Не врожай, а сльози...

Поділитися
Сільгосппродукція, яка є базовою для формування ланцюжка цін у харчовій промисловості, сьогодні не на висоті...

Сільгосппродукція, яка є базовою для формування ланцюжка цін у харчовій промисловості, сьогодні не на висоті. Так, за даними офіційної статистики, на кінець вересня ціни на пшеницю на ринках Херсона сягнули 2,8 грн. за кг, Миколаєва — 3,00, а Одеси – аж 3,75 грн. Навряд чи цим сьогодні когось здивуєш. Насторожує інше — значна різниця в цінах у цих сусідніх регіонах (між Херсоном і Одесою вона перевищує 25%). Безперечно, в усьому винна посуха, але, судячи з цін, готовність їй протистояти теж виявилася різною. І замислитися тут є над чим. Утім, нехай говорять цифри.

За оперативними даними, за дев’ять місяців поточного року (доповідь Головного управління статистики в Одеській області про соціально-економічне становище Одеської області в січні—вересні 2007 року), порівняно з аналогічним періодом 2006 року, обсяги виробництва продукції сільського господарства в Одеській області зменшилися на 32,3%, зокрема в сільгосппідприємствах — на 38,5%, господарствах населення — на 27,8%. При цьому виробництво продукції рослинництва в Одеському регіоні зменшилося на 46,6%.

Валовий збір зернових і зернобобових культур (включно з кукурудзою) станом на 1 жовтня становив менш як 1,3 млн. тонн, тобто менше половини торішнього. Врожайність одного гектара знизилася до 15,6 центнера, або на 37%, порівняно з 2006 роком. На 32% зменшилася площа збору зернових. На 87,4% менше, ніж торік, станом на 1 жовтня накопали цукрового буряку. Його врожайність знизилася на 110 центнерів із га. На 56% менше зібрано соняшнику, врожайність якого знизилася в 1,8 разу.

Не на багато кращі справи у тваринництві Одеської області. Правда, тут сумну картину прикрасила продукція, вироблена у господарствах населення. Так, якщо сільськогосподарськими підприємствами Одеської області за дев’ять місяців поточного року було вироблено 46,3 тис. тонн молока (79% від торішнього), то в домашніх господарствах — 328 тис. тонн (89%). Якщо виробництво яєць сільгосппідприємствами зменшилося на 37% (до 101 млн. шт.), то в домашніх господарствах — менш ніж на 5% (до 337 млн. шт.). Стійке зменшення надоїв молока спостерігалося у 16 районах області.

Різке зниження виробництва сільгосппродукції не могло не позначитися на її реалізації, загальний обсяг якої «скоротився на 10,4%, зокрема продукції рослинництва — на 16,4%...» Так, зернових (із пшеницею включно) було реалізовано на 48% менше, ніж торік, соняшнику — на 28%, молока і молочних продуктів – на 19%, яєць — на 24%. І надалі, зі зменшенням запасів, які переходять із минулого маркетингового року, ситуація навряд чи поліпшуватиметься.

Не слід тішитися й сьогоднішньою відносно благополучною пропозицією на регіональному ринку м’яса (43% приросту), яка, судячи зі статистичних даних, є наслідком зменшення поголів’я худоби. На 1 жовтня 2007 року, порівняно з 1 жовтня минулого, «у сільськогосподарських підприємствах зафіксовано зменшення поголів’я великої рогатої худоби на 24,2%, у т.ч. корів — на 22,3%, птиці — на 46,8%, свиней — на 11,3%...» Ось так тваринники Одеського регіону готуються до зими, яка обіцяє бути важкою.

Зменшення пропозиції агропродукції позначилося на цінах. Середні ціни реалізації зернових сільгосппідприємствами в січні—вересні 2007 року, порівняно з аналогічним періодом 2006-го, зросли на 49%. Пшениці — на 33, соняшнику — на 28, молока — на 40, яєць — на 21%.

Природно, активізація цін на сировину позначилася на вартості продуктів харчування. За дев’ять місяців ціни на продукти харчування зросли на 19,9%. Приріст роздрібних цін на соняшникову олію становив 58%. «Подорожчали на 12,6% молоко, сир і яйця, зокрема молоко — на 25,8%...»

Працюючи в ринкових умовах, підприємства харчової промисловості змушені підвищувати ціни. Економіка – річ уперта. Можна лише поспівчувати чиновникам Одеської ОДА, які, судячи з повідомлень ЗМІ, вирішили плисти проти течії, мабуть, намагаючись набрати очки напередодні очікуваних посадових призначень. Захист населення області від зростання цін на хліб і хлібобулочні – справа благородна, але робити це краще не тільки тоді, коли врожай уже зібраний, а коли орють і сіють... Тоді, можливо, виробникам хліба не доведеться возити борошно з Миколаєва, який теж постраждав від посухи. І ситуація не нагадуватиме казку «Стрекоза и Муравей». Пам’ятаєте, Мураха запитує голодну Бабку: «Кумушка, мне странно это, а работала ль ты летом?..»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі