Ми його втрачаємо? Черговий сплеск інтересу до «Укртелекому» — чиста політика

Поділитися
Уряд твердо має намір продати компанію частинами. Як заявила минулого тижня голова ФДМУ Валентина...

Уряд твердо має намір продати компанію частинами. Як заявила минулого тижня голова ФДМУ Валентина Семенюк, 21 лютого планується дати оголошення про продаж на українських фондових біржах по 10% акцій ВАТ «Укртелеком» і ВАТ «Одеський припортовий завод». За 10-відсотковий пакет держоператора планується отримати до 2 млрд. грн. Крім цього, ФДМУ хоче продати 32,8% акцій компанії на міжнародних біржах, залишивши в держвласності 50%+1 акцію.

Названа Валентиною Семенюк вартість 10-відсоткового пакета відповідає поточній ринковій капіталізації компанії за котируваннями ПФТС. За даними «Укртелекому», на кінець минулого року вона становила 18,08 млрд. грн. (3,54 млрд. дол.). 2006 року вартість однієї акції «Укртелекому» коливалася в районі 1 грн. (від 0,7 до 1,1). Після оголошення планів уряду про приватизацію вона підскочила на кілька відсотків, до 1,16—1,17 грн.

Потрібно мати на увазі, що зазначені котирування стосуються тих 2—2,5% акцій компанії, котрі перебувають у вільній торгівлі. Котирування 10-відсоткового пакета підпорядковуватимуться зовсім іншим законам. 2 млрд. грн. — це більше за грудневий чи січневий обсяг угод на ПФТС загалом. І вже зовсім інакше визначатиметься ціна «на міжнародних біржах». Тим більше, які саме біржі маються на увазі, не уточнюється.

Експерти фондового ринку неодноразово називали вартість компанії — від 3 до 5 млрд. дол. А міністри транспорту та зв’язку оцінювали «Укртелеком» за принципом «хто більше»: Віктор Бондар — у 4—7 млрд. дол., Микола Рудьковський — у 5—8 млрд.

Крім цього, вартість акцій залежатиме від обсягу пакета. За контроль над компанією (тобто пакет від 60%) заплатять (у перерахунку на одну акцію) більше. Однак продавати контрольний пакет держава не збиралася в жодному з будь-коли пропонованих, починаючи з 1999 року, варіантів.

Ідею продажу акцій «Укртелекому» на біржі давно відстоює нинішнє керівництво компанії. У різних модифікаціях: від продажу невеличкого, 1—2%, пакета на міжнародних біржах «із метою визначити реальну вартість компанії» до повноцінного IPO. На це у нього є кілька причин.

При продажу «Укртелекому» частинами контроль над підприємством змінюватиметься поступово. Спочатку він залишиться за державою, а власники невеликих пакетів акцій не зможуть брати активної участі в управлінні компанією. Але коли на ринку опиняться 25—30% акцій, з’явиться теоретична можливість сконцентрувати їх. Власник такого пакета вже зможе блокувати рішення, для ухвалення яких потрібно 75% голосів. І одержить можливість якщо не управляти компанією, то торгуватися з власником контрольного пакета з окремих питань.

Хто може виступити покупцем 10-відсоткового пакета акцій «Укртелекому»? Для відповіді на це запитання нагадаємо про неоднозначне економічне становище компанії.

З одного боку, вона має значну і порівняно дохідну абонентську базу (9,8 млн. клієнтів із середньомісячною дохідністю в 13 дол. — вище, ніж у середньому на ринку мобільного зв’язку). Річний дохід компанії перевищує 1,2 млрд. дол. «Укртелекому» належить значна частка на ринку магістральної передачі даних і він — монополіст з експлуатації телефонної каналізації в містах. Не кажучи вже про значну соціальну інфраструктуру чи звільнені після модернізації будівлі АТС. Тобто привабити покупця є чим.

З іншого боку, фінансові показники компанії стрімко погіршуються. Дохід «Укртелекому» 2006 року, за попередніми даними, упав на 14% і становить менш як 1,5 млрд. дол. І це за загальних темпів зростання телекомунікаційного ринку в 22%! Чистий прибуток за результатами минулого року також, як очікується, буде на 40% меншим, ніж позаторік, і становитиме лише 70 млн. дол. Як уже писало «ДТ», цього року заплановане подальше зниження доходу на 2%, а замість прибутку — збиток у 80 млн. дол. Дивідендів, швидше за все, не буде, тому акції «Укртелекому» як об’єкт портфельних інвестицій розглядати складно.

Заборгованість компанії при цьому зростає. На початок цього року вона становила понад три мільярди гривень. У першому кварталі на розвиток мобільного зв’язку передбачається позичити ще 1,025 млрд. грн. «ДТ» уже не раз вказувало на сумнівну комерційну перспективу цього проекту.

Складно уявити, що коли акції «Укртелекому» в таких умовах буде виставлено, наприклад на Лондонську біржу, то їх там відірвуть із руками. Занадто великі ризики. Складно також уявити, що «Укртелеком» зможе вийти на IPO. Річ не лише в падаючих фінпоказниках, а й у значних вимогах до прозорості компанії, котра залучає інвестиції таким шляхом. Адже «Укртелеком» свого часу навіть із допомогою міжнародних аудиторів не зміг повністю привести свою фінансову звітність у відповідність до міжнародних стандартів. «Будь-який експерт вам скаже, що лістинг даних підприємств і їхній наступний продаж на міжнародних ринках сьогодні нереальні», — сказав народний депутат Олександр Бондар із приводу планів ФДМУ щодо продажу акцій «Укртелекому» і Одеського припортового заводу на міжнародних біржах.

За таких умов акції «Укртелекому» можуть зацікавити лише дві категорії покупців.

Перша — це ті, кому вищезгадані ризики не страшні. А не страшні вони лише тим, хто ними управляє. Інакше кажучи, можливо, що скуповування акцій здійснюватимуть певні фінансові компанії в інтересах тих чи інших осіб, близьких до керівництва «Укртелекому». А це керівництво отримає можливість поступово сконцентрувати у своїх руках пакет, достатній для контролю.

Друга — це спекулянти, які скуповуватимуть акції з метою перепродажу їх першій категорії або майбутньому «стратегічному інвестору», якщо він раптом з’явиться.

Між цими двома групами існує певний конфлікт інтересів. Перша зацікавлена купувати акції якомога дешевше. Друга теж зацікавлена купувати якомога дешевше, але продаватиме їх якомога дорожче. Окрім того, дії другої групи покупців формуватимуть ажіотажний попит на акції «Укртелекому» і підніматимуть їхню вартість.

Теоретично, ажіотажний попит на руку держбюджету: якщо спровокувати бійку за 10-відсотковий пакет, то навіть на ПФТС за нього можна вторгувати значно більше за 2 млрд. грн. Практично ж, перша група покупців досить близька до вищих ешелонів влади, щоб створити необхідні умови для зниження котирувань. Наприклад, перед торгами почнуть мусувати у пресі складне становище компанії з метою відлякати пересічних покупців. Або викинуть пакет на якусь далеку біржу, де звичайні покупці сахатимуться від нього. Однак бійки, швидше за все, не уникнути.

Вартість продажу 10-відсоткового пакета прямо залежатиме від успішного старту мобільного проекту «Укртелекому». Нагадаємо: відповідно до оголошених керівництвом оператора планів, запуск UMTS-мережі намічено на 1 березня. Нині підготовка до запуску йде повним ходом. Мережу вже змонтовано і вона перебуває в режимі тестування (її можна виявити при ручному виборі мережі, перевівши телефон у режим UMTS, причому не лише в Києві).

За деякими даними, «Укртелеком» придбав франшизу Vodafone і використовуватиме торгову марку й просуватиме багатий 3G-контент цієї компанії. Укладено угоди про двосторонній національний роумінг із «Білайном». Абоненти «Укртелекому» обслуговуватимуться в мережі цього оператора поза зоною свого покриття, абоненти ж «Білайну» зможуть реєструватися в мережі «Укртелекому» і користуватися 3G-сервісами (кому, звісно, дозволять їхні «трубки»).

До кінця року планується залучити 500 тис. абонентів і розвернути мережу в шести містах: Києві, Харкові, Одесі, Дніпропетровську, Донецьку та Львові. До 2010 року в проект планується інвестувати 700 млн. дол., із них 250 млн. — цього року. Щоб мобільний зв’язок міг компенсувати поточне падіння доходів «Укртелекому», він має щороку приносити не менш як мільярд гривень. Це відповідає близько 200 грн. щомісячного доходу від одного абонента — цифра, для ринку мобільного зв’язку нереальна.

Однак, як уже не раз писало «ДТ», керівництво «Укртелекому» вважає мобільний проект ледь не найважливішою умовою вирівнювання фінансових показників компанії та її успішної приватизації. Проте з моменту, коли ця думка прозвучала вперше, минуло вже майже два роки. За цей час конкурентне середовище на ринку мобільного зв’язку невпізнанно змінилося. Він упритул підійшов до насичення. Великі мобільні оператори перейшли до цінових війн. Середньоринковий щомісячний дохід від одного абонента становить 25—35 гривень...

І навіть у вузькому сегменті мобільного зв’язку третього покоління і швидкісної мобільної передачі даних «Укртелеком» більше не є власником ексклюзивної ліцензії. На початку лютого в комерційну експлуатацію введено 3G-мережу «Телесистем України», проходить тестування 3G-мережа «Інтертелекому». Обидві — у стандарті CDMA2000 1x EV-DO, який забезпечує швидкість передачі даних на мобільний термінал до 2,4 Мбіт/с. За оцінками генерального директора «Телесистем» Віталія Ворожбита, потенційна абонентська база, яка має потребу в послугах швидкісної мобільної передачі даних, становить кілька сотень тисяч чоловік. «Укртелекому» у будь-якому разі доведеться ділити її з «сідіемейниками»... В умовах жорсткої конкуренції на маленькому ринку вийти на надприбутковість і потягнути за собою всю компанію у мобільного підрозділу держоператора залишається небагато шансів.

Має мобільний проект «Укртелекому» і потенційно сильні боки. Наприклад, нульова ставка інтерконекту між мобільною та фіксованою мережами компанії. І, як наслідок, можливість установлення найнижчих на ринку тарифів на дзвінки на місцеві телефонні мережі. Теоретично вистачить важелів впливу домогтися низьких ставок інтерконекту на мережі «УМЗ» і «Київстару». Проте обидві компанії заявили про свої 3G-проекти і можуть назустріч не піти. Щоправда, «Укртелеком» може запропонувати їхнім абонентам UMTS-роумінг і тим самим зробити непотрібними витрати великих операторів на розвиток цього стандарту. Є також надія на адмінресурс: наприклад, постановою Кабміну зобов’язати бюджетні організації укладати договори на обслуговування лише з державним мобільним оператором.

Отже, «Укртелеком» сьогодні входить одночасно в два процеси, котрі роблять ситуацію в компанії, скажімо так, мінливою. Це — продаж пакета акцій і поява нового власника, а також запуск витратного і ризикованого мобільного проекту. Обидва процеси перебувають фактично на ручному управлінні менеджменту і лежать поза контролем нинішнього власника — держави. Щоб вони пройшли під гаслом, яке називається, «ні... собі, усе людям», керувати держоператором мають святі патріоти. Інакше підводні камені обох процесів можуть привести «Укртелеком» до радикальних змін.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі