Низький тариф на електроенергію для атомників може привести до зупинення енергоблоків АЕС

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Низький тариф на електроенергію для атомників може привести до зупинення енергоблоків АЕС Атомна галузь потребує підвищення тарифу © Википедия
Атомна енергетика давно дотує всю енергосистему, але девальвація гривні сильно вдарила по галузі.

В української атомної енергетики незабаром можуть початися проблеми, оскільки атомникам потрібна валюта на закупівлю палива і матеріалів.

Як пише в статті для DT.UA Ігор Маскалевич, щорічно атомні електростанції України купують свіжого ядерного палива на 600 млн дол. На нинішній рік - це близько 627 млн.

У попередні роки за відносно стабільного курсу гривні це було вагомою, але загалом посильною статтею витрат атомників - близько цента в кожній виробленій кіловат-годині. Але з обвалом гривні ситуація стала надкритичною. У 2014 р. обсяг товарної продукції "Енергоатома" становив 25,5 млрд грн. За нинішнього курсу на такому обсязі три чверті отриманих грошей підуть на закупівлю палива для АЕС.

Автор упевнений, що для того, щоб виправити ситуацію, необхідно підвищувати тариф на електроенергію, вироблену атомними станціями.

"На енергоринку давно склалася ситуація, коли АЕС поставляли майже половину електроенергії, виробленої всіма учасниками ринку України. Але при цьому АЕС одержували за кожну кіловат-годину в 2,2–2,5 разу менше, ніж інші енергогенеруючі підприємства країни. На сьогодні теплоелектростанціям платять 70 коп. за кіловат-годину, що викликає в них бурхливе обурення. Але для атомників тариф становить лише 32 коп. Напередодні минулої зими його навіть знижували, аби хоча б у такий спосіб дати ТЕС можливість знайти кошти для закупівлі вугілля. Фактично атомна енергетика давно дотує всю енергосистему. За Януковича "вилучення прибутку" в державних АЕС і ГЕС навіть офіційно включили в нову модель реформи енергоринку", - йдеться в статті.

Але більше ділитися ресурсом в таких масштабах атомники вже не можуть, зазначає Маскалевич. За непублічним даними, запит ядерників на новий тариф у Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, містить цифру в 50 коп. за кіловат-годину. Прогрес - на 56% більше існуючого нині тарифу для АЕС.

Втім, таке зростання атомникам, швидше за все, не затвердять, прогнозує автор. Вільних грошей на енергоринку немає взагалі. Анонсоване двоетапне підвищення тарифів на електроенергію для населення дасть, у найліпшому разі, до закінчення 2015-го близько 5,5 млрд грн. Цього не вистачить навіть на компенсацію різниці курсу при закупівлях свіжого ядерного палива.

"Ситуація вкрай проста: атомники або одержать мінімально потрібні гроші на паливо, або через кілька місяців почнуть зупиняти енергогенеруючі блоки АЕС. Із працюючими на повну котушку атомними електростанціями енергосистема країни, хоча і з труднощами, але пережила доволі м'яку зиму. Що буде, якщо частину блоків АЕС зупинять, - питання риторичне. Замінити їх нічим. При цьому енергія з інших джерел буде мінімум удвічі дорожчою", - йдеться в статті.

Детальніше читайте в матеріалі Ігоря Маскалевича Електрогрошовий удар у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі