ОСІННЯ СЛАБКІСТЬ ГРИВНІ ЯКЩО ЗБЕРЕЖУТЬСЯ ТЕНДЕНЦІЇ ВЕРЕСНЯ, У ЖОВТНІ ГОТІВКОВИЙ КУРС ДОЛАРА ЗРОСТЕ ДО 5,40—5,45 ГРН./USD

Поділитися
Сенсаційне рішення Національного банку достроково повернути борг МВФ на суму 1,8 млрд. дол. у будь-я...

Сенсаційне рішення Національного банку достроково повернути борг МВФ на суму 1,8 млрд. дол. у будь-якій іншій ринковій країні неодмінно викликало б підвищений інтерес інвесторів і зростання курсу національної грошової одиниці. Однак факти, швидше, свідчать про протилежне — «тверді валюти» в обмінних пунктах повільно, але впевнено дорожчають. Причина — національні особливості нашої економіки.

Доброю традицією для заощадливого та передбачливого українця стало наприкінці літа запасатися бензином і «зеленими баксами». Вже досить традиційно з приходом осені ціни на бензин і курс долара повзуть угору. Як правило, цьому сприяють дві об’єктивні причини: розпал жнив та осінньої посівної кампанії, а також пожвавлення ділової активності вітчизняних імпортерів. Нинішнього року до вищезгаданих додався ще один, істотний для простих українців, чинник — нестабільність на ринку продовольства. На відміну від Держкомстату, який зафіксував зниження споживчих цін у липні на 0,1%, а в серпні — аж на 1,7%, народ із тривогою спостерігає за швидким зростанням цін, причому практично на всі життєво необхідні товари та продукти.

В таких умовах робити заощадження в гривні, на думку населення, принаймні «не дуже розважливо». Народ знову звернувся до старого, але перевіреного способу — скуповування американських доларів. Тим більше що ставки за депозитами в солідних банках по гривневих і валютних вкладах різняться не принципово: 10—12% можна отримати як у гривні, так і у валюті. За даними НБУ, вклади населення у ВКВ по банківській системі щотижня збільшуються приблизно на 10 млн. дол., а обсяги купованої громадянами України валюти — на 5—6 млн. дол.

Відповідна ситуація спостерігається і з обмінним курсом готівкового долара та євро. Лише за перший тиждень вересня зростання курсу купівлі долара в «обмінниках» становило цілу копійку. Якщо збережуться такі темпи, то вже через місяць, за прогнозами банківських фахівців, курс готівкового долара сягне 5,40—5,45 грн./USD.

Починаючи з 2 вересня, на міжбанківському валютному ринку стабільно переважає попит на американську валюту. Нацбанк, щоправда, жорстко утримує ситуацію, продаючи долари за стабільним курсом — 5,3365 грн./USD. Політику НБУ на валютному ринку спрогнозувати важко, однак слід згадати, що прогноз НБУ щодо курсу гривні був поліпшений із 5,48 до 5,35 грн./USD. Тож запас для «плавної девальвації» гривні є, і в разі потреби головний банк країни може піти цим шляхом, особливо якщо виникне загроза «неухильному підвищенню золотовалютного запасу країни».

Інших причин для різких змін курсу немає. Становище на міжбанку, у принципі, влаштовує всіх (крім спекулянтів). Експортери більше не наполягають на девальвації гривні. Реальний ефективний обмінний курс по групі валют ключових торгових партнерів девальвував за перше півріччя на 6%, що сприяло конкурентоспроможності українських товарів на зовнішніх ринках. Водночас ця цифра не настільки велика, щоб істотно обмежити імпорт критичних для України товарів (енергоносіїв, технологій, устаткування).

Ситуацію, мабуть, може підірвати лише подальше зростання цін на нафтопродукти (критичним є зростання більш як на 50%) або повторний стрибок цін на продовольство. Останній, до речі, може спровокувати оприлюднення результатів збиральної кампанії. Чи не тому уряд і досі не наважився озвучити цифри зібраного врожаю зернових, можливо, сподіваючись поліпшити їх прибавкою багатого врожаю кукурудзи та соняшнику. Нагадаємо, що дані торішнього «рекордного» врожаю з’явилися уже в середині серпня.

Радити, як поводитися пересічному українцеві в таких умовах, — річ невдячна. Об’єктивних причин для паніки все ж таки немає, але якщо ви вирішили обміняти свої долари або євро на гривні, зупиніться й трохи подумайте. Час не найсприятливіший.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі