МВФ найзручніший донор для України – Atlantic Council

Поділитися
МВФ найзручніший донор для України – Atlantic Council Аслунд переконаний, що жодна організація не може ефективніше допомогти Україні, ніж МВФ. © sputniknews.com
Аслунд зауважує, що фонд діє швидко і він найменш політизований серед усіх міжнародних організацій.

Одразу ж після травневих свят в Україну прибула місія Міжнародного валютного фонду, щоб обговорити відновлення програми фінансової підтримки. Український уряд і поінформована громадськість пильно стежить за цією подією і не дарма.

Швидше за все, Київ отримає новий транш в розмірі 1,7 мільярдів доларів до середини червня, хоча цю виплату довго відкладали. МВФ привабливий тим, що він компетентний, простий, багатий і діє швидко.

Про це в своїй статті пише експерт Atlantic Council Андрес Аслунд, додаючи, що серед міжнародних організацій жодна не користуються такою впливовістю, як МВФ. І щойно у країни-учасниці виникають серйозні економічні проблеми, його місія прибуває вже за кілька днів. В жодній іншій організації немає таких кваліфікованих і добре оплачуваних фахівців, як у фонду. І його принцип дуже простий: "Ви робите те, що ми разом вважаємо корисним для вас, а ми даємо вам великі гроші за це".

В цей же час, інші міжнародні організації дуже відрізняються. Вони повільні, виставляють багато умов, пропонують невеликі суми, а потім спливає багато часу, перш ніж вони насправді перерахують обіцяні гроші. На додачу, рішення МВФ впливають на дії інших гравців, таких як США, ЄС і Світовий банк.

Аслунд нагадує, що якщо МВФ вирішить перерахувати Україні новий транш, США випустить для неї боргові гарантії на мільярд доларів, а ЄС передасть макроекономічну допомогу в розмірі 650 мільйонів доларів. Однак, і Брюссель, і Вашингтон мають певні додаткові вимоги, зокрема вони хочуть, щоб Україна реформувала Гепрокуратуру, що навряд чи станеться найближчим часом. Однак, загалом у Києва є можливість отримати 3,5 мільярдів доларів допомоги за раз у сукупності.

Це дозволить збільшити валютні запаси України до 17 мільярдів доларів, що дозволило б НБУ пом'якшити жорстке валютне регулювання. Аслунд також відзначає, що МВФ серед усіх міжнародних організацій найменш політизований. Він зосереджений на кількох головних індикаторах: фіскальному балансі, державному борзі, сальдо поточного платіжного балансу і обмінному курсі валют.

Зважаючи на стандарти МВФ, українська ситуація дуже проста і зрозуміла, хоча виплата чергового траншу затягувалася з вересня. Найголовніший критерій фонду – це баланс державного бюджету. Український уряд запевняє, що скоротив дефіцит з 10,5% від ВВП, яким він був у 2014-му році до 2,3% в 2015-му. Якщо так, тоді ці цифри дуже переконливі. Вони говорять, що бюджет України сьогодні на рівні балтійських країн у 2009 році, коли вони переживали фінансову кризу. Однак МВФ доведеться зачекати до затвердження бюджету на 2016 рік.

Другій важливий критерій – це обмінний курс валют. Україна перейшла на обмінний курс з плаваючою точкою. Останнім часом курс нарешті стабілізувався. Іноземний торговельний баланс теж більше не проблема для України, попри спроби Росії тиснути на неї різними обмеженнями і заборонами.

Останньою вимогою МВФ було призначення уряду України, з яким можна було б вести переговори. І тепер, коли в країна виконала цю вимогу, місія фонду прибула в Київ.

Щоб задовольнити вимоги МВФ щодо реформ, українському парламенту доведеться ухвалити 19 законопроектів, які стосуються державного управління, дерегуляції, корпоративного управління, розширення списку державних компаній, які підлягають приватизації, а також часткового реформування системи юстиції. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв, що всі зі зміни будуть ухвалені.

Аслунд нагадує, що МВФ вже похвалив Україну за збільшення тарифів на енергію. На думку експерту, за 25 років жоден уряд не зробив так багато для подолання корупції. Тому, швидше за все, Київ отримає 1,7 мільярда доларів. Україні вони дуже потрібні для того, щоб почати роботу над відновленням економіки.

Раніше в Мінфіні України розраховують, що до середини травня вийти на фінішну пряму підписання мемерандума з МВФ.

Новий міністр фінансів Олександр Данилюк в інтерв'ю DT.UA поділився своїм баченням формату співпраці з МВФ, підкресливши, що дефіцит бюджету часто "роздувається" за рахунок прийнятих Україною рішень, а не завдяки рекомендаціям МВФ. За його словами, як свідчить багаторічний досвід співпраці з МВФ, Україна і зростання не показує, і критеріїв не виконує.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі