НЕ ТАК ЗАХИЩАЛИ ВІЦЕ-ПРЕМ’ЄР ДАВ ДОРУЧЕННЯ НА СКАСУВАННЯ ПОСТАНОВИ ПРО ОБОВ’ЯЗКОВИЙ ГОЛОГРАФІЧНИЙ ЗАХИСТ

Поділитися
Обурення, викликане в підприємницьких колах урядовою постановою №932 від 5 липня «Про затвердження переліку документів і груп товарів, які підлягають захисту голографічними елементами» (див...

Обурення, викликане в підприємницьких колах урядовою постановою №932 від 5 липня «Про затвердження переліку документів і груп товарів, які підлягають захисту голографічними елементами» (див. «ДТ» №27 від 20 липня), докотилося до Кабміну. Це засвідчує спеціальна нарада у віце-прем’єр-міністра Леоніда Козаченка, в якій узяли участь представники асоціацій та об’єднань підприємців. За словами останніх, відразу не підтримав критику постанови на нараді у віце-прем’єра лише Банкнотно-монетний двір, що плекав наївну мрію одержати замовлення на виготовлення голограм до акцизних марок. (Друкарі гривні, напевно, призабули, що вони монополісти у виробництві грошей, та аж ніяк не у виконанні конкурентних замовлень на голографічні етикетки.)

Попередній вердикт віце-прем’єра був досить радикальним. За словами В’ячеслава Сокерчака, президента асоціації «Спілка оптовиків і виробників алкоголю й тютюну» СОВАТ, Леонід Козаченко дав доручення на скасування горезвісної постанови.

Проте зовсім не виключено, що можливістю вплинути на рішення Кабміну скористаються також підприємства та державні органи, які підтримують тотальну голографізацію товарів і документів. Недаремно ж підприємці продовжують боротися, намагаються донести до громадськості свою точку зору. З цією метою минулого понеділка проведено і «круглий стіл», у якому взяли участь асоціації СОВАТ, «Укртютюн», Координаційний експертний центр об’єднань підприємців, а також низка великих вітчизняних виробників. До відкритої дискусії запросили й опонентів, але заклики до публічності виявилися марними. Рішення «круглого столу» — безкомпромісне: рекомендовано скасувати постанову про обов’язкову голографізацію. Мовляв, навіщо вводити документ, який не захистить споживачів, а лише ускладнить підприємницьку діяльність та ще й потребуватиме фінансових витрат (перший заступник голови комітету ВР з питань фінансів і банківської діяльності Василь Цушко оцінює їх у 1 млрд. грн. Щороку). До речі, скасування постанови зовсім не виключає добровільного застосування голографічних етикеток підприємствами на своїх товарах і відомствами на своїх документах, якщо це доцільно у кожному окремо взятому випадку. Треба ж так чи інакше враховувати існуючі реалії, а не стригти всіх під один гребінець. Так, приміром, фахівцям добре відомо: алкогольний фальсифікат найчастіше обклеюють справжніми, а не підробленими акцизними марками. Отже, обов’язковість голограм на марках у цьому разі, швидше за все, призведе до обклеювання тих самих підробок, але вже голографізованими марками акцизного збору. Тоді як набагато ефективніше простежити процедури виготовлення й реалізації марок акцизного збору на предмет зловживань, яких ніякими додатковими етикетками не виправити.

Слід також розібратися, чи не призведе вимога наявності голографічних етикеток на копіях сертифікатів відповідності до серйозних збоїв у роздрібній торговій мережі, як це свого часу вже було, коли намагалися ці самі копії «захищати» мокрими відбитками печаток органів сертифікації. В обох наведених випадках голограма не врятує, а лише зробить дорожчою продукцію й ускладнить роботу товарних ринків.

Наслідки очевидні. Експерти тільки підтверджують побоювання. Так, Ксенія Ляпіна, координатор Інституту конкурентного суспільства, запевняє: малий бізнес може легко випасти з легального обороту. Таке цілком можливе в умовах, коли: 1) у підприємства-виробника не знайдеться достатньо коштів для замовлення потрібної кількості копій сертифікатів із голографічними відбитками; 2) заздалегідь невідома кількість потрібних копій; 3) виготовлення документів відставатиме від товарного обороту... В усіх цих випадках підприємці муситимуть або на свій страх і ризик торгувати без сертифікатів відповідності (а це загрожує конфіскацією товару), або припинити торгівлю всіма товарами харчової групи, дитячого асортименту й частиною продукції легкої промисловості. Є ще варіант, запевняє експерт, — втеча з легального ринку в тінь. Але чи захистить це споживача?

Цікаво, що навіть за найсприятливішого для підприємців фіналу — скасування постанови №932 — вберегти себе від появи її клонів надалі вони однаково не зможуть. Адже ще з 24 січня 2001 року діє постанова №171 «Про затвердження Положення про порядок голографічного захисту документів і товарів», за якою стоїть відповідний указ Президента (від 15 листопада 2000 року). Якщо безглузді спроби виконати президентський указ триватимуть, то й перетягування каната — також.

Чергова атака голографістів може відбутися після зміни складу уряду. Не випадково під депутатським запитом щодо ухвалення горезвісної постанови серед противників бездумної голографізації стоять аж три прізвища народних депутатів, котрі свого часу обіймали прем’єрську посаду і не з чуток обізнані з цією проблемою…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі