ОДЕСЬКИЙ «РУБИЛЬНИК» ЯК… ПЕРЕХІДНИЙ ЧЕРВОНИЙ ПРАПОР

Поділитися
Нині «він» в одних руках, завтра — в інших. Дістається «він» тому, хто сильніший, досвідченіший і, можливо, нахабніший...

Нині «він» в одних руках, завтра — в інших. Дістається «він» тому, хто сильніший, досвідченіший і, можливо, нахабніший. Чергові «зведення» із бойовища, на яке давно перетворилася «Одесаобленерго», можна було б навіть назвати «соціалістичним» змаганням у період первісного нагромадження капіталу. Але коли люди з жахом чекають наближення зими, і в Одесі вже методично відключають подачу електроенергії — не до жартів.

Відтоді як київську команду з Олександром Демченком на чолі колишнє керівництво обленерго за підтримки облдержадміністрації силою виселило з будинку на Коблівській, двовладдю на підприємстві поклали край. Чи надовго?

3 листопада в черговий раз була спроба провести позачергові збори акціонерів, із тим щоб вони підтвердили повноваження «киян» управляти одеським «рубильником». Але успіхом ця спроба не увінчалася: зібравшись, акціонери кілька годин просиділи в очікуванні представника Мінпаливенерго (в управлінні якого знаходиться держпакет — 25% плюс 1 акція) і... розійшлися.

Втім, несподіваного не сталося: у тому, що збори відбудуться, сумнівалися і їхні організатори — невизнане одеситами нове керівництво «Одесаобленерго». (Офіційно проведення зборів ініціювала компанія Isola Enterрrises Limited.) Отож, за кілька днів до зборів акціонерів вони оголосили про аналогічні 14 грудня. Але з однією дуже суттєвою поправкою: збори акціонерів призначалися в Києві.

На початку нинішнього року після довгих і невдалих спроб організувати збори акціонерів і переобрати керівництво «Одесаобленерго» вони вже вдавалися до рятівного для себе варіанту. І в Києві 25 січня 2000 року збори відбулися. Саме тоді директор FS Trading Ltd. п.Марченко отримав портфель голови спостережної ради ВАТ «Одесаобленерго», а п.Демченко — голови правління. Але потім рішення цих зборів Вищий арбітраж визнав недійсними. Кияни провели ще кілька зборів-дублів, але їхні рішення було оскаржено в одеському арбітражі.

Однак чи явиться представник Мінпаливенерго на збори в Києві, шансів теж не густо. Відтоді як команду Демченка було усунуто від управління «Одесаобленерго», багато змінилося. Насамперед розстановка сил. Як відомо, боротьба за одеський «рубильник» відразу ж після комерційного конкурсу розгорнулася на правовому полі. І якщо раніше гору, судячи із судових рішень, брала компанія FS Trading Ltd., що стала власником 35-відсоткового пакету акцій, то тепер — старе керівництво «Одесаобл- енерго» і компанії, що стоять за нею, підтримувані Мінпаливенерго й місцевою виконавчою владою.

Переломним етапом у цій жорсткій боротьбі стало рішення ВАСУ від 11 серпня 2000 року. Вищий арбітраж взяв і скасував своє рішення дворічної давнини, завдяки якому 35-відсотковий пакет дістався FS Trading Ltd. Це означало, що переможцем комерційного конкурсу з продажу пакету акцій «Одесаобленерго», що відбувся 1998 року, є компанія Оvercon Enterрrises Ltd. Зрозуміло, щоб втримати пакет у своїх руках, компанія FS Trading Ltd. зробила низку кроків, у тому числі подала ряд позовів. Так почався новий виток судових розглядів. До чого він призведе? Швидше за все, до нового витка протистоянь. А поки що сплетено новий ланцюжок. Про його міцність судіть самі.

Факти — річ уперта, але не завжди

Отже, 19 вересня Фонд держмайна, керуючись серпневим рішенням ВАСУ, видає наказ, за яким відповідні служби ФДМ зобов’язані розпочати роботу з повернення 35-відсоткового пакета акцій «Одесаобленерго» державі й приступити до переговорів з Оvercon Enterрrises Ltd. для укладання договору купівлі-продажу.

22 вересня компанія FS Trading Ltd. подає позов у Вищий арбітраж із проханням визнати даний наказ недійсним. Підстави? Компанія наводить низку аргументів. У тому числі старі судові рішення (а їх за два роки було чимало), що визнають за FS Trading Ltd. право власності на цей пакет. Але найголовніший її козир — ФДМ не мав права видавати наказ, оскільки на той момент була ухвала Старокиївського райсуду Києва від 13 вересня 2000 року, що забороняє будь-кому робити хоч щось із 35-відсотковим пакетом.

22 вересня Фонд держмайна й Мінпаливенерго звертаються до Київського міськсуду із проханням скасувати ухвалу Старокиївського суду. Аргументи? Суд вийшов за рамки своєї компетенції, коли заборонив усім фізичним і юридичним особам робити будь-які дії з пакетом. Але це ще не все.

Річ у тім, що позов у суд подала приватна особа в інтересах фізичних осіб (акціонерів «Одесаобленерго») із дуже цікавим проханням: визнати за ними права власності на пакет акцій «Одесаобленерго», який вони купили на законних підставах. Цими особами є одинадцять громадян України, серед яких директор компанії FS Trading Ltd. В.Марченко. Він же й звернувся до суду. Виявляється, 26 липня 2000 року чотири компанії — Vostion Grouр L.L.C., Unisis Partnershiр Inc, Foster Grouр Management Inc, Brown & Robbins Investments (яким на початку цього року FS Trading Ltd. продала 35-відсотковий пакет) перепродали його (залишивши собі лише незначну частину) фізичним особам. Десять із них незабаром передали свої права власників акцій п.Марченку. Але й це ще не все.

У позовній заяві п.Марченка відповідачами в справі значаться Фонд держмайна, Мінпаливенерго, чотири вищезгадані компанії, що продали пакет фізичним особам, і... FS Trading Ltd. (ним очолювана). Підставою для подачі позову до суду, як зазначено в заяві, був лист компанії FS Trading Ltd., яка повідомила фізичних осіб про те, що у власників забираються акції для перереєстрації їх на рахунок належного власника в зв’язку з рішенням ВАСУ від 11.08.2000 року. На цій підставі п.Марченко просить суд задовольнити його прохання. І суд його задовольняє.

Фонд держмайна й Мінпаливенерго з цього приводу висловили здивування, оскільки не мають ніякого відношення ні до факту придбання фізичними особами акцій, ні до подальшого їхнього регулювання. Про це вони й пишуть у своїх скаргах у Київський міськсуд. Більш того, ФДМ повідомляє, що жодних вимог чи претензій щодо цінних паперів не заявляв і компаніям не направляв. А факт одержання листа від компанії FS Trading Ltd. не може позбавляти фізичних осіб права власності. Тобто, немає предмета суперечки. Мінпаливенерго вважає, що даний суд узагалі не мав права розглядати цю справу, оскільки на території Старокиївського району, крім міністерства, ніхто більш із відповідачів не знаходиться. А воно до розглянутої справи жодного відношення не має.

Хто ж вноситиме інвестиції?

З усього вищесказаного ясно одне: 35-відсотковий пакет акцій «Одесаобленерго» вже подрібнено й двічі перепродано, причому фізособам, у котрих його складно буде забрати. Тепер це доконаний факт. Звідси питання: хто буде вносити інвестиції? Зрозуміло, що не фізичні особи. До речі, кожна з них, судячи з договору купівлі-продажу, заплатила за пакет по 57 і 62,5 тис. грн., залежно від розміру покупки. Це при тому, що акції компанії продали їм по копійці за штуку за номінальної вартості 25 копійок.

Директор компанії FS Trading Ltd. В.Марченко, коментуючи ситуацію з виконанням інвестиційних зобов’язань, сказав: «На сьогодні ті зобов’язання, що ми повинні були виконати, ми виконали. І у Фонду держмайна претензій до нас немає жодних — ні за виконанням умов договору, ні за правами власності. Так, пакет продано фізичним особам, але інвестиційні зобов’язання лишилися за компаніями. Вони підтвердили це Фонду держмайна і продовжують їх виконувати».

Слід зазначити, що частина інвестицій, із тих, що необхідно внести цього року, на рахунок «Одесаобленерго» вже надійшла. Торік гроші було переказано наприкінці грудня. Тепер же, коли гримнув грім у вигляді рішення ВАСУ від 11.08.2000 і загроза втратити пакет стала реальною, компанії відразу переказали частину коштів. Щоправда, FS Trading Ltd. спробувала оскаржити серпневе рішення Вищого арбітражу, а заодно попросила призупинити виконання інвестзобов’язання до розгляду їхньої скарги.

Зараз, коли блоковано судові рішення, для FS Trading Ltd. і особисто п.Марченка (як власника пристойного пакета) важливо будь-що провести збори акціонерів і підтвердити свої повноваження голови наглядової ради «Одесаобленерго» і п.Демченка як голови правління. Так що залишається почекати до 14 грудня і подивитися, як пройдуть у Києві позачергові збори акціонерів. Вони й покажуть реальні шанси й нинішні можливості власників 35-відсоткового пакету.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі