"Нафтогаз" вимагає від "Газпрому" $ 16 млрд

Поділитися
"Нафтогаз" вимагає від "Газпрому" $ 16 млрд "Нафтогаз хочет получить от "Газпрома" $ 16 млрд
"Нафтогаз України" надав обґрунтування позовних вимог до "Газпрому".

30 квітня НАК "Нафтогаз України" подала до Арбітражного Трибуналу у м. Стокгольм позовні вимоги (Statement of Claim) в рамках арбітражу проти ВАТ "Газпром" щодо контракту на транзит газу територією України (січень 2009 р.).

Про це повідомляє прес-служба компанії.

Нагадаємо, що ці арбітражні слухання було розпочато після подання "Нафтогазом" відповідного клопотання ще 13 жовтня 2014 року. 5 березня 2015 року в Стокгольмі відбулося перше слухання з процедурних питань, на якому, зокрема, 30 квітня 2015 року була визначена як дата подання позовних вимог до "Газпрому" з боку НАК "Нафтогаз України" щодо так званого транзитного контракту. Наприкінці січня 2015 року "Нафтогаз України" також вже подав позовні вимоги проти "Газпрому" до арбітражу щодо контракту на поставку газу.

Обидва арбітражі є частиною широкомасштабних заходів, спрямованих на відкриття для конкуренції ринків транзиту та збуту газу в Центральній та Східній Європі та зупинення зловживання "Газпромом" своїм домінуючим становищем на ринках цього регіону Єпропи.

"У своєму висновку від 3 грудня 2014 року Секретаріат Енергетичного Співтовариства зазначив, що контракт на транзит газу, укладений між "Нафтогазом" та "Газпромом" у січні 2009 року, може вважатися таким, що суперечить Європейському законодавству з питань енергетики та конкуренції. Лише тиждень тому, 22 квітня, Європейська Комісія висунула "Газпрому" претензії, звинувативши "Газпром" у неправомірній загальній стратегії, спрямованій на розподіл ринків газу в Центральній та Східній Європі, що могло надати російському газовому монополісту можливість встановлювати дискримінаційні ціни. У поданих "Нафтогазом України" 30 квітня позовних вимогах, обґрунтування яких включає опитування свідків, а також аналіз та висновки провідних міжнародних експертів, "Нафтогаз" вимагає визнати недійсними низку положень контракту, включно з положеннями про тариф на транзит газу на підставі положень Європейського конкурентного права та енергетичного права. Такі положення повинні бути замінені відповідно до інших положень контракту, що буде мати зворотну силу", - зазначено у повідомленні.

"Нафтогаз" також посилається на контрактне право Швеції, яким мусять керуватися сторони контракту. Під час укладення контракту сторони домовились, що він буде базуватися на європейських принципах. Позовна заява "Нафтогазу України" передбачає імплементацію такої домовленості. Як наслідок вимог про зміну тарифу на транзит російського газу територією України "Нафтогаз" також заявляє в арбітражі про компенсацію за недоплату транзитного тарифу, що має компенсувати збитки "Нафтогазу", щонайменше, з 2010 року. Крім того, "Нафтогаз" заявляє позовні вимоги щодо недопоставок газу за контрактом на транзит газу: "Газпромом" не виконав (порушив) свої зобов'язання стосовно обсягів транспортування транзитом природного газу українською ГТС.

"Грошові вимоги "Нафтогазу" до "Газпрому" в арбітражі стосовно контракту на транзит газу складають загалом понад 10 млрд доларів США. Таким чином, враховуючи, що сума грошових вимог "Нафтогазу" до "Газпрому" на контракт на поставку газу перевищує 6 млрд доларів, загальна сума грошових вимог "Нафтогазу" до "Газпрому" за двома арбітражами наразі вже перевищує 16 млрд доларів", - повідомляє прес-служба української компанії.

Інтереси НАК "Нафтогаз України" в обох арбітражних провадженням представляє норвезька юридична фірма Wikborg Rein. НАК "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" була заснована у 1998 році (постанова Кабміну України № 747 від 25 травня 1998 року).

"Нафтогаз України" знаходиться у власності держави Україна. Уряд України, в особі Кабінету міністрів України, здійснює державний контроль над компанією шляхом участі у зборах акціонерів та засіданнях Наглядової ради, а також призначаючи менеджерів, голову та членів правління. На сьогодні їх п'ятеро (було і 12).

"Нафтогаз України" є вертикально інтегрованою нафтогазовою компанією, яка здійснює повний цикл операцій із розвідки та розробки родовищ, експлуатаційного та розвідувального буріння, транспортування та зберігання нафти і газу, постачання природного і скрапленого газу споживачам. Компанія має частки у різних підприємствах, які формують національну систему із виробництва, переробки, оптової та роздрібної торгівлі, транспортування і зберігання природного газу, газового конденсату та нафти.

"Нафтогаз" провадить господарську діяльність та володіє виробничими потужностями, в основному, в Україні.

Раніше прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що загальна сума позовних вимог українського НАК "Нафтогаз" до російського "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі перевищує $ 16 млрд.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі