НОВИЙ ТИЖДЕНЬ — НОВИЙ СКАНДАЛ АМЕРИКАНСЬКИЙ ТЕЛЕКОМ-ВЕЛЕТЕНЬ WORLDCOM ЗІЗНАВСЯ У ВЛАСНОМУ ШАХРАЙСТВІ

Поділитися
У середу вранці на Волл-стрит вибухнув новий скандал, що загрожує стати не просто черговим, а надзвичайно сильним ударом по корпоративній Америці...

У середу вранці на Волл-стрит вибухнув новий скандал, що загрожує стати не просто черговим, а надзвичайно сильним ударом по корпоративній Америці.

Друга за величиною американська телекомунікаційна компанія WorldCom ще у вівторок увечері, після закриття торгів на американських фондових біржах, заявила, що через «бухгалтерську помилку» прибуток компанії у звітах за минулі 15 місяців (2001 рік і перший квартал 2002-го) було завищено на 3,8 млрд. дол. Не чекаючи початку розслідувань і звинувачень, WorldCom поквапився заявити, що, мовляв, збирається переглянути всі свої фінансові результати і звітність з них.

Проте міністерство юстиції США вже почало розслідування справи. Воно має з’ясувати, як могло статися, що рух готівки на рахунках компанії був майже на 4 млрд. меншим, ніж повідомлялося в офіційних звітах. Фінансовий регулюючий орган США — Комісія з цінних паперів і бірж — назвала це «бухгалтерськими порушеннями в безпрецедентних розмірах».

Компанія WorldCom була одним із найяскравіших прикладів буму телекомунікацій у США на початку 90-х років. Невеликий регіональний оператор зі штату Міссісіпі почав нарощувати свою силу за рахунок агресивних придбань інших компаній, а також інвестицій. Протягом десяти років стрімкий розвиток зробив WorldCom другим за величиною оператором міжміського зв’язку в США. Наприкінці 90-х, коли компанія перебувала на піку свого піднесення, кількість її клієнтів сягала 20 млн. чоловік, а курс акцій на фондових біржах добирався до 60 доларів. Минулого вівторка під час позабіржових торгів котирування акцій упали до 32 центів. Борги компанії становлять сьогодні 30 млрд. дол.

WorldCom недавно вже стояв на порозі банкрутства, коли комісія з цінних паперів і бірж розслідувала справу з участю засновника фірми й колишнього її глави Берні Ебберса. Махінації полягали в тому, що він позичив у своєї ж компанії 366 млн. доларів, аби покрити борги, що виникли в результаті його особистих операцій на фондовому ринку. У квітні йому довелося залишити компанію.

Сьогодні керівництво WorldCom, намагаючись урятувати хоча б малу частину бізнесу, заявило про термінове скорочення 17 тис. робочих місць, тобто 28% від загальної чисельності персоналу.

Негайно звільнили директора фінансового департаменту Скотта Саллівана, якого керівництво компанії вважає винним у тому, що сталося. Він нібито враховував у балансі поточні видатки компанії як капвкладення, аби бухгалтерська звітність видавалася респектабельнішою. Слідом подав у відставку старший віце-президент компанії Девід Майєрс, відповідальний за фінансовий контроль.

В офіційній заяві WorldCom говориться, що саме в процесі внутрішнього аудиту було виявлено порушення стандартів бухгалтерської звітності, які стали причиною неправильного відображення в звітах витрат в обсязі 3,055 млрд. дол. 2001 року і 797 млн. — 2002-го.

Проте найцікавіше в цьому скандалі те, що компанії Enron і WorldCom обслуговувала одна й та сама аудиторська фірма — Arthur Andersen. Проте остання вже в перші години нового скандалу заявила, що від неї приховувалася важлива інформація і що її аудиторська робота виконувалася на високому професійному рівні.

Компанія WorldCom повідомила, що звернулася до свого нового аудитора — фірми KPMG із проханням провести скрупульозну та глибоку перевірку фінансових звітів за 2001—02 роки. І що нові версії звітів буде опубліковано негайно після їх написання. «Наші менеджери були шоковані цими фактами не менше, ніж ми, — заявив генеральний директор WorldCom Джон Сіджмор, призначений на посаду в квітні. — Ми, як і раніше, будемо дотримуватися високих етичних стандартів». На його думку, компанія залишається життєздатною, і в неї є майбутнє. Хоча оглядачі одностайно заявляють, що це не так і над WorldCom нависла загроза банкрутства.

Новина практично нокаутувала світові фондові ринки. У Європі, Азії та США почався справжній обвал цін на акції і навіть паніка. У середу вранці першими відреагували європейці — брокери на біржах почали скидати цінні папери телекомунікаційних компаній. Показники індексів сягнули критичної позначки — рівня 21 вересня 2001 року. Телеком-компанії в усьому світі втратили мільярди у вартості. Дуже постраждали фінансові установи, які видавали кредити WorldCom.

Що означає нинішня криза для фінансових ринків, які ще не встигли оговтатися від падіння Enron? Експерти вважають, що сектор високих технологій може не витримати чергового американського скандалу. Уже нинішнього року в США збанкрутувала Global Crossing, у глибокій кризі перебуває Quest Communication.

Окрема розмова про інвесторів, за рахунок вкладень яких підтримується капіталізація світової економіки. А вони, тим часом, ще не отямилися після краху американського енергетичного велетня наприкінці минулого року. Новий удар, якого завдасть розслідування щодо WorldCom, може повністю підірвати довіру власників капіталів до фондових ринків. Експерти не сумніваються, що WorldCom повторить долю Enron, але хвилі скандалу піднімуться ще вище, бо масштаб шахрайства набагато більший. У результаті інвестор піде «у підпілля», оскільки він тепер глибоко розгублений — чи можна загалом вірити цифрам компаній, декларованим в офіційних звітах. Існує цілком реальна небезпека, що він перестане вірити американській економіці в цілому. А це може призвести до того, що вихід економіки США з кризи затягнеться на невизначений час.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі