумом "Газпрому", повинен стати газопровід "Північний потік" (Nord Stream), будівництво додаткових "ниток" якого нещодавно було анонсовано.

Ще три місяці тому джерела в "Газпромі" стверджували, що компанія як і раніше має намір побудувати "Південний коридор" в повному обсязі. Проект розпочали у 2012 році для подачі газу в невдалий і вже закритий "Південний потік", який повинен був стати "заміною" маршруту транзиту газу в Європу через Україну. З 1 липня "Газпром" заморозив інвестиції в розширення проекту.

Кругообіг планів "Газпрому" призводить європейських партнерів російського гіганта в замішання, і вони вже не розуміють, на що орієнтуватися.

"Спочатку "Газпром" каже, що поставить 47 млрд кубометрів на кордон Туреччини та Греції, потім заявляє ще один гігантський газопровідний проект в Балтиці (розширення "Північного потоку" - ред.), а тепер нібито скорочує інвестиції в турецький напрямок - як так можна вести справи?" - дивується джерело на європейському газовому ринку.

Зупинка інвестицій означає, що "Газпром" вже не розраховує на те, що "Турецький потік" вийде навіть на половину запланованої потужності. Більш того, за фактом пропускна здатність може виявитися ще менше. Як додають аналітики ринку, таке рішення "Газпрому" "не тішить, бо означає, що [компанією] допущені стратегічні прорахунки".

Переговори "Газпрому" з Туреччиною про прокладання останнього йдуть дуже важко: все, чого вдалося досягти за останні сім місяців,- дозвіл на проведення проектних досліджень у турецькому секторі Чорного моря, яке до того ж було видано тільки для однієї нитки газопроводу з можливих чотирьох.

У середині червня монополія підписала з Shell, OMV і E. On меморандум про будівництво другої черги газопроводу Nord Stream через Балтійське море потужністю 55 млрд кубометрів на рік. Ця труба, будучи побудована, дозволить "Газпрому" обійтися на півдні тільки двома нитками "Турецького потоку", але досі про різке скорочення останнього мови не йшло.

Офіційна вартість проекту "Південний коридор" на початок 2012 року оцінювалася в 715 млрд руб. Однак з урахуванням інфляції ця цифра буде істотно вище. Експерти відзначають, що такі великі проекти на стадії реалізації зупиняють вкрай рідко, так як це обходитися дуже дорого.

самого початку цей проект мав на меті тиск на ЄС і Україну з тим, щоб отримати контроль над нашою газотранспортною системою, пише Сергій Корсунський у статті "Прохолодні води "Турецького потоку" на сторінках тижневика "Дзеркало Тижня. України".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі