Облгази: проміжний бунт?

Поділитися
Масовий розпродаж обл- і міськгазів України у 2012—2013 роках планували провести тихо та швидко. Однак наприкінці серпня вищеописана система дала перший збій.

На тлі розмов про долю вітчизняної ГТС (а це в основному магістральні газопроводи високого тиску) про значення та значущість регіональної газорозподільної системи - так званих газопроводів низького та малого тиску - замислюється не кожний. Хоча кожен домовласник саме з обл- і міськгазами має більш близькі відносини за посередництва житлових контор. Отже, за визначенням ця «газова сорочка» кожному ближча до… сімейного бюджету.

Масовий розпродаж обл- і міськгазів України у 2012-2013 роках планували провести тихо та швидко. «Правильні люди» мали скупити газорозподільні компанії за низькими цінами. Чужинців постаралися тримати подалі, а іноземців і на поріг не пустили. Не церемонилися і з «Газпромом» (його можливу участь блокували двома пунктами тендерних умов). Та й пакети продавалися неконтрольні - від 20 до 26%, які стороннім малоцікаві.

«Кишенькові» українські оцінювачі підрахували, що регіональні газорозподільні та газопостачальні компанії з сотнями мільйонів щорічного обороту коштують набагато дешевше не тільки труб, що їм належать (а їх чимало), а навіть грязі, в яку вони закопані.

«Правильні експерти» монотонно бубоніли, що облгази - це набір стільців, а труби в нас - державні. Насправді з трубами безліч нюансів, але про це іншим разом.

У липні розіграли циркову виставу, коли на біржі продали два невеликі пакети облгазів зі смішним обсягом і за низькими цінами. Фонд держмайна оперативно заявив, що він у такому разі готовий іще ціну знизити. Взагалі, держава «для роздачі» підготувалася на славу…

Старт продажів був такий, на який і сподівалися. Уже перший - «Миколаївгаз» - із млявою імітацією торгівлі (кілька кроків аукціону та урочистий продаж трохи вище за стартову ціну) пішов структурі, яка прямо чи побічно пов’язана з Дмитром Фірташем. Солодку парочку (нібито конкуруючих претендентів) на торгах нині зображують ПрАТ «Газтек» і ТОВ «Інвестиційна компанія «Фінлекс-Інвест».

«Газтек» заявив, що купить 10 із 12 компаній, які виставляються на продаж. Заодно анонсував, скільки коштів планує витратити на цю «забаву». Вийшло небагато - близько 250 млн. грн., які взяли в кредит у рідному банку «Надра». Циніки іронізували, що облгази купують на гроші, зекономлені від багатомільярдної розстрочки заборгованості перед Нацбанком.

Однак наприкінці серпня вищеописана система дала перший збій. Не домовилися… Мабуть, Фірташ захотів усе (ну, майже все) і відразу.

Дружня йому компанія «Фінлекс-Інвест» зайшла на конкурс по «Херсоноблгазу», де давно влаштувалася група компаній «Співдружність» Віктора Попова. Зав’язалася запекла боротьба, у результаті якої аукціон пройшов зовсім не для галочки та аж із трьома десятками підвищень ціни. Перемога коштувала «Співдружності» додаткові 4,4 млн. грн., тобто купівля акцій обійшлася майже на 60% вище за стартову ціну «Херсоноблгазу».

Експерти визнали було, що це непорозуміння. «Співдружність» менше за всіх зацікавлена в конфліктах. А в серпні крихітний «Гадячгаз» «Співдружність» не захотіла викуповувати, а більше він нікого не зацікавив.

Наступні конкурси пройшли майже як очікувалося - тихо і спокійно, з мінімальними витратами для Д.Фірташа. Він розжився «Івано-Франківськгазом» і цілком стратегічним «Севастопольгазом», скупку акцій якого на вторинному ринку його компанія почала нещодавно.

Нічого надзвичайного не відбулося з потенційно конфліктним «Полтавагазом», давно контрольованим Олексієм Лелюком. Він зараз пішов у політику, зберігши спочатку кабінет в офісі компанії та пройшовши славетний шлях від рядового депутата-кнопкодава «регіоналів» до найцікавішої посади керівника всіма резервами країни. А компанію переоформив на родичів. Так на газовому ринку з’явилася фізична особа Віра Четверикова.

Невеликою родзинкою у випадку з «Полтавагазом» було недопущення до торгів «Одесагазу». У ФДМ причиною назвали «ненадання компанією відомостей щодо кінцевих власників». Там справді цікава ситуація - торік компанію вважали вже було проданою пану Фірташу. Але потім серед її керівництва з’явився і її колишній власник Ігор Учитель. Отже, питання щодо структури власності там ще є.

Однак у цілому облгази відійшли до Фірташа. Упродовж першої половини вересня так само непомітно пішли до нього «Запоріжжягаз», «Луганськгаз» і «Сумигаз».

А навколо невеликих міськгазів Полтавської області буквально вирували пристрасті. Так, ціна скромного «Кременчукгазу» потроїлася - до 21,7 млн. грн. Тут Попов знову обійшов Фірташа. До речі, стартова заявка «Співдружності» трохи не дотягала до 20 млн. грн. Це при тому, що «героїчний» оцінювач оцінив набагато дешевше від 7 млн. грн. До речі, за цей міськгаз поторгувалася й уже згадана пані Четверикова.

Проте рекордна бійка відбулася за «Лубнигаз». На конкурс прийшли чотири компанії. Крім фірташівських спаринг-партнерів «Газтек» і «Фінлекс-Інвест», зайшли «Макіївгаз» Володимира Шелудченка (екс-заступник голови «Нафтогазу України») і ТОВ «Маргаз» Івана Фомиченка (ця компанія й володіє «Маріупольгазом»).

Маріупольці задали тон. За стартової ціни в 0,3 млн. грн. вони відразу запропонували 2,5 млн. (інші збиралися стартувати з третини мільйона). За наступні півтори години було зроблено 512 кроків, це більше, ніж при продажу всіх облгазів і обленерго, разом узятих. Ціна зросла порівняно зі стартовою в 15 разів. Фірташ усе-таки переміг у важкій і чесній боротьбі. На якийсь час країні показали, як потрібно (і можна) продавати.

Тим паче, що навіть таке коротке пожвавлення дало ефект: приватизатори замовчали щодо зниження ціни пакетів та їх непотрібності, фірташівська парочка стала зображувати трохи жвавішу конкуренцію.

Наприклад, 13 вересня при продажу блокуючого пакета «Тисменицягазу» дві дружні компанії - «Газтек» і «Фінлекс-Інвест» - відчайдушно торгувалися, зробивши 28 кроків. Ціна зросла у більш як шість разів. Та оскільки стартова була смішною, підсумкова вийшла, як вартість авто для чиновників нашого Кабміну, - мільйон гривень.

Дане дійство заодно покажуть нашому проникливому Антимонопольному комітету, аби довести, що компанії не пов’язані між собою.

Скоро має відбутися продаж нової порції облгазів. Особливої конкуренції не очікується. Свято неслухняності закінчилося. На підході інші конкурси, здебільшого мляві та награні. Але одного разу аналітики з таким прогнозом уже помилилися. Дуже хотілося б повторення помилки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі