Нафтогазове безладдя по-черкаському

Поділитися
Коли на тому самому підприємстві проводиться кілька зборів акціонерів на рік, то, очевидно, тут є проблема...

Коли на тому самому підприємстві проводиться кілька зборів акціонерів на рік, то, очевидно, тут є проблема. Якщо кілька зборів проводяться в один день — це вже безлад. Приблизно так виглядає ситуація на черкаському підприємстві з газопостачання й газифікації «Черкасигаз». Цікава деталь лише в тому, що 51% акцій цього підприємства належить НАК «Нафтогаз України».

Проблеми ВАТ «Черкасигаз» почалися ще 2001 року, коли Фонд держмайна продав 29,91% акцій цього підприємства київському ЗАТ «Д.С. Інвестмент». Утім, справи з інвестором не склалися від самого початку. «Д.С. Інвестмент» так і не погасило заборгованість «Черкасигаз» по заробітній платі в сумі понад 500 тис. грн. і не внесло обіцяні 4 млн. грн. інвестицій. Відносини довго з’ясовували в судах і зрештою пакет перепродали новому акціонеру — ТОВ «Укртрансгаз-Сервіс».

Утім, інвестзобов’язання не виконано й досі. 4 квітня 2005 року глава ФДМ Валентина Семенюк звернулася до прем’єра Юлії Тимошенко з листом, у якому виклала позицію очолюваної нею в той час спеціальної парламентської комісії з питань приватизації про ситуацію з ВАТ «Черкасигаз».

«Від моменту купівлі акцій і досі ТОВ «Укртрансгаз-Сервіс» як правонаступник ЗАТ «Д.С. Інвестмент» не виконало жодного інвестиційного зобов’язання перед ВАТ «Черкасигаз». Більше того, за час володіння акціями «Черкасигазу» зазначені комерційні структури блокували та зривали проведення загальних зборів акціонерів товариства в 2002—2003 роках».

Борг по заробітній платі «Черкасигаз» зрештою погасив з оборотних коштів, але невнесення інвестором грошей, на які розраховували при приватизації, не могло не позначитися на розрахунках за газ і на бюджетних платежах. До весни 2004-го борг черкаського ВАТ постачальникам газу (в основному державній ДК «Газ України») досяг 22 млн. грн.

Аби зрушити ситуацію з мертвої точки, у «Нафтогазі» вирішили провести емісію акцій облгазів, які мають борги перед материнською компанією, щоб вирученими від випуску акцій грошима нарешті погасити газові борги. Правда, емісію проводили не повсюдно, а лише там, де НАК «Нафтогаз України» мав контрольний пакет акцій і після емісії зберігав свою акціонерну участь на колишньому рівні.

«Черкасигаз» підходив за цими критеріями, і рішення про емісію важко приймали впродовж усієї осені 2004 року. Важко — бо те саме ТОВ «Укртрансгаз-Сервіс» разом із дружнім йому ЗАТ «Сток-Холдер» до 2004 року сконцентрували вже 37% акцій «Черкасигаз» і намагалися блокувати проведення емісії. Ясна річ, маючи блокуючий пакет, приватним компаніям не треба було вкладати гроші в акції нової емісії.

У грудні емісію таки здійснили, заодно замінивши керівництво ВАТ на представників НАК «Нафтогаз України». «Черкасигаз» очолив співробітник НАК Дмитро Чирич. За рахунок виручки від емісії він погасив борги за газ (22 млн. грн.) і перед бюджетом, а перший квартал уперше закінчив із невеликим, але прибутком. І ось тут, після фінансового оздоровлення облгазу, розпочинається найцікавіше.

На 24 березня було призначено збори акціонерів «Черкасигазу», які мали затвердити остаточні результати підписки на акції. Проте мали й відбулися — це різні речі. У день проведення зборів акціонерів група людей, привезених кількома автобусами з Києва, повністю блокувала прохідну «Черкасигаз» і не пускала на територію підприємства прибулих на збори акціонерів. Мотивувалося це нібито загрозою розмивання держчастки. Жодного розмивання не сталося, «Нафтогаз» планово зберіг свою частку в 51% акцій, але збори все одно провести не вдалося. Їх відкрили й оголосили півторамісячну перерву.

Після перерви акціонери знову зібралися 11 травня й успішно затвердили результати підписки, отримавши відповідну реєстрацію в ДКЦПФР. Але з’ясувалося, того ж таки дня начальник юридичного департаменту «Нафтогазу» Микола Яхимець провів у Черкасах дублюючі збори, усунувши реєстратора та призначивши себе головою правління «Черкасигаз» замість Дмитра Чирича.

Сам Чирич переконаний: при цьому було сфальсифіковано документи. За його словами, 11 травня 2005 року приватні акціонери «Черкасигазу» й Микола Яхимець фальсифікували протокол загальних зборів акціонерів компанії, призначивши Яхимця головою правління, а «Укрпривінвест» — реєстратором товариства, а потім 16 червня здійснили силове захоплення офісу «Черкасигазу» й викрадення частини реєстру цінних паперів «Черкасигазу» в «ЮНІС реєстр консалтинг», який вів реєстр упродовж останніх кількох років.

Пізніше суди встановили нелегитімність «альтернативних» зборів «Черкасигаз» і підтвердили повноваження Чирича, проте йому не вдалося повернутися до керівництва «Черкасигазом». У результаті на підприємстві запанувало двовладдя.

Для узаконення своїх позицій «Укртрансгаз-Сервіс» і М.Яхимець, котрий не залишив, до слова, посаду головного юриста «Нафтогазу», були змушені переголосовувати призначення керівних органів «Черкасигазу». Чергові збори призначили на 7 вересня, але їх проведення згодом заборонив Соснівський районний суд Черкас.

Проте збори сяк-так провели. Представник легітимного, але незаконно усунутого реєстратора «ЮНІС реєстр консалтинг» Тетяна Кудрявцева на прес-конференції повідомила, що хоча її компанія нікому не передавала реєстр акціонерів «Черкасигазу», новий реєстратор «Укрпривінвест» усе-таки здійснював реєстрацію акціонерів «доемісійного» скликання. Зареєстрував він і ТОВ «Укртрансгаз-Сервіс», хоча частина його пакета в 29,9% оспорюється в суді за позовом ФДМ про невиконання інвестзобов’язань.

За словами Т.Кудрявцевої, котрій вдалося пройти на збори як міноритарному акціонеру, були й інші дива. До спостережної ради потрапив лише один представник НАК «Нафтогаз України», хоча держкомпанії належить 51% акцій «Черкасигазу». Інші чотири з п’яти місць у раді розподілилися на користь міноритаріїв — «Укртрансгаз-Сервіс» і «Сток Холдер», а також фізичних осіб Кожевникова й Макаренко.

Головою правління облгазу знову було обрано начальника юридичного департаменту «Нафтогазу»
М.Яхимця, його першим заступником — Олександра Кожедерова, заступниками — Бориса Туптю, Чернікова й Олійника.

Узагалі те, що відбувається на «Черкасигаз», дуже непогано посилює позиції «Укртрансгаз-Сервісу» та близького до нього «Сток Холдера». За непідтвердженою інформацією, одним із перших рішень М.Яхимця на командній посаді облгазу була розстрочка за зобов’язаннями «Укртрансгаз-Сервісу» на 10 років. Стосовно позицій головного акціонера — НАК «Нафтогаз України»: назвати їх посиленням складно...

До речі, журналісти так і не змогли одержати відповідь від керівництва ВАТ на запитання: хто стоїть за ТОВ «Укртрансгаз-Сервіс»? У запиті народного депутата Григорія Омельченка стверджується, що його лобіює народний депутат Богдан Губський. Проте достовірного підтвердження цієї інформації наразі не надано...

Не викликає сумнівів, що ситуація розкручуватиметься й далі. Ряд акціонерів «Черкасигазу» уже заявили про намір звернутися до голови правління НАК «Нафтогаз України» Олексія Івченка з запитаннями про причини участі в напівлегальних зборах акціонерів і про мотиви, які спонукали «здати» більшість місць у спостережній раді облгазу. Наразі вони говорять про те, що О.Івченко «був неправильно поінформований» і «не розібрався» у тому, що сталося…

Загалом, іде боротьба, причому нейтральна позиція різноманітних органів виглядає принаймні дивно. Створюється враження, нібито йдеться про дрібну крамничку, а не про об’єкт, від нормального функціонування якого залежить ситуація в 853 населених пунктах області. «Черкасигаз» щороку транспортує близько 2,4 млрд. кубометрів газу. 40% із них іде на черкаський «Азот». Щорічний оборот ВАТ «Черкасигаз» становить близько 50 млн. дол. Хоча, можливо, комусь ці цифри й доля підприємства справді видаються дрібницею.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі