Не втримали? За кілька днів до виборів валютний курс почало лихоманити

Поділитися
Передвиборні спекуляції з курсом наочно довели хибність риторики вітчизняних економістів про необхідність активного насичення економіки гривнею для якнайшвидшого відновлення кредитування...

Передвиборні спекуляції з курсом наочно довели хибність риторики вітчизняних економістів про необхідність активного насичення економіки гривнею для якнайшвидшого відновлення кредитування. Отримавши у своє розпорядження емітовану НБУ гривню, багато комерційних банків одразу використали її на пряму купівлю валюти або почали гратися зі свопами (операція, яка дозволяє на час обміняти одну валюту на іншу з оплатою певної відсоткової ставки).

Протягом грудня Нацбанк викупив у комбанків близько 700 млн. дол. і одночасно монетизував (по суті, помінявши цінні папери на «живі» гривні) залишок держоблігацій, раніше внесених Мінфіном у капітали «Родовід Банку», Укргазбанку і банку «Київ». Негайного стрибка курсу долара спочатку не було, тож частину гривні відразу було «зв’язано» банківським регулятором з допомогою двотижневих депозитних сертифікатів.

Проте на початку першого робочого тижня гривневі папірці посипалися, наче з рогу достатку: Пенсійний фонд спрямував 7 млрд. грн. на виплату пенсій, Нацбанк погасив свої депозитні сертифікати банкам, а рекапіталізовані фінустанови відновили видачу громадянам їхніх вкладів. До гривневого дощу додалися ще й заробітні плати за грудень, що їх багато компаній почали видавати з 11 січня.

Якщо перевести цей процес «насичення економіки гривнею» у цифри, то одержимо очевидне пояснення причин девальвації: готівки у грудні стало більше на 9,14 млрд. грн., а в січні підскочили залишки коштів на кореспондентських рахунках банків у НБУ — із 17,4 до 22,8 млрд. грн. (станом на 13 січня). Про масштабність конвертації гривні у валюту свідчить той факт, що до четверга вільних грошей у банкірів стало менше приблизно на 3 млрд. грн., а ставки за місячними валютними свопами гривня—долар підскочили до 16—18% річних.

Задовольнити зростання попиту на валюту повною мірою Нацбанк за середу і четвер не зміг (або не захотів). На думку одного з авторитетних банкірів, у регулятора сьогодні немає значного запасу вільної валюти для придушення попиту на міжбанківському ринку, тому курс може утримуватися тільки адміністративними заходами. «Поки що НБУ утримує зростання курсу з допомогою «телефонного права». Будемо сподіватися, що з настанням 20 січня, коли на ринок вийдуть експортери з продажем валюти, ситуація дещо заспокоїться. А після виборів — стабілізується», — каже експерт.

Якщо, звісно, спаде політична напруженість, а для покриття казенних потреб перестануть друкувати нові гривні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі